Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke Brooke Rollinst, az America First Policy Institute elnökét jelölte mezőgazdasági miniszternek.
Rollins, aki Trump korábbi hivatali ideje alatt a Fehér Ház belpolitikai tanácsának vezetőjeként dolgozott, várhatóan kulcsszerepet kap az amerikai mezőgazdasági politika formálásában és a nemzetközi kereskedelmi tárgyalásokban. De mit jelenthet ez az Európai Unió, és különösen Magyarország mezőgazdasági termelői számára?
Brooke Rollins tapasztalt politikai tanácsadó, aki Trump első ciklusában fontos szerepet játszott az olyan intézkedések előmozdításában, amelyek a gazdasági növekedést és az amerikai munkavállalók érdekeinek védelmét célozták.
Mezőgazdasági miniszterként olyan stratégiai területekért lesz felelős, mint az élelmiszer-biztonság, a bioüzemanyagok előállítása, valamint a nemzetközi kereskedelem, amely jelentős hatást gyakorolhat a világ mezőgazdasági piacaira.
Több száz milliárd dollár
Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma (USDA) évente több száz milliárd dolláros költségvetéssel dolgozik, és tevékenységei szinte az összes amerikai mezőgazdasági ágazatra kiterjednek.
Rollins várhatóan a Trump-kormányzat protekcionista mezőgazdasági politikáját követi majd, amely az amerikai gazdák versenyképességének növelésére és a helyi termékek előnyben részesítésére irányul.
A jelölt irányítja az USA-Mexikó-Kanada kereskedelmi megállapodás jövő évi újratárgyalását is, a géntechnológiával módosított kukorica behozatalának megakadályozására irányuló mexikói kísérlet és a kanadai tejtermékek behozatali kvótái miatt várható komoly vita.
Európai hatások
Az Egyesült Államok és az Európai Unió között hosszú évek óta feszültségek vannak a mezőgazdasági kereskedelmet illetően. Az USA régóta kritizálja az EU által nyújtott mezőgazdasági támogatásokat és az olyan szabályozásokat, amelyek korlátozzák az amerikai termékek, például a génmódosított (GMO) élelmiszerek importját.
Rollins kinevezésével várhatóan erősödhet az amerikai nyomás az ilyen szabályok enyhítésére – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó hírügynökségekre hivatkozva.
Lehetőségek az etanolpiacon?
A Trump-kormányzat alatt az Egyesült Államok valószínűleg agresszívabban képviseli majd érdekeit az EU-val folytatott kereskedelmi tárgyalásokon. Ez különösen igaz lehet a génmódosított kukorica és a bioüzemanyagok, például az etanol exportjára, amelyet az Egyesült Államok jelentős mértékben kíván növelni. Az ilyen intézkedések versenyhelyzetbe hozhatják az európai gazdákat is.
(Kép: Unsplash)