Az egyre gyakoribb özönvízszerű esők miatt a csapadék jó része a folyókon keresztül gyorsan eltávozik az országból. De van megoldás a káros folyamatok kivédésére.
Sürgősen kukába kell dobnunk a felszín alatti vizek működéséről szóló elavult elméleteinket, hogy megállíthassuk a Kárpát-medence legfontosabb kincsének felélését – mondta el a Válasz Online-nak Mádlné Dr. Szőnyi Judit hidrogeológus a vele készült interjúban. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet egyetemi tanára programot hirdetett a Homokhátság sivatagosodásának visszafordítására.
A szakember szerint Magyarországon egymillió illegálisan fúrt kút található, amelyek összesen akár egy köbkilométernyi vízkivétellel is rendelkezhetnek, ám erről nem rendelkezünk pontos adattal.
Pedig óriási kockázatot jelentenek, hiszen egyre alacsonyabbra süllyed miattuk a vízszint, így egyre nagyobb szárazságot tapasztalunk a felszínen. Ráadásul a szakszerűtlenül fúrt kutak az öntözött termést és a vízfogyasztók egészségét is veszélyeztethetik.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat több mint száz évre visszatekintő adatsoraiból kiolvasható, hogy egyre több a hőhullám, egyre hosszabbak a száraz periódusok, és egyre kevesebb a csapadékos nap a Kárpát-medencében.
A lehullott csapadék összmennyisége ugyan érdemben nem csökkent, ám az eloszlása rendkívüli mértékben változott, sokszor „özönvízszerűen” hullik. Így a folyókon keresztül gyorsabban el is távozik az országból.
Mádlné Dr. Szőnyi Judit szerint világosan látszik, hogy felszíni vizekben tranzitország vagyunk: amennyi víz bejön az országba, az a folyókon keresztül el is hagyja azt. Sőt még több is. Az alföldi hátsági területek fokozottan sivatagosodnak, az ökoszisztémák pusztulnak, a szántóföldi termelés ellehetetlenül.
Mi lehet a megoldás? Számos országban rájöttek már arra, hogy nemcsak a felszínen raktározhatjuk el a többletvizet a száraz időszakokra, hanem a felszín alatti „víztározók” is alkalmasak lehetnek erre. Ezek a földfelszín és a vízszint közötti „telítetlen zónák”, ahol a pórustérben víz és levegő is van. További részletek a Válasz Online cikkében.
(Fotó: svklimkin/Pixabay)