Agrárgazdaság

Mi lesz az USA mezőgazdaságával illegális bevándorlók nélkül?

Agrofórum Online

Üzletemberek beszéltek arról, hogy Donald Trump megválasztott elnök tömeges deportálásokkal való fenyegetése milyen kockázattal jár a gazdaságra. Véleményük szerint óriási kárt okoz a hazai mezőgazdasági ágazatnak, amely már most is munkaerőhiánnyal küzd.

A mezőgazdaság lenne az egyik legnagyobb csapást elszenvedő amerikai ágazat, ha a hivatalba lépő kormányzat valóban kiűzné az akár több millió papírok nélküli bevándorlót az országból.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma USDA) szerint az alkalmazott mezőgazdasági munkások közel felének nincs legális bevándorlási státusza. A nem jogszerűen az Egyesült Államokban dolgozó munkások aránya az 1989-1991-es időszakban jellemző 14%-ról az utóbbi években nagyjából 40%-ra emelkedett. Eközben, bár a Covid–19-világjárvány 2020-as kezdete óta enyhe csökkenés tapasztalható az USA vidéki megyéiből kiköltözők számában, az előző évtizedben összességében csökkent a vidéken élők száma.

A tejtermelők különösen aggódnak

A termelők aggódnak, köztük elsősorban azok a tejtermelők, akiknek a működése nagymértékben függ a bevándorlóktól. A Nemzeti Tejtermelők Szövetsége (NMPF) egy 2015-ös tanulmányra hivatkozva azt állítja, hogy a tejipari üzemekben dolgozók 51%-a bevándorló, de más adatok szerint akár 80%-ról is szó lehet.

Az agrárium működését átlátó szakemberek remélik, hogy az új kormányzat átfogó bevándorlási és munkaerőreformot fog szorgalmazni ahelyett, hogy megpróbálná deportálni a becslések szerint legalább 14 millió bevándorlót, akik közül körülbelül 1 millióan a mezőgazdasági szektorban dolgoznak.”

A tejtermelők országszerte pusztító következményekre figyelmeztetnek, ha elveszítik munkásaikat. Az NMPF szerint a tej kiskereskedelmi ára megduplázódna, a gazdaság pedig 32 milliárd dolláros csapást szenvedne el.

Kalifornia nagy bajban lesz

Kaliforniában több mint 400 féle árucikket termesztenek – köztük az Egyesült Államokban termelt zöldségek egyharmadát, valamint a gyümölcsök és diófélék háromnegyedét. A nyilatkozó üzletemberek szerint ezen élelmiszerek nagy részét bevándorló mezőgazdasági munkások termesztik, akik közül sokan papírok nélkül élnek.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint az ország 2,4 millió mezőgazdasági dolgozójának mintegy fele nem rendelkezik legális státusszal az USA-ban, de a mezőgazdasági dolgozók szószólói szerint ez a szám sokkal magasabb olyan helyeken, mint Kalifornia, ahol a 70%-ot is elérheti.

2023-ban Kalifornia mezőgazdasági exportja az USDA szerint több mint 24,7 milliárd dollárt tett ki. Az állam volt az ország egyedüli termelője számos különleges terménynek – többek között a mandulának, articsókának, fügének, olajbogyónak, gránátalmának, mazsolának és diónak –, és vezető termelője más alapélelmiszereknek, például a salátának és zellernek.

A javasolt kitoloncolások pusztítóak lennének nemcsak a bevándorló háztartások, hanem a legtöbb amerikai számára – hangsúlyozta az egyik szakember. A tömeges kitoloncolások megszakítanák az élelmiszerláncot egy olyan időszakban, amikor az infláció a munkavállalók egyik legégetőbb gondja. A kitoloncolások lelassítanák a termelést és megemelnék számos, élelmiszerüzletben kapható alapvető élelmiszer, köztük a tej, a búza és a tojás árát.

A papírok nélküli bevándorló munkaerő nélkül az Egyesült Államok valószínűleg több élelmiszert importálna, ami miatt így az élelmiszerárak érzékenyek lennének az ingadozásokra és a Trump által javasolt vámtarifákra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az orosz nyomulással az EU búzaexportja Nyugat-Afrika felé tolódik el

2024. december 3. 16:40

Az Európai Unió búzaexportja egyre inkább Afrika nyugati felére összpontosul, miután Oroszország helyzete erősödik a főbb észak-afrikai és közel-keleti piacokon – közölték kereskedők.

Brutális napraforgómag-vásárlás Oroszországban

2024. december 3. 11:10

Egy piaci forrás szerint a Demetra körülbelül 150–200 ezer tonnát vásárolt októberben, egy másik 200 ezer tonnára becsülte a mennyiséget.

A globális búzatermesztés kilátásai 2025/26-ban

2024. december 1. 10:10

A 2025/26-os gazdasági évben a globális búzatermelés várhatóan enyhén, 0,2%-kal csökken. A vetés utáni körülmények egyelőre nagyrészt biztatók.

Trump óriási vámokat vet ki több országból érkező importra

2024. november 30. 10:10

Mexikó, Kanada és Kína került a megválasztott amerikai elnök célkeresztjébe. 25%-os, Kína esetében pedig további 10%-os vámmal fenyeget.

Az Európai Unió agrárszektora járhat rosszul Trump keménykedése miatt

2020. január 23. 10:40

Az amerikai elnök a novemberi választás előtt számít egy kereskedelmi megállapodásra az Európai Unióval.

Terménypiac: Trump elnöktől és az esőtől függ a gabona ára

2018. május 8. 14:23

Az elmúlt napok eseményei megint megerősítették, hogy az időjárás van továbbra is a legnagyobb hatással a kereskedőkre.

Az Egyesült Államok engedményei az agárexportért

2020. január 2. 17:32

Január 15-én írják alá a kereskedelmi megállapodást Kína és az Egyesült Államok között.

RAM: sok a bizonytalanság, de belépnek az elektromos pick-up-ok piacára

2020. december 29. 07:38

A Fiat Chrysler elektromos meghajtású pick-up-tervei még mindig a rejtélyesek, a cég nem árult el részleteket.