Agrárgazdaság

Súlyos búzaellátási problémákkal küzdenek Afrikában

Agrófórum Online

Afrika búzaipara már az orosz–ukrán háború előtt is az éghajlatváltozással, a kedvezőtlen kereskedelmi politikával és az alágazatokba történő nem megfelelő befektetések kihívásaival küzdött.

Afrika évente 75 milliárd dollárt költ 100 millió tonna gabona importjára. A fogyasztás kielégítéséhez a nemzetközi búzapiacokra támaszkodik, mivel a megtermelt mennyiségek továbbra sem megfelelőek. Az import azonban kihívást jelent, mivel az orosz–ukrán konfliktus megzavarta a globális ellátási láncot a búza világpiacán.

Fenyegető éhezés

A kontinens jelenleg körülbelül 40 millió tonna búzát importál évente 15 milliárd dollár értékben. A búzaimport Afrika Oroszországgal folytatott 4 milliárd dolláros kereskedelmének 90%-át, valamint a Ukrajnával folytatott 4,5 milliárd dolláros kereskedelmének csaknem felét teszi ki. 

Az Oroszország elleni szankciók megzavarták a gabonaszállítást, pedig a globális készletek már szűkösek voltak, és ez most a tömeges éhezés lehetőségét veti fel egy olyan kontinensen, amely az élelmiszerimporttól függ.

16,6 millió tonna

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) becslése szerint az észak-afrikai régió búzatermelése 16,6 millió tonna lesz 2024-ben, szemben a 2023-as és 2022-es gazdálkodási év 17,7 millió tonnájával, illetve 16,8 millió tonnájával.

A FAO szerint Kelet-Afrikában a búzatermelés nem változott, 6,6 millió tonna maradt 2022 és 2024 között. Hasonló tendencia figyelhető meg Afrika déli részén, ahol a termelés enyhén, 2,6 millió tonnára csökken idén a 2023-as 2,7 millióhoz képest.

Növekvő termelés, kiugró igények

2010 és 2020 között a jelentések szerint Afrika búzatermelése 20,9 millió tonnáról 25,3 millió tonnára nőtt, ami 21%-os növekedést jelent. Ugyanebben az időszakban azonban a búza iránti helyi kereslet 58,2 millióról 30%-kal 75,9 millió tonnára emelkedett a népességnövekedés, az urbanizáció, a változó táplálkozási szokások és preferenciák, valamint a növekvő jövedelmek miatt.

A búzaimport-függőséget számos ország az öntözött búza gazdálkodásának kiterjesztésével és új növényfajok és -fajták bevezetésével próbálja enyhíteni. 

A magas élelmiszerárak időszaka

A Fekete-tenger menti kereskedelmi bizonytalanság a szakértők szerint visszahozhatja a magas élelmiszerárak idejét, mivel a kontinensen elfogyasztott búza 44%-a Oroszországból és Ukrajnából származik – írta a World Grain.

Ahhoz, hogy Afrika kielégítse több mint 1 milliárd lakosának búzafogyasztási igényeit, sürgősen növelnie kell a beruházásokat az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésére, a búzatermelő gazdaságok gépesítésére, a mezőgazdasági inputok fenntartható felhasználására, valamint a magas hozamú búzafajták kutatására, fejlesztésére és elfogadására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Brutális napraforgómag-vásárlás Oroszországban

2024. december 3. 11:10

Egy piaci forrás szerint a Demetra körülbelül 150–200 ezer tonnát vásárolt októberben, egy másik 200 ezer tonnára becsülte a mennyiséget.

A globális búzatermesztés kilátásai 2025/26-ban

2024. december 1. 10:10

A 2025/26-os gazdasági évben a globális búzatermelés várhatóan enyhén, 0,2%-kal csökken. A vetés utáni körülmények egyelőre nagyrészt biztatók.

Trump óriási vámokat vet ki több országból érkező importra

2024. november 30. 10:10

Mexikó, Kanada és Kína került a megválasztott amerikai elnök célkeresztjébe. 25%-os, Kína esetében pedig további 10%-os vámmal fenyeget.

Mi lesz az USA mezőgazdaságával illegális bevándorlók nélkül?

2024. november 29. 16:10

Donald Trump választási kampányában az illegálisan az országban tartózkodók kitoloncolását ígérte. Egymillióan dolgozhatnak az agráriumban is.

Három hónapos mélypontról pattant vissza a búza ára

2023. szeptember 6. 08:10

A kukorica határidős ára is emelkedett, míg a szójabab piacán enyhe árcsökkenést lehetett látni, mivel a kereskedők várták az amerikai betakarítás kezdetét.

Megjelent a Nufarmer Magazin 32. száma!

2022. április 5. 10:37

Magazinunkban azokat a gyomirtó, gomba- és rovarölő termékeket, valamint technológiákat mutatjuk be, amelyek tavasszal hatékonyan használhatók a szántóföldi kultúrákban, szőlőben és gyümölcsösökben.

Egyre több búzát adnak el a gazdálkodók

2024. szeptember 25. 06:40

Európában a malmi búza olcsóbb lett, ám a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Megugrott a szójabab árjegyzése

2020. december 16. 06:35

A párizsi árutőzsdén is vásárlói fölény alakult ki az agrártermékek piacán, a malmi búza, a repce és a kukorica is drágult, de a takarmánybúza vesztett értékéből.