Svájc bővíteni akarja rendkívüli élelmiszer-tartalékait annak érdekében, hogy a semleges országot ne sújtsa kávé-, gabona- és cukorhiány, ezt a leterhelt ellátási láncok, a klímaváltozás és az olyan konfliktusok okozhatnak, mint, ami Ukrajnában zajlik.
A népesség növekedése és az élelmiszertermelésben bekövetkezett változások arra késztették a kormányt, hogy fontolóra vegye a készletek hat hónapos fogyasztásra való emelését, a jelenleg háromról, illetve négyről. Ez azt jelentené, hogy meredeken növekedne például az országszerte található silókban tárolt 160 000 tonna gabona mennyisége, és a hivatalos tartalékok az 1980-as években utoljára tapasztalt szintre emelkednének. Több silót is építenének több állati takarmány, búza és rizs tárolására a közel 100 élelmiszergyártóval kötött állami szerződés alapján.
„Az elmúlt két évben úgy döntöttünk, hogy növelnünk kell készleteinket Svájcban” – mondta Peter Lehmann, a Szövetségi Nemzetgazdasági Ellátási Hivatal kötelező készletekért felelős vezetője. „A projektet az ukrajnai háború előtt kezdtük, de ez aláhúzta, mennyire fontos tartalékkal rendelkezni. A világ sérülékenyebb, mint korábban” – mondta a Reutersnek Bernben.
Az első és a második világháború közötti időszakra visszanyúló hagyományokkal rendelkező, úgynevezett sürgősségi boltok programja csökkentette a készletek szintjét az 1990-es években, amikor a hidegháború véget ért.
Svájcnak, amely élelmiszereinek körülbelül 40%-át importálja, szintén vannak szükségüzemanyag-készletei, bár jelenleg nem tervezik az üzemanyag-tartalékok növelését, amely benzin és gázolaj esetében 4,5 hónapot tesz ki.
Lehmann szerint az éghajlatváltozás a jövőben megnehezítheti a megfelelő élelmiszerek beszerzését is. „Ha az ellátási lánc összeomlik, vagy a betakarítás meghiúsult a rossz időjárás vagy aszály miatt, annak politikai következményei lehetnek” – mondta Lehmann.
Svájcban nem tervezik élelmiszerkészletek felszabadítását az infláció csökkentése érdekében, amely májusban az elmúlt 14 év legmagasabb szintjét érte el. „Időről időre nyomás nehezedik ránk a készletek felszabadítására, de amíg elő lehet állítani a dolgokat, addig nem változtatunk” – mondta Lehmann. „Az ár lényegtelen” – tette hozzá.