Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Egyre több amerikai sajtot vásárolnak Európában

Egyre több amerikai sajtot vásárolnak Európában

Agrofórum Online

Hollandia a szeletekben csomagolt és a hamburgerekben használt ömlesztett sajtok fő vásárlója lett a közelmúltban. A finom goudájáról, brie-jéről és mozzarelláiról híres Európa tejhiánnyal néz szembe. Ennek eredményeként több amerikai sajtot vásárolnak az európai vevők, főleg az olcsó, feldolgozott fajtákat.

Hollandiában például az amerikai sajtimport a legfrissebb kormányzati adatok szerint az egekbe szökött. Leginkább szeletelt sajtot vásároltak, a hamburgerekbe használt fajtát. Ennek oka az Egyesült Államokban tapasztalható alacsonyabb sajtár, ami még nagyobb tengerentúli vásárlásokhoz vezethet – mondta Mary Keough Ledman, a Rabobank tejágazati globális stratégája. A tej és a sajt előállítása a világon szinte mindenhol megdrágult, különösen Európában.

Először az aszály, majd Oroszország ukrajnai inváziója megemelte a kukorica árát, ami az állati takarmányok költségének növekedéséhez vezetett. A munkaerő, az energia és a berendezések költségei is emelkedtek, ami a tejkészletek csökkenéséhez vezetett. Az európai gazdálkodók különösen vonakodtak a termelés bővítésétől, mivel aggódnak a környezetvédelmi szabályok szigorítása miatt – mondta Nate Donnay, a StoneX Group Inc. tejpiaci cég igazgatója.

Az Egyesült Államok kereskedelmi adatai szerint Európa februárban 306 tonna sajtot importált az Egyesült Államokból, ami több mint háromszorosa az elmúlt öt év havi átlagának – számolt be a Bloomberg. A nagy vevőként felbukkanó Hollandia néhány nagy kereskedőháznak ad otthont. Lehetséges, hogy ezek a kereskedők reexport céljából importálnak szerte a világon, mondta Donnay, így nincs garancia arra, hogy az európai vásárlók fogyasztják el ténylegesen ezt a sajtot.

Matt Gould, a Dairy Market Analyst szerkesztője szerint hálózatukban továbbra is erőteljes exportértékesítésről számolnak be a kapcsolattartók az Egyesült Államokban. „Még mindig hallunk történeteket arról, hogy a nemzetközi vásárlók először keresik meg a sajt- és vajgyártókat – ez az óceániai és európai szűkös tejellátás eredménye” – tette hozzá.

Az biztos, hogy az EU-ba irányuló amerikai sajtexport még mindig viszonylag kicsi. Az export több éve kevesebb, mint évi 2000 tonna, míg az EU éves sajttermelése meghaladja a 10 millió tonnát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Van egy ország, amely az élelmiszerek 80 százalékát importálja

2024. május 2. 12:10

Az ország területének csak kis (1,5 százaléka) százaléka művelhető, és az öntözetlen földeken csupán rövid tenyészidejű növényeket tudnak termeszteni.

A labdarúgó-Európa-bajnokság jót tehet a német agráriumnak is

2024. május 2. 10:10

Az egészséges élelmiszerekre hívta fel a figyelmet a német mezőgazdasági miniszter a labdarúgó-Európa-bajnokság kapcsán.

Most érdemes eladni a gabonát? A peches franciák és németek miatt emelkednek az árak

2024. május 2. 08:10

Az európai határidős piacokon a gabonaárak érdemi emelkedést jeleznek.

Betiltják Magyarországon a szalmabálák erőművi értékesítését?

2024. május 1. 14:10

Az elmúlt 50 évben a talajban élő mikroorganizmusok száma 90 százalékkal csökkent. Utolsó órában vagyunk, hogy a talajaink termékenységét megőrizzük.

Csíz sajtműhely: sajtkészítés mesteri szinten

2021. november 27. 07:36

Kun Anita sajtmesterrel a Csíz sajtműhely tulajdonosával a termékeikről, minőségbeli követelményekről, a nemzetközi versenyekről, sőt még az "ellopott" sajtról is beszélgettünk.

Sajtbírálói képzés indul

2019. február 15. 13:34

A sajtbíráló képzés elsősorban a sajt világában jártas, sajtversenyeken bírálni vágyóknak ajánlott, akik a képzés keretében elméleti és gyakorlati ismeretekre tehetnek szert.

A védővámok ellenére is megéri sajtot exportálni az arab térségbe

2019. augusztus 16. 09:23

Különböző országokra szabott egyedi termékekkel lehet leginkább érvényesülni az arab országok tejtermékpiacán. Egy magyar cég tudott is élni a lehetőséggel. Ám ezen államok termelése is erősödik.

Ez lenne a siker titka? A hagyomány és az innováció találkozása a román mezőgazdaságban

2019. október 1. 11:10

Sok hasonlóságot fedezhetünk fel a román és volt szocialista országok mezőgazdaságában, hiszen ugyanazokkal problémákkal küzdenek: kiöregedő gazdatársadalom, előnytelen birtokszerkezet, a multinacionális vállalatok térhódítási kísérletei és a fogyasztói passzívitás a hazai, illetve a helyben termelt termékek irányába. A problémákra adott válaszok azonban sokszor eltérnek a keleti blokk megoldásaitól, és az uniós források ésszerű felhasználásával Romániának jó esélye van arra, hogy a közeli jövőben a térség meghatározó mezőgazdasági szereplőjévé váljon.

Életmód Képgaléria