Agrárgazdaság

Már a hőinfláció is befolyásolja az élelmiszerárakat

Agrofórum Online

Irakban a mindennapos paradicsomfogyasztás miatt a lakosság érzékenyen reagál az áringadozásokra. Egy iraki újságíró a paradicsom árának jelentős emelkedéséről számolt be, ami széles körű tiltakozást váltott ki a közösségi médiában.

A helyi piacokon gyakran változnak az élelmiszerárak, amit az időjárási viszonyok és a terméshozamok egyaránt befolyásolnak. A modern hűtőberendezések és feldolgozó létesítmények hiányában a kisméretű mezőgazdasági üzemek különösen kiszolgáltatottak az ilyen változásoknak. Mohammad al-Fakhri iraki közgazdász rámutatott a háború által az ország mezőgazdasági modernizációs erőfeszítéseire gyakorolt hatásaira.

Más közel-keleti országokat is hasonló problémák érintenek, hiszen az éghajlatváltozás jelentős szerepet játszik az élelmiszerárak ingadozásában. Egyiptomban a hagyma árának ugrásszerű emelkedését a kereskedők manipulációjának és a hőség okozta terméscsökkenésnek tulajdonították.

Marokkóban a korai tavaszt követő váratlan fagy miatt a paradicsomtermesztés kihívásokkal szembesült, ami az exportpolitika kormányzati beavatkozásához vezetett. Ezek az esetek a „hőinfláció” (angolul: heatflation) példái, a Világgazdasági Fórum által használt kifejezés, amely az élelmiszerárak szélsőséges hőség miatti emelkedését hivatottak jellemezni.

A Potsdami Klímakutató Intézet és az Európai Központi Bank tanulmánya szerint az éghajlatváltozás 2035-ig évente 1-3%-kal, 2060-ig pedig akár 4,3%-kal is növelheti az élelmiszerárakat, a legjelentősebb változások pedig a már most is forró térségekben, például a Közel-Keleten, Afrikában és Dél-Amerikában lesznek tapasztalhatók. A hőinfláció jelensége előreláthatólag súlyosbítja majd az élelmiszer-biztonság helyzetét, és hozzájárul a sebezhető közösségekben a társadalmi zavargásokhoz.

A hőinfláció kezelése szükségessé teszi az alacsony jövedelmű háztartásokra gyakorolt hatásának elismerését, valamint a mezőgazdasági ágazaton belül az éghajlatváltozás hatásainak enyhítését, az ahhoz való alkalmazkodást és az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességet célzó beruházásokat. 

A Londoni Egyetem munkatársa, Ulrich Volz kiemelte a regionális erőfeszítések fontosságát az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a jövőbeli áremelkedések mérséklésére alkalmas adaptációs stratégiák kidolgozásában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Rekordmagas marhahúsárak, tovább szűkülő kínálat az EU-ban

2024. november 14. 16:10

Az EU marhahús-előállítása és az állomány 2024-ben és 2025-ben tovább csökken. Az árak ugyan magasak – más a probléma.

Csökkenti a vajak árát a Lidl

2023. február 8. 12:48

A Lidl Magyarország szerdától jelentős mértékben és tartósan csökkenti a kínálatában található, legnépszerűbb vajak árát.

Franciaország az élelmiszerek árának esését ígéri

2023. június 13. 08:03

Míg a legtöbb országban a kiskereskedők és az élelmiszergyártók gyakran módosítják a termékek árát, Franciaország törvényben három hónapos határidőt szabott meg az ilyen tárgyalások lefolytatására.

Elkezdtek trükközni a kereskedők az Árfigyelővel

2023. szeptember 21. 15:40

Nem minden boltban akciózták le a meghirdetett termékeket, és ezzel megtévesztették a vásárlókat. Most a Gazdasági Versenyhivatal becsukta a kiskaput.

Ezért egyre drágább az olívaolaj

2024. augusztus 19. 08:10

Hőség, szárazság, kedvezőtlen időjárás: a termesztő országok rossz betakarítási körülményei miatt duplájára drágult az olívaolaj.