A holland Rabobank friss elemzése szerint az Európai Unióban a sertésárak középtávon emelkedni fognak. A bank előrejelzése szerint a sertéshústermelés a következő évben csökkenni fog az EU-ban, ami a kereslet szezonális növekedésével együtt magasabb árakhoz vezethet.
A politikai szabályozások negatívan hatnak a piacra
A termelés összességében 0,5 százalékos csökkenése az EU különböző országaiban és az Egyesült Királyságban várható. A csökkenés különösen Hollandiában lesz jelentős, 10-15 százalékos. Ez főként a holland környezetvédelmi politika részeként megvalósuló kormányzati visszavásárlási programoknak köszönhető. Idén júniusban a hollandiai kocaállomány már 6,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év decemberében.
Hosszú távon az új politikai és társadalmi szabályozások tovább destabilizálhatják a piacot, ami több gazdaság megszűnését okozhatja. Az EU sertéstenyésztői számára további problémát jelent, hogy több járványos betegség is sújtja az állományokat. Ezek közül a sertések reprodukciós zavarokkal járó és légzőszervi szindrómája (PRRS) és az afrikai sertéspestis (ASP) különösen nagy veszélyt jelentenek.
Magasabb az önköltség
Ezzel párhuzamosan a termelési költségek sok gazdaságban folyamatosan emelkednek. Az átlagos önköltség az EU-ban megközelíti a 2 eurót hasított súly kilogrammonként. A takarmányárak 2024 negyedik negyedévében várhatóan szintén emelkedni fognak, mivel Észak- és Dél-Amerika fontos kukorica- és szójatermesztő régióiban szárazság uralkodik. Hollandiában különösen a trágyaértékesítés és a munkaerő megnövekedett költségei hatnak negatívan.
Emellett az istállók fenntartásának költségei is emelkednek a szigorúbb környezetvédelmi és állatjóléti előírások miatt. Ezek a fejlemények befolyásolhatják az európai sertéstenyésztők versenyképességét, és további konszolidációhoz vezethetnek az ágazatban.
Fotó: Pixabay