A gazdálkodók a csökkenő műtrágyaárak előnyeit tapasztalhatják világszerte és Észak-Amerikában, amikor idén tavasszal vetik a növényeiket, miután a termelési költségek miatt megugrottak az árak. A geopolitikai és ellátási lánc kihívásai csökkentették a gazdálkodók tavalyi profitját.
A Green Markets Weekly North America műtrágyaár-indexe 3,3%-ot esett a múlt héten – számolt be a Bloomberg. A NOLA karbamid ára 20 dollárral, a DAP 5 dollárral csökkent, a Corn Belt hamuzsíré pedig változatlan maradt. Josh Linville, a StoneX Financial Services műtrágyákért felelős alelnöke szerint a nitrogénre vonatkozó kilátások javultak az elmúlt 12 hónapban.
Az Egyesült Államok szemszögéből a karbamid a legjobb árú nitrogénforrás”
– mondja Linville.
Ha ez az árcsökkenés nagy léptékben történik, az kibillentheti az Egyesült Államokat/Kanadát kereslet és kínálat egyensúlyából, aminek árvonzata lehet.”
Globális tényezők
Az amerikai műtrágyatermelés a globális termelés mindössze 7%-át teszi ki, és a geopolitikai események több ezer mérföldre is befolyásolják az árakat. A nitrogén tavalyi áremelkedésének középpontjában az európai földgáztermelési ráta állt, mivel a gázárak határozzák meg az ammónia és a nitrogén költségét. A magas földgáztermelési költség szinte az egész termelést kikapcsolta.
Augusztusban például a holland TTF, a földgáz és a teljes európai LNG-importpiac virtuális kereskedési pontja elérte a 103 dollárt, és „úgy tűnt, hogy a tél közeledtével még sokáig ott marad” – mondja Linville. A trend azonban részben megfordult a várnál melegebb tél miatt. A holland TTF a 14 dolláros tartományban van. Ráadásul az egy évvel ezelőtti orosz invázió Ukrajnát különösen érintette, mivel Oroszország biztosítja a világ műtrágyaellátásának 20%-át.
Fehéroroszország hamuzsírexportja pedig a globális készletek 20%-át teszi ki. Akkoriban az volt a felfogás, hogy az export szinte le fog állni a mindkét országot sújtó nyugati gazdasági szankciók miatt.
Az élelmezésbiztonsággal kapcsolatos globális felháborodás azonban a politika megváltoztatásához vezetett. Végül az oroszok által fenntartott üzleti kapcsolatok a nem nyugati országokkal és a nitrogénexport szinte változatlanok maradtak.
A harmadik legnagyobb hatás Kína karbamidexportja volt. 2021 őszén Kína betiltotta a karbamidexportot.
Sokan azt hitték, hogy ez a jövőben is folytatódni fog. Míg az export összességében jelentősen visszaesett 2022-ben, vannak jelei annak, hogy visszatérnek a piacra”
– hívta fel a figyelmet Linville.
A káliumárak szinte folyamatosan csökkentek tavaly március/április óta.
Bár a jelenlegi értékek még mindig magasak a történelemi átlaghoz képest, azonban nagyon jól illeszkednek a jelenlegi gabonaértékekhez, ami azt jelentheti, hogy a kereslet magasabb a vártnál”
– mondja Linville.
A világpiacon etalonnak számító tampai ammónia ára idén a háború előtti szintre zuhant, mivel a termelési költségek csökkentek – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A Bloomberg Green Markets március 13-i jelentése szerint a közel-keleti ammónia ára 27%-kal esett vissza, de továbbra is „a normál tápanyag-kereskedelem a közel-keleti karbamidra figyel, ami további árcsökkenésre utal”.
Végső soron még mindig számos globális tényező játszik szerepet abban, hogy az értékek mennyivel emelkednek vagy csökkennek”
– mondja Leville.
Nehéz megjósolni egy közel egy éves árváltozási trendet, mert az árcsökkenés akár meg is fordulhat.”