24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Agrárgazdaság

Így lehetne elkerülni, hogy az Alföld sivataggá váljon

Válasz Online

Az egyre gyakoribb özönvízszerű esők miatt a csapadék jó része a folyókon keresztül gyorsan eltávozik az országból. De van megoldás a káros folyamatok kivédésére.

Sürgősen kukába kell dobnunk a felszín alatti vizek működéséről szóló elavult elméleteinket, hogy megállíthassuk a Kárpát-medence legfontosabb kincsének felélését – mondta el a Válasz Online-nak Mádlné Dr. Szőnyi Judit hidrogeológus a vele készült interjúban. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet egyetemi tanára programot hirdetett a Homokhátság sivatagosodásának visszafordítására.

A szakember szerint Magyarországon egymillió illegálisan fúrt kút található, amelyek összesen akár egy köbkilométernyi vízkivétellel is rendelkezhetnek, ám erről nem rendelkezünk pontos adattal.

Pedig óriási kockázatot jelentenek, hiszen egyre alacsonyabbra süllyed miattuk a vízszint, így egyre nagyobb szárazságot tapasztalunk a felszínen. Ráadásul a szakszerűtlenül fúrt kutak az öntözött termést és a vízfogyasztók egészségét is veszélyeztethetik.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat több mint száz évre visszatekintő adatsoraiból kiolvasható, hogy egyre több a hőhullám, egyre hosszabbak a száraz periódusok, és egyre kevesebb a csapadékos nap a Kárpát-medencében.

A lehullott csapadék összmennyisége ugyan érdemben nem csökkent, ám az eloszlása rendkívüli mértékben változott, sokszor „özönvízszerűen” hullik. Így a folyókon keresztül gyorsabban el is távozik az országból.

Mádlné Dr. Szőnyi Judit szerint világosan látszik, hogy felszíni vizekben tranzitország vagyunk: amennyi víz bejön az országba, az a folyókon keresztül el is hagyja azt. Sőt még több is. Az alföldi hátsági területek fokozottan sivatagosodnak, az ökoszisztémák pusztulnak, a szántóföldi termelés ellehetetlenül.

Mi lehet a megoldás? Számos országban rájöttek már arra, hogy nemcsak a felszínen raktározhatjuk el a többletvizet a száraz időszakokra, hanem a felszín alatti „víztározók” is alkalmasak lehetnek erre. Ezek a földfelszín és a vízszint közötti „telítetlen zónák”, ahol a pórustérben víz és levegő is van. További részletek a Válasz Online cikkében.

(Fotó: svklimkin/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Jelentős mennyiségű csapadék várható

2019. április 8. 14:47

Az OMSZ szerint ezen a héten többször és sokfelé csapadékos idő várható, szerdáig főleg délen és a Dunántúlon, majd a hét második felében országszerte.

Hortenzia a kánikulában: mit tegyünk, hogy életben maradjon?

2022. július 6. 11:31

A hortenzia viszonylag kényes növény, ha a nyári forróságot és a talajminőséget nézzük. Most a nálunk bevált praktikákat ismertetem a hortenziákhoz

Drágul az idei cseresznye a kevesebb termés miatt

2019. május 31. 08:02

Akár 10 ezer tonna alá is csökkenhet idén a cseresznyetermés az átlagos, éves 12-15 ezer tonnához képest, így annak fogyasztói ára az átlagárhoz képest akár 20-30 százalékkal is magasabb lehet.

A sok csapadék károsította a szabadföldi szamócatermést

2019. június 1. 08:46

A fagyok és az aszály idén nem okozott érdemi kárt a szamócaültetvényekben, ugyanakkor az eső és a gombafertőzés miatt a mintegy 400 hektáros szabadföldi terület 20-30 százaléka is kieshet.