Agrárgazdaság

Elkezdtek trükközni a kereskedők az Árfigyelővel

Gazdasági Versenyhivatal

Nem minden boltban akciózták le a meghirdetett termékeket, és ezzel megtévesztették a vásárlókat. Most a Gazdasági Versenyhivatal becsukta a kiskaput.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2023. július 1-jén indította el az online Árfigyelőt. A cél az volt, hogy összehasonlíthatóvá válhassanak a hipermarketláncok élelmiszerárai, ami közvetetten az élelmiszerár-infláció csökkenéséhez is vezethet.

A Portfolio.hu is felfigyelt azonban arra, hogy néhány boltlánc rendszeresen csak egy-két üzletében csökkentette bizonyos alapvető élelmiszereknek az árát, hogy az Árfigyelő rendszerben az összehasonlító oldalon a legolcsóbb legyen.

A GVH akkor úgy nyilatkozott, hogy a gyakorlat önmagában nem tiltott, mégis teljes erővel dolgozni kezdtek a hasonló trükközések megakadályozásán. A Portfolio.hu szerint a nagyságrendileg 60 összehasonlítható termék esetében torz képet kaphattak a vásárlók.

Mindezek után már nem meglepő, hogy az élelmiszerek esetében az éves alapú dezinfláció lassabb, mint ahogy a közgazdászok várták, illetve a havi (előző hónapokhoz képesti mért) csökkenés sem érte el a makroelemzők prognózisait

– írta a híroldal. Most pedig a GVH már arról adott tájékoztatást, hogy bezártak egy kiskaput az Árfigyelőben. Mostantól ugyanis az egyes termékkártyákon a legalacsonyabb ár megjelenítésénél az adott üzletlánc boltjainak 80%-ában alkalmazott árakat veszi figyelembe a rendszer a legalacsonyabb ár meghatározásához.

További újítás, hogy mostantól az egyes termékkártyákon az is olvasható, hogy az adott termék az azt forgalmazó kiskereskedő pontosan hány boltjában érhető el az adott napon, az akciós termékeket pedig a vásárlókat tájékoztató „%” jel mutatja meg a termékkártyákon.

A GVH tervei közt szerepel az Árfigyelő hivatalos mobilapplikációjának kifejlesztése. Mindemellett ősszel várható a termékkategóriák bővítése is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Megállíthatatlanul drágul a cukor

2024. augusztus 17. 12:10

Bár akadnak megfizethetőbb élelmiszerek, átlagosan tovább nőttek az árak a boltokban. Az energia olcsóbb, az üzemanyag drágább lett.

Az élelmiszerek 2,4 százalékkal drágultak áprilisban

2021. május 16. 11:08

Összességében 2021. áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 5,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

FAO: idén először emelkedtek a globális élelmiszerárak

2023. május 5. 12:34

A FAO megemelte a a 2022–23-as gabonakereskedelemre vonatkozó korábbi előrejelzését 472 millió tonnára.

Egy év alatt 10 százalékkal drágult a vörösbor, 22 százalékkal az uborka

2021. június 21. 08:28

Éves viszonylatban a napraforgó-étolaj és az uborka ára ugrott meg a legjobban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) inflációs kosarában szereplő élelmiszerek közül. Az étolaj ára 30,5 százalékkal, az uborkáé 21,7 százalékkal lőtt ki. Ezzel szemben a citromért 27 százalékkal kell kevesebbet fizetni a pénztárakban.