Agrárgazdaság

Kreml: az orosz „jóindulat” nem végtelen a fekete-tengeri gabonaüzlet kapcsán

Agrofórum Online

Oroszország „jóakarata” nem tarthat a végtelenségig a fekete-tengeri gabonaszerződés megújítása kapcsán – közölte a Kreml szerdán, egy nappal azután, hogy Vlagyimir Putyin elnök közölte, hogy Moszkva fontolgatja a kilépést a megállapodásból.

Moszkva vonakodva egyezett bele a diplomaták által Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezésként emlegetett megállapodás július 17-ig történő meghosszabbításába, azzal a feltétellel, hogy saját élelmiszer- és műtrágyaexportjához is segítséget kap.

A gabonaszerződés meghosszabbítása jóindulatú gesztus volt. Oroszország többször is tett ilyen gesztusokat”

– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője egy sajtótájékoztatón. „De sajnos a kölcsönösség hiányában, a nyugat részéről az Oroszországgal kapcsolatos megállapodások egy részének teljesítésére irányuló szándék hiányában a jóakarat és a politikai akarat eme megnyilvánulása nem lehet végtelen” – mondta. „Ezért fontolgatjuk, hogy kilépünk az ügyletből annak lejárta után. De még nincs végleges döntés” – tette hozzá Peskov.

Putyin kedden azzal vádolta a Nyugatot, hogy „becsapta” Moszkvát, mivel nem váltotta be az orosz mezőgazdasági áruk világpiacra juttatását célzó ígéreteit. A nyugati hatalmak kemény szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben, miután 2022. február 24-én több tízezer katona támadta meg Ukrajnát. Noha Oroszország élelmiszer- és műtrágyaexportját nem szankcionálják, a nyugati fizetési, logisztikai és biztosítási korlátozások akadályt jelentenek a szállításban, mondja Moszkva.

Putyin június 17-én Oroszországban tárgyal a gabonaszerződés jövőjéről az afrikai vezetőkkel – jelentette az Interfax hírügynökség. Az orosz vezető kijelentette, hogy Moszkva kész ingyen gabonát szállítani a világ legszegényebb országaiba. Korábban a Kreml azt közölte, hogy Putyin gabona-, műtrágya- és üzemanyag-ellátásról tárgyalt egy telefonhívás során Mali ideiglenes vezetőjével – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

A Kreml szerint az ammóniavezeték robbanása negatív hatással van a gabonaszállításokra

2023. június 9. 07:17

Oroszország azzal vádolta meg az ukrán erőket, hogy hétfőn felrobbantották a világ leghosszabb ammóniát szállító vezeték egy részét.

Ukrajna gabonatermése 34 millió tonnára csökkenhet

2023. március 12. 08:03

A terméscsökkenés okai között szerepel az összes vetésterület csökkenése, a termésszerkezet változása és a termésátlag csökkenése.

Oroszország szerint egy amerikai nagybank leállítja gabonakifizetéseik feldolgozását

2023. augusztus 8. 14:40

A legfontosabb orosz igény az Orosz Mezőgazdasági Bank visszakapcsolása a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerhez.

Már a gabonaágazatot fenyegeti az infláció megfékezése

2021. július 29. 05:14

Oroszországban egyre nagyobb problémákat, belső feszültséget okoz az élelmiszerek árának emelkedése. A múlt hónapban egy közönséges televíziós műsorban egy nő a magas élelmiszerárak miatt hozta kellemetlen helyzetbe Vlagyimir Putyin elnököt. A mezőgazdasági termelőknek azonban nem tesz jót az árak visszafogása, ugyanis ezzel csökkennek a bevételeik és így kevesebbet költenek beruházásokra. Ennek hosszú távon lehetnek versenyhátrányt okozó hatásai.