30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Agrárgazdaság

Elszállhatnak a műtrágyaárak?

Agrofórum Online

A közel-keleti háború jócskán megemeli a gázárakat, és ezzel együtt a nitrogén előállítási költségei is jelentős mértékben nőnek.

A karbamidárak már látványosan emelkedtek a közel-keleti és egyiptomi exportkikötőkben. Sokkal magasabb árak tapasztalhatók Franciaországban is, különösen a karbamid, de az ammónium-nitrát és más nitrogénműtrágyák esetében is.

Fokozódó feszültségek és kockázatok

Az európai földgáz határidős jegyzése hétfőn megawattóránként 40 euróra emelkedett, megközelítve az október 7-én elért 41 dolláros, 10 hónapos csúcsot. Ennek okai a közel-keleti feszültségek és az ellátási kockázatok.

A katonai konfliktusok felhajtják az energiaárakat, mivel félő, hogy a háború alatt leállhat vagy súlyosan korlátozottá válhat a gáz- és olajellátás ebből a kulcsfontosságú régióból, például a Katarból érkező cseppfolyósított földgáz behozatala. A jó hír, hogy az európai gázkészletek közel 95 százalékos kapacitáson vannak, ami korlátozza a tél előtt bekövetkező jelentős hiány kockázatát.

A karbamid világpiaci ára meredeken emelkedett

Az Izrael elleni iráni támadás tovább súlyosbította az amúgy is feszült helyzetet a nitrogén világpiacán. A gáz- és ammóniaárak emelkedése ugyanis a karbamidárak emelkedését okozta a legfontosabb közel-keleti és egyiptomi exportpiacokon. Az európai árak még nem vagy csak részben követték ezt az változást.

A konfliktus hatásaival kapcsolatos növekvő aggodalmak (különösen az Iránból és más országokból származó karbamidexporttal kapcsolatban) felhajtották a globális árakat. Sok európai kereskedő és gyártó még visszafogottan nyilatkozik a helyzetről, és azt várja, hogyan alakul a közel-keleti helyzet. A kereskedők azonban áremelkedésre számítanak – különösen a karbamid esetében. Ez például Franciaországban már megtörtént, de Németországban még nem, itt a műtrágyaárak hetek óta stabilnak mondhatók.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

AKI: Emelkedett a műtrágyák és a növényvédő szerek ára

2018. október 26. 07:30

Jellemzően 6-12 százalékkal emelkedett a különböző műtrágyák ára, pedig a felvásárolt volumen a tavalyi évhez képest 25 százalékkal visszaesett. 

Nitrogénpótlás folyékony műtrágyával

2022. április 2. 16:34

Tartós, régóta fennálló csapadékhiány és annak nyomán kialakuló tavaszi aszály keseríti a szántóföldön gazdálkodók életét. Ez már önmagában is káros hatással van az őszi vetésű növénykultúrák fejlődésére, de a helyzetet tovább rontja, hogy megnehezíti a tavaszi indító, nitrogénpótláson alapuló fejtágyázás elvégzését. Ami pedig elengedhetetlen a jó terméseredmény eléréséhez. De, van megoldás!

Élet a nitrogénbomba után

2021. október 14. 11:34

A közelmúltban a műtrágyapiacon bekövetkezett atomrobbanás mértékű eseményeket követően – úgy gondolom, hogy – a komfortos 50 ezer Ft/t-ás áraknak hosszú időre búcsút inthetünk.

A Yara visszaállítja európai ammóniatermelését

2021. december 20. 06:29

A Yara évente 8,5 millió tonna ammóniát képes előállítani világszerte, ebből 4,9 millió tonna Európából származik.