Az Európai Unió termésfelügyeleti szolgálata (MARS) csökkentette az idei uniós búza- és repcehozamra vonatkozó kilátásait. Eközben megemelte az árpára és a kukoricára vonatkozó előrejelzéseit, mivel Spanyolországban és Portugáliában jók a kilátások, szemben a máshol tapasztalt kedvezőtlen körülményekkel.
Az EU együttesen számolva a világ egyik legnagyobb növénytermesztője, és jelentős búza- és árpaexportőr, valamint jelentős importőr a kukorica és olajos magvak globális piacán.
Az elmúlt időszakban tapasztalt zord időjárás a legnagyobb búzaexportőr Oroszországban az elmúlt hetekben megrendítette a gabonapiacokat. Az európai árak egyéves csúcsra emelkedtek, és megnőtt az érzékenység az esetleges betakarítási visszaesésekre más nagyobb termőövezetekben.
Európai hatások
„Az őszi vetésű növények hozamára vonatkozó előrejelzés tovább javult Spanyolországban és Portugáliában, de csökkent Olaszországban és több nyugat-európai országban” – áll a MARS havi jelentésében.
„A Nyugat-Európában, valamint Dániában és Észak-Olaszországban nagy területeken tapasztalható nedves viszonyok elvizesedéshez, nagy kártevőnyomáshoz és/vagy a vetés késleltetéséhez vezettek, ami potenciálisan negatív hatással volt a terméshozamra.”
Még mindig az átlag feletti termést várnak
A MARS az EU-ban az idei átlagos búzaterméshozamra vonatkozó előrejelzését hektáronként 5,92 tonnára csökkentette az áprilisi 5,93 t/ha-ról, és 3,21 t/ha-ra csökkentette az EU 2024-es repcetermésére vonatkozó előrejelzését. A múlt havi előrejelzés 3,26 t/ha volt.
Az árpa esetében az őszi és tavaszi árpát is magában foglaló összesített EU-hozamot 5,13 t/ha-ra emelték 5,11 t/ha-ról, míg a kukorica előrejelzését 7,57 t-ról 7,59 t/ha-ra emelték. A cukorrépa uniós termését 75,4 t/ha-ra prognosztizálták az áprilisban várt 75,5 t/ha után.
A MARS szerint minden hozam-előrejelzés az elmúlt öt év átlagos szintje felett maradt.
Dél-Európában javult a csapadékhelyzet
Spanyolország kilábal a súlyos aszályból, és várhatóan a gabonatermelés meredeken fellendül – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Ám az északnyugat-Európában lezúduló özönvízszerű esőzések csökkentették a vetés lendületét és hátráltatták a növények fejlődését, többek között az EU legnagyobb gabonatermesztője, Franciaország esetében is.
Kép: Pixabay