Váratlanul jó búzatermésnek örvendhet Hajdú-Bihar, ahol az országos 5,5 tonna körüli hektáronkénti hozamokkal szemben egy tonnával több termett a kenyérgabonából. A felvásárlási árakkal még mindig nem lehetnek elégedettek a gazdák.
Csalódást keltő éve volt eddig a magyar búzatermesztőknek, hiszen a hozamok jócskán elmaradtak a várttól az ország több területén is. A minőséggel is akadtak gondok, megfelelő sikértartalom mellett elégtelen hektolitersúlyokat tapasztaltak a gazdák.
Békésben nagyjából 5,2 tonna/hektár körüli lett a termésátlag, és nem sokkal jobb a helyzet Baranyában sem, ahol ráadásul a takarmány minőségű búza aránya elérheti a 80–90 százalékot, amire még nem volt példa a térségben.
Reménysugárként azonban a napokban kijöttek a Hajdú-Bihar megyei adatok, és – kellemes meglepetésként – az ott termelő gazdák kiemelkedő mennyiségű és nagyon jó minőségű kenyérgabonának örülhetnek.
A búza 85 százalékának learatása után úgy tűnik, hogy idén Magyarországon ebben az északkeleti térségben lesz a legjobb termésátlag – közölte a dehir.hu debreceni hírportál. Felkeresték a megyeszékhely szomszédságában lévő Mikepércset, ahol Mike Sándor hektáronként átlagosan több mint 6,5 tonna búzát tudott betakarítani.
„Annyi kalász van benne, és annyira ki van fejlődve, hogy kevés termés nem is várható belőle, tehát a jelenlegi termésünk szerintem ezen a táblán a tavalyihoz képest rekord lesz”
– fogalmazott a gazdálkodó. Hajdú-Biharban 66 ezer hektáron vetettek búzát, ez 15 százalékkal több, mint az elmúlt évben. A gabona 85 százalékát már learatták, országszerte 60 százalék körül tartanak.
„Jelenleg 6,5-6,6 körül van a Hajdú-Bihar megyei búzaátlag, az országos átlag körülbelül 5,5-5,7 tonna körül alakul. Tehát itt egy nagyon kedvező, szép termés van”
– erősítette meg Lakatos Zoltán is, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója. A cég 75–80 ezer tonna búza felvásárlását tervezi, a mennyiség fele már a raktáraikban van.
Jelenleg a takarmánybúzát tonnánként 56 ezer, az étkezési minőséget 62 ezer forint körül kínálják.
(Fotó: GSD Agrárprodukt/Facebook)