Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy Oroszországnak stabil élelmiszertartalékokat kell fenntartania, szükség esetén bizonyos export korlátozásával, de konkrét részleteket nem közölt.
Nem világos, hogy Vlagyimir Putyin azt sugallja-e, hogy Oroszország, amely Ukrajna inváziója óta leállította néhány általa „barátságtalannak” tartott ország gázellátását, korlátozhatja a főbb élelmiszer-termékek, például a gabona exportját, amelytől a világ nagy része függ.
Vlagyimir Putyin a Mihail Misustyin miniszterelnök vezette gazdasági kérdésekről szóló értekezlet után kijelentette, hogy az agráripar jelentősen hozzájárult Oroszország gazdaságának ellenálló képességéhez.
„Természetesen hagynunk kell, hogy ez a szektor működjön, hogy profitot termeljenek, hogy a 2023-as betakarítás leendő eredményébe fektessék be, élelmiszerfeldolgozásba, állattenyésztésbe”
– hangsúlyozta Vlagyimir Putyin.
„Nem engedhetjük meg, hogy mindent külföldre szállítsanak. A logisztikai korlátozások ellenére a fuvarozásra, a biztosításra alapozva mindazonáltal szinte minden kirepül az oroszágból”
– emelet ki az orosz elnök.
Putyin azt is kijelentette, hogy senki sem tudja pontosan megjósolni Oroszország mezőgazdasági kibocsátását 2023-ra, az európai váratlan meleg időjárásra és a közép-ázsiai fagyokra hivatkozva mutatott rá a bizonytalanságra.
„Ezért feltétlenül szükségünk van stabil tartalékokra. Teljes mértékben kell erre alapoznunk adott esetben” – közölte Vlagyimir Putyin.
Oroszország leállította a gázellátást azoknak az európai országoknak, amelyek nem voltak hajlandóak rubelre váltani a fizetéseket, miután a Nyugat gazdasági és pénzügyi szankciókat vezetett be Moszkva ukrajnai inváziója miatt – számolt be a Reuters hírügynökség. Azt is közölte, hogy nem hajlandó olajat szállítani bármely olyan partnernek, amely betartja a nyugati árplafont, azzal vádolva a Nyugatot, hogy gazdasági háborút folytat Oroszország ellen.
Moszkva többször is nehezményezte már, hogy a műtrágya-exportra tett kísérleteit – amelyekre számos ország támaszkodik az agrárgazdaságokban elérhető hozamok növelése érdekében – a Nyugat meghiúsítja, még akkor is, ha Moszkva lehetővé teszi Ukrajnának, hogy bizonyos mennyiségű gabonát exportáljon a blokád alatt álló fekete-tengeri kikötőiből.