Agrárgazdaság

Nincs több mézhamisítás, mert kötelező lesz feltüntetni az eredetet

Agrofórum Online

Az Európai Parlament új szabályokat fogadott el a fogyasztók érdekében, amelyeknek köszönhetően nemcsak a méz származása válik egyértelműbbé, hanem a gyümölcslevek és lekvárok cukor- és gyümölcstartalma is.

A „reggeli irányelvek” felülvizsgálatának célja, hogy a fogyasztók tájékozottabb és egészségesebb döntéseket hozhassanak olyan termékekről, mint a méz, a gyümölcslé, a lekvár és a dzsem.

Az Európai Parlament szerdán 603 szavazattal, 9 ellenében és 10 tartózkodással jóváhagyta a Tanáccsal kötött előzetes politikai megállapodást az egyes, reggeliknél használt élelmiszerek összetételére, megnevezésére, címkézésére és kiszerelésére vonatkozó frissített szabályokról, az úgynevezett „reggeli irányelvekről”.

Az új szabályok különösen a nem uniós országokból származó hamisított méz behozatala ellen alkalmazhatók a származási ország kötelező és jól látható címkézése révén, és elindítják a méz nyomon követhetőségét szolgáló rendszer kiépítését célzó folyamatot. A gyümölcslevek cukortartalmára, valamint a lekvárok és dzsemek minimális gyümölcstartalmára vonatkozóan is egyértelműbb címkézést írnak elő. Az új szabályokról bővebben az uniós országokkal kötött megállapodást követő sajtóközleményben olvashat (angolul).

Szigorú intézkedések a mézhamisítás ellen

Alexander Bernhuber (EPP, Ausztria) jelentéstevő így nyilatkozott a szavazás után: „Ma fontos lépést tettünk az élelmiszerek eredetének címkézése terén, és szigorú intézkedéseket fogadtunk el a mézcsalás elleni küzdelem érdekében. A mézkeverékek címkézésén egyértelműen fel kell tüntetni a származási országokat.

Emellett magasabb minőségi követelményeket határoztunk meg, és megállapítottuk, hogy szükség van egy uniós nyomonkövetési rendszerre a méz esetében. Ezek a kezdeményezések biztosítják a fogyasztók jobb tájékoztatását, valamint a méhészek és a fogyasztók jobb védelmét a hamisított mézzel szemben.”

A következő lépések

A jogszabályt a tagállami kormányokból álló Tanácsnak is el kell fogadnia. Azt követően a jogszabályt kihirdetik az EU Hivatalos Lapjában, és 20 nappal később hatályba lép. Az uniós országoknak a hatálybalépést követően két évvel kell alkalmazniuk az új szabályokat.

Háttér

Az Európai Bizottság 2023. április 21-én javasolta az egyes „reggeli irányelvekre” vonatkozó uniós forgalmazási előírások felülvizsgálatát, hogy a több mint 20 éves jelenleg érvényben lévő előírásokat korszerűsítse. Ennek értelmében:

  • A méz származási országának világosan láthatónak kell lennie a címkén
  • Kialakítják az uniós méz nyomon követhetőségének rendszerét
  • A gyümölcslevek cukortartalmának egyértelműbb címkézése
  • Új szabályok a lekvárokban és dzsemekben található gyümölcsökre is

Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Novemberben kilőtt a Deere & Company árfolyama

2024. december 6. 15:40

A három legjobban teljesítő papír közé került 10,1 százalékos drágulással a Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV.

Mézjelentés: túlélési stratégia az ágazatnak

2018. március 1. 16:25

Az EU és tagállamai fektessenek többet a méhek védelmébe, a hamisítás elleni harcba és a termelők támogatásába – áll az Európai Parlament csütörtökön elfogadott állásfoglalásban.

Magyar módszer született a mézhamisítás kiszűrésére

2024. február 8. 08:10

A méz eredetiségének igazolására a Semmelweis Egyetem és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem világszinten egyedi módszert dolgozott ki.

A kínai méz 20 százaléka hamisított

2017. december 18. 14:45

Magyarországnak kiemelten fontos ez a kérdés, hiszen Spanyolország és Románia után a harmadik legnagyobb mézelőállító ország az EU-ban.

Honnan jön a sok hamis méz?

2017. május 5. 10:17

Nem alkalmas az anomáliák feltárására az Európai Bizottság által elrendelt széles körű uniós mézvizsgálat.