Oroszország „jóakarata” nem tarthat a végtelenségig a fekete-tengeri gabonaszerződés megújítása kapcsán – közölte a Kreml szerdán, egy nappal azután, hogy Vlagyimir Putyin elnök közölte, hogy Moszkva fontolgatja a kilépést a megállapodásból.
Moszkva vonakodva egyezett bele a diplomaták által Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezésként emlegetett megállapodás július 17-ig történő meghosszabbításába, azzal a feltétellel, hogy saját élelmiszer- és műtrágyaexportjához is segítséget kap.
A gabonaszerződés meghosszabbítása jóindulatú gesztus volt. Oroszország többször is tett ilyen gesztusokat”
– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője egy sajtótájékoztatón. „De sajnos a kölcsönösség hiányában, a nyugat részéről az Oroszországgal kapcsolatos megállapodások egy részének teljesítésére irányuló szándék hiányában a jóakarat és a politikai akarat eme megnyilvánulása nem lehet végtelen” – mondta. „Ezért fontolgatjuk, hogy kilépünk az ügyletből annak lejárta után. De még nincs végleges döntés” – tette hozzá Peskov.
Putyin kedden azzal vádolta a Nyugatot, hogy „becsapta” Moszkvát, mivel nem váltotta be az orosz mezőgazdasági áruk világpiacra juttatását célzó ígéreteit. A nyugati hatalmak kemény szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben, miután 2022. február 24-én több tízezer katona támadta meg Ukrajnát. Noha Oroszország élelmiszer- és műtrágyaexportját nem szankcionálják, a nyugati fizetési, logisztikai és biztosítási korlátozások akadályt jelentenek a szállításban, mondja Moszkva.
Putyin június 17-én Oroszországban tárgyal a gabonaszerződés jövőjéről az afrikai vezetőkkel – jelentette az Interfax hírügynökség. Az orosz vezető kijelentette, hogy Moszkva kész ingyen gabonát szállítani a világ legszegényebb országaiba. Korábban a Kreml azt közölte, hogy Putyin gabona-, műtrágya- és üzemanyag-ellátásról tárgyalt egy telefonhívás során Mali ideiglenes vezetőjével – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.