A közel-keleti háború jócskán megemeli a gázárakat, és ezzel együtt a nitrogén előállítási költségei is jelentős mértékben nőnek.
A karbamidárak már látványosan emelkedtek a közel-keleti és egyiptomi exportkikötőkben. Sokkal magasabb árak tapasztalhatók Franciaországban is, különösen a karbamid, de az ammónium-nitrát és más nitrogénműtrágyák esetében is.
Fokozódó feszültségek és kockázatok
Az európai földgáz határidős jegyzése hétfőn megawattóránként 40 euróra emelkedett, megközelítve az október 7-én elért 41 dolláros, 10 hónapos csúcsot. Ennek okai a közel-keleti feszültségek és az ellátási kockázatok.
A katonai konfliktusok felhajtják az energiaárakat, mivel félő, hogy a háború alatt leállhat vagy súlyosan korlátozottá válhat a gáz- és olajellátás ebből a kulcsfontosságú régióból, például a Katarból érkező cseppfolyósított földgáz behozatala. A jó hír, hogy az európai gázkészletek közel 95 százalékos kapacitáson vannak, ami korlátozza a tél előtt bekövetkező jelentős hiány kockázatát.
A karbamid világpiaci ára meredeken emelkedett
Az Izrael elleni iráni támadás tovább súlyosbította az amúgy is feszült helyzetet a nitrogén világpiacán. A gáz- és ammóniaárak emelkedése ugyanis a karbamidárak emelkedését okozta a legfontosabb közel-keleti és egyiptomi exportpiacokon. Az európai árak még nem vagy csak részben követték ezt az változást.
A konfliktus hatásaival kapcsolatos növekvő aggodalmak (különösen az Iránból és más országokból származó karbamidexporttal kapcsolatban) felhajtották a globális árakat. Sok európai kereskedő és gyártó még visszafogottan nyilatkozik a helyzetről, és azt várja, hogyan alakul a közel-keleti helyzet. A kereskedők azonban áremelkedésre számítanak – különösen a karbamid esetében. Ez például Franciaországban már megtörtént, de Németországban még nem, itt a műtrágyaárak hetek óta stabilnak mondhatók.
Fotó: Pixabay