Ukrajna második legnagyobb kikötőjében, Mikolajivban lévő gabonasilókat célozta kedden a város orosz ágyúzása, ami szerdán is égő tüzet okozott – közölte az ukrán sürgősségi szolgálat.
„Mikolajiv megtámadása következtében kigyulladtak a gabonasilók egy infrastrukturális létesítményben a Korabelny kerületben” – közölte a segélyszolgálat. Legalább két siló fémtetőiben lyukak keletkeztek, és a tűzoltók vízzel oltották a sérült létesítményeket, amelyek 200 négyzetméternyi területen voltak érintettek, de további részleteket nem közöltek.
Mikolajivban több jelentős gabonaterminál is található, és néhányat már támadás érte az orosz invázió során, amelyet Moszkva „különleges katonai műveletnek” nevez.
Ukrajna ellentámadást hajt végre, megpróbálja kiszorítani az orosz csapatokat a délkeleti Herszon városból, és visszaszorítani őket az Oroszország által 2014-ben annektált Krím felé.
A Viterra, amely részben a Glencore árucsoport tulajdonában van, egyike azon számos nemzetközi gabonakereskedőnek, amelyek Mikolajivban üzemelnek. A kikötői terminál júniusban kigyulladt, de nem volt információ arról, hogy ezúttal érintette-e.
60 százalékkal zuhant az export
Ukrajna augusztusi gabonaexportja 59,5%-kal, 2,26 millió tonnára esett vissza az előző év azonos időszakához képest – derült ki a kijevi mezőgazdasági minisztérium adataiból. Az adatok szerint az exportvolumen 763 ezer tonna búzát, 1,33 millió tonna kukoricát és 161 ezer tonna árpát tartalmaz.
1,5 millió tonnánál tartanak
Összesen 61, körülbelül 1,5 millió tonna élelmiszert szállító teherhajó hagyta el Ukrajnát az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által közvetített megállapodás értelmében az ukrán tengeri kikötők forgalmának feloldása óta. Csak kedden hat hajó 183 ezer tonna mezőgazdasági termékkel hagyta el Ukrajna fekete-tengeri kikötőit.
Az ukrán gabonakereskedők szövetsége, az UGA külön közleményben közölte, hogy a teljes exportvolumenben a kukorica dominált, 62%-kal. A búza 17%-ot, az árpa 6%-ot tett ki. Ukrajna repcét, napraforgómagot, szóját és egyéb árukat is exportált – írta a Reuters.
Segélyszállítmány
Nemrég kikötött egy hajó, amely búzát szállított Ukrajnából az aszály sújtotta Afrika szarvára – közölte az ENSZ, elsőként a hat hónappal ezelőtti orosz invázió óta. A Brave Commander hajó 23 000 tonna gabonát szállított, és hamarosan egy másik, 7 000 tonnát szállító hajó követi – közölte az ENSZ Élelmezési Világprogramja.
Ez alig kezdi enyhíteni Kelet-Afrika problémáit, ahol a szélsőséges időjárás, a megugró élelmiszerárak és a konfliktusok azt jelentik, hogy 82 millió embernek van szüksége élelmiszersegélyre. Kilenc ország, Burundi, Dzsibuti, Etiópia, Kenya, Ruanda, Szomália, Dél-Szudán, Szudán és Uganda különösen érintett.