Irakban a mindennapos paradicsomfogyasztás miatt a lakosság érzékenyen reagál az áringadozásokra. Egy iraki újságíró a paradicsom árának jelentős emelkedéséről számolt be, ami széles körű tiltakozást váltott ki a közösségi médiában.
A helyi piacokon gyakran változnak az élelmiszerárak, amit az időjárási viszonyok és a terméshozamok egyaránt befolyásolnak. A modern hűtőberendezések és feldolgozó létesítmények hiányában a kisméretű mezőgazdasági üzemek különösen kiszolgáltatottak az ilyen változásoknak. Mohammad al-Fakhri iraki közgazdász rámutatott a háború által az ország mezőgazdasági modernizációs erőfeszítéseire gyakorolt hatásaira.
Más közel-keleti országokat is hasonló problémák érintenek, hiszen az éghajlatváltozás jelentős szerepet játszik az élelmiszerárak ingadozásában. Egyiptomban a hagyma árának ugrásszerű emelkedését a kereskedők manipulációjának és a hőség okozta terméscsökkenésnek tulajdonították.
Marokkóban a korai tavaszt követő váratlan fagy miatt a paradicsomtermesztés kihívásokkal szembesült, ami az exportpolitika kormányzati beavatkozásához vezetett. Ezek az esetek a „hőinfláció” (angolul: heatflation) példái, a Világgazdasági Fórum által használt kifejezés, amely az élelmiszerárak szélsőséges hőség miatti emelkedését hivatottak jellemezni.
A Potsdami Klímakutató Intézet és az Európai Központi Bank tanulmánya szerint az éghajlatváltozás 2035-ig évente 1-3%-kal, 2060-ig pedig akár 4,3%-kal is növelheti az élelmiszerárakat, a legjelentősebb változások pedig a már most is forró térségekben, például a Közel-Keleten, Afrikában és Dél-Amerikában lesznek tapasztalhatók. A hőinfláció jelensége előreláthatólag súlyosbítja majd az élelmiszer-biztonság helyzetét, és hozzájárul a sebezhető közösségekben a társadalmi zavargásokhoz.
A hőinfláció kezelése szükségessé teszi az alacsony jövedelmű háztartásokra gyakorolt hatásának elismerését, valamint a mezőgazdasági ágazaton belül az éghajlatváltozás hatásainak enyhítését, az ahhoz való alkalmazkodást és az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességet célzó beruházásokat.
A Londoni Egyetem munkatársa, Ulrich Volz kiemelte a regionális erőfeszítések fontosságát az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a jövőbeli áremelkedések mérséklésére alkalmas adaptációs stratégiák kidolgozásában.