Agrárgazdaság

Guterres attól tart, hogy Oroszország júliusban kilép a gabonaegyezségből

Agrofórum Online

Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Oroszország július 17-én kilép a gabona és műtrágya biztonságos exportját három ukrán fekete-tengeri kikötőből a háború alatt lehetővé tevő megállapodásból.

Moszkva azzal fenyegetőzött, hogy kilép a fekete-tengeri gabonakezdeményezés néven ismert megállapodásból – amely az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország közvetítésével jött létre tavaly júliusban –, ha nem szűnnek meg az orosz gabona- és műtrágya szállítása előtt álló akadályok.

Aggódok, és keményen dolgozunk annak érdekében, hogy biztosítsuk a fekete-tengeri kezdeményezés fenntartását, és egyúttal folytathassuk az orosz export megkönnyítése érdekében végzett munkánkat”

– mondta Guterres újságíróknak.

Annak érdekében, hogy meggyőzzék Oroszországot a fekete-tengeri gabona-megállapodás fenntartásáról, egy három évre szóló szándéknyilatkozatot kötöttek, amelynek értelmében az ENSZ-tisztviselők beleegyeztek abba, hogy segítsenek Oroszországnak saját élelmiszer- és műtrágyaexportjában.

Míg az orosz élelmiszer- és műtrágyaexportra nem vonatkoznak a 2022. februári ukrajnai invázió után bevezetett nyugati szankciók, Moszkva szerint a fizetési, logisztikai és biztosítási korlátozások akadályt jelentenek a szállításban.

Szergej Versinin külügyminiszter-helyettes szombaton kijelentette, hogy Oroszország „nem lehet elégedett a memorandum végrehajtásával” – jelentette a TASSZ hírügynökség. Azután beszélt, hogy pénteken Genfben találkozott Rebeca Grynspannal, az ENSZ kereskedelmi vezetőjével.

Oroszország követelései között szerepel az ammóniaexport újraindítása az ukrajnai Pivdennyi kikötőbe vezető vezetéken keresztül, valamint az Orosz Mezőgazdasági Bank (Rosselkhozbank) visszakapcsolása a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerhez.

Az ENSZ hozzájárult az orosz élelmiszer- és műtrágyaexport fellendítéséhez, elősegítve a hajók folyamatos áramlását kikötőibe, valamint a fuvardíjak és a biztosítási díjak csökkentését – közölte pénteken az ENSZ szóvivője.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ennyit változtak a földárak Európában

2025. február 3. 08:10

Az Európai Unióban a termőföldárak széles skálán mozognak: kaphattunk egy hektárt 4491 euróért, máshol akár 283 039 eurót is fizethettünk 2023-ban.

Emelkedő faárakat hozhat 2025

2025. január 30. 12:10

A lucfenyő iránti keresletjavulás és az exportpiacok erősödése pozitív kilátásokat kínál, de az európai piac problémái beárnyékolják a fejlődést.

A kakaó vezette a globális árupiaci áremelkedést tavaly

2025. január 30. 07:10

Nagy a baj a legkelendőbb élvezeti cikkekkel: a kakaó ára csaknem háromszorosára nőtt, az arabica kávé ára pedig 40 éves rekordot döntött.

Félmillió forint felett az átlagos agrárbér Magyarországon

2025. január 29. 10:10

Az előző év azonos időszakához képest novemberben a 10 százalékot is meghaladta a mezőgazdasági átlagbérek növekedése.

Meddig nő a "Medve"?

2021. július 6. 06:38

A felmelegedés hatására kiolvadó talaj több millió hektár felhasználható földet fog eredményezni Oroszországban, amely hozzájárul az ország gazdasági felemelkedéséhez.

A globális árakkal esik az orosz búza ára is

2021. december 21. 06:00

Az orosz búzaexport csökkent a gazdálkodási szezon július 1-jei kezdete óta, a kisebb termés és az exportadó miatt.

Robot segítségével ellenőrzik a növénybetegségeket

2021. február 6. 10:39

Az új robot fejlesztésének legfőbb célja a növénybetegségek ellenőrzésének optimalizálása, amely 10-30 százalékkal növelheti a termést.

Gépinfo Videó

Az erős rubel miatt maradtak stabilak az orosz exportárak

2021. június 9. 05:33

A fekete-tengeri kikötőkből származó 12,5 százalékos fehérjetartalmú új termésű orosz búza és a július végi utánpótlás ára a múlt hét végén tonnánként 256 dollár volt.