Agrárgazdaság

Így lehetne elkerülni, hogy az Alföld sivataggá váljon

Válasz Online

Az egyre gyakoribb özönvízszerű esők miatt a csapadék jó része a folyókon keresztül gyorsan eltávozik az országból. De van megoldás a káros folyamatok kivédésére.

Sürgősen kukába kell dobnunk a felszín alatti vizek működéséről szóló elavult elméleteinket, hogy megállíthassuk a Kárpát-medence legfontosabb kincsének felélését – mondta el a Válasz Online-nak Mádlné Dr. Szőnyi Judit hidrogeológus a vele készült interjúban. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet egyetemi tanára programot hirdetett a Homokhátság sivatagosodásának visszafordítására.

A szakember szerint Magyarországon egymillió illegálisan fúrt kút található, amelyek összesen akár egy köbkilométernyi vízkivétellel is rendelkezhetnek, ám erről nem rendelkezünk pontos adattal.

Pedig óriási kockázatot jelentenek, hiszen egyre alacsonyabbra süllyed miattuk a vízszint, így egyre nagyobb szárazságot tapasztalunk a felszínen. Ráadásul a szakszerűtlenül fúrt kutak az öntözött termést és a vízfogyasztók egészségét is veszélyeztethetik.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat több mint száz évre visszatekintő adatsoraiból kiolvasható, hogy egyre több a hőhullám, egyre hosszabbak a száraz periódusok, és egyre kevesebb a csapadékos nap a Kárpát-medencében.

A lehullott csapadék összmennyisége ugyan érdemben nem csökkent, ám az eloszlása rendkívüli mértékben változott, sokszor „özönvízszerűen” hullik. Így a folyókon keresztül gyorsabban el is távozik az országból.

Mádlné Dr. Szőnyi Judit szerint világosan látszik, hogy felszíni vizekben tranzitország vagyunk: amennyi víz bejön az országba, az a folyókon keresztül el is hagyja azt. Sőt még több is. Az alföldi hátsági területek fokozottan sivatagosodnak, az ökoszisztémák pusztulnak, a szántóföldi termelés ellehetetlenül.

Mi lehet a megoldás? Számos országban rájöttek már arra, hogy nemcsak a felszínen raktározhatjuk el a többletvizet a száraz időszakokra, hanem a felszín alatti „víztározók” is alkalmasak lehetnek erre. Ezek a földfelszín és a vízszint közötti „telítetlen zónák”, ahol a pórustérben víz és levegő is van. További részletek a Válasz Online cikkében.

(Fotó: svklimkin/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Ingyenes lesz az aszálymonitoring-rendszer használata

2018. május 30. 07:32

Az aszály elleni védekezésben érdemi előrelépést hoz az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) által létrehozott újszerű, komplex vízhiány-előrejelző rendszer.

Mi várható az eső után?

2021. április 18. 09:39

Az április közepére – szerencsére – megérkezett országos mértékű esőzés eléggé radikálisan megváltoztatta többek között a kalászos gabonák növénykórtani helyzetére vonatkozó kilátásokat. Eddig az elmúlt két évhez hasonlóan a télvégi erőteljes kórokozó populációk a száraz, szeles időjárás hatására többé – kevésbé feltisztultak az erős, bár a korábbi évek szintjét el nem érő kórokozó nyomás alól. Ez még annak fényében is igaz, hogy az idei tavasz már eddig sem volt olyan szélsőségesen száraz, mint az elmúlt 2 évben tapasztaltak és a kalászosok lombozatának feltisztulása sem volt teljes mértékű. Sok helyütt ha visszafogottabb mértékben is, de folytatódott egyes kórokozók szaporodása.

Érkezik a megoldás az aszályra?

2019. április 10. 08:48

Alakul a hét második fele, egyre valószínűbb, hogy szinte mindenütt mérséklődni fog valamennyire a csapadékhiány.

Viharos szél érkezik, megnő a szárazfű-tüzek esélye

2023. február 17. 07:39

A napokban jelentős enyhülés érkezik hazánkba megerősödő nyugatias széllel – hívja fel a figyelmet az OMSZ. Az agrometeorológiai elemzésben felhívják a figyelmet a szárazfű-tüzek veszélyére is.