Agrárgazdaság

Zuhanni kezdett az élelmiszer-infláció – de miért nem érzékelünk belőle semmit?

Agrofórum Online

A csúcsot jelentő októberi 55 százalék után idén júniusban már „csak” bő 16 százalékkal nőttek az élelmiszerárak Magyarországon az egy évvel korábbihoz képest.

Júniusban az éves összehasonlítású élelmiszer-infláció 16,4 százalékra esett vissza a g7.hu oldal saját – nem hivatalos, szubjektív – mérése alapján. Ez elvileg jó hír, hiszen a tavaly október végén mért csúcs ennél jóval magasabb, 55 százalék volt.

Az oldal 42 termékből állította össze a maga bevásárlókosarát, és míg tavaly júniusban ezért 21 759 forintot kellett fizetni (az Aldi, a Lidl, a Penny és a Tesco átlagában), addig most 25 325 forintot. Még egy hónap alatt is nagy, bő 10 százalékos volt az esés.

A kép csalóka, hiszen ennél nemcsak a magyar emberek szubjektív helyzetértékelése rosszabb, de a KSH legfrissebb adatai is csalódást keltőek. 20,1 százalék volt ugyanis az infláció júniusban, a háztartási energia és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább egy év alatt, a fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal nőttek. Az éves alapon számolt infláció idén januárban 25,7 százalékon tetőzött, ami májusra már 21,5 százalékra csökkent, elsősorban a bázishatás miatt.

A g7.hu elemzésére visszatérve az látszik, hogy az élelmiszerköltségek 2021 vége óta folyamatosan emelkedtek, és csak 2023 februárja óta mérséklődnek, de még így is nagyon messze vannak attól a korábbi korszaktól, amikor minimális volt az árak változása.

Mi állhat az élelmiszerdrágulás lassulásának hátterében? Az említett 42 termékes kosárból csak a fehérrépa, a kávé, a vécépapír, a Coca-Cola, a szénsavas ásványvíz, a sertéskaraj és a narancs került többe, mint egy esztendővel korábban. Csökkenést viszont 20 terméknél regisztráltak, és sok esetben annak mértéke is nagy.

A paradicsom és a paprika nyilvánvalóan azért lett 34-35 százalékkal olcsóbb egyetlen hónap alatt, mert éppen a főszezonjukat éljük. De a nem árstopos tejeknél is 11–15 százalékos csökkenést regisztráltak, ami már nehezebben magyarázható.

Júliustól egyébként elindult a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) online árfigyelő rendszere, amelytől szintén az árak letörését várják. A Pénzcentrum már tesztelte is a rendszert egy 20 tételes vásárlói kosárral, és az a – némileg talán meglepő – eredmény jött ki, hogy jelenleg az Aldi a legolcsóbb áruházlánc, ahol az említett vásárlói kosár végösszege 9501 forint volt, miközben a Tescóban 9900 forintot, az Auchanban 10 093 forintot, a Lidlben 10 103 forintot, a Sparban 10 873 forintot, a Penny-ben pedig 10 956 forintot kellett érte fizetni.

(Fotó: Alexa/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország a gabona ellen is harcol: drónok támadják az ukrán kikötői infrastruktúrát

2024. október 9. 08:40

Megrongáltak egy gabonatároló létesítményt és épületeket a román határátkelők közelében, valamint az ezeket árammal ellátó vezetékeket.

Felpörögve: az élelmiszeripar teljesítménye 3,2 százalékkal nőtt

2024. október 5. 14:10

A legnagyobb (23 százalékos) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 13,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.

Mire készülnek az oroszok a tengeri gabonaexportban?

2024. október 4. 09:40

Dél-Oroszországban, az Azovi-Fekete-tenger medencéjében több jelentős gabonaexport-terminál található, például Novorosszijszkban.

Már 1 milliárd dollárnál jár a lopott ukrán gabona értéke

2024. szeptember 30. 08:10

Oroszország a legtermékenyebb mezőgazdasági területeket foglalta el Ukrajnában, és a termést ellopva a világpiacon értékesíti.

Majonéz: egy kis kémia a konyhában

2018. december 22. 04:38

A majonéz olajból, tojásból, ecetből vagy citromléből áll, mégsem válik szét alkotórészeire, ennek titka pedig a tojássárgája „kémiájában” rejlik.

Az óvintézkedések nem zavarhatják az élelmiszer-ellátást

2020. április 26. 15:10

A világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet, a G20 mezőgazdasági miniszterei hangsúlyozták, hogy a koronavírussal kapcsolatos óvintézkedések nem zavarhatják az élelmiszer-ellátást.

Hüvelyes zöldségek: szuperfoodnak számítanak, mégis keveset fogyasztunk belőlük

2021. február 11. 06:35

A hüvelyes zöldségek igazi szuperfoodnak számítanak: magas a rosttartalmuk, amely többek között segít a vércukorszint egyenletes szinten tartásában és hozzájárul az egészséges emésztéshez és a normál koleszterinszint fenntartásához is.

Tovább emelkedtek a világpiaci élelmiszerárak januárban

2020. február 6. 14:33

Januárban a szemes termények ára novemberhez képest 2,9 százalékkal (4,8 ponttal) 169,2 pontra, 2018 májusa óta legmagasabb szintre emelkedett.