Ukrajna gabonaexportja eddig 25,8 százalékkal, 6,7 millió tonnára esett vissza 2023/24-ben. Oroszország július óta csaknem 300 ezer tonna gabonát semmisített meg az ukrán kikötői létesítmények és hajók elleni támadások során – közölte az ukrán kormány, hangsúlyozva, hogy a háború fenyegeti a globális élelmezésbiztonságot.
Moszkva nyáron felmondta az ENSZ által közvetített megállapodást, amely lehetővé tette az ukrán gabona biztonságos exportját a Fekete-tengeren. Azóta az orosz erők 6 polgári hajóra, valamint 150 kikötői gabonalétesítményre csaptak le 17 támadás során, és megsemmisítették az exportra szánt termény egy jelentős részét – mondta Olekszandr Kubrakov miniszterelnök-helyettes nyilatkozatában.
„Oroszország tevékenysége az élelmiszerválság elmélyítéséhez vezet az ukrán termékektől függő országokban” – tette hozzá Kubrakov.
Az ukrán kikötőkben keletkezett károk 40 százalékkal csökkentették az ország gabonaexport potenciálját. Oroszország mind a Fekete-tengeren, mind a Dunán megtámadta a kikötői létesítményeket. Ukrajna a világ egyik legnagyobb búza- és kukoricaexportőre.
Kubrakov elmondta, hogy 21 gabonával megrakott hajó már használt egy új „humanitárius” gabonafolyosót a Fekete-tengeren, amelyet Kijev augusztusban hozott létre. Elmondta, hogy az ENSZ korábbi fekete-tengeri gabonakezdeményezése keretében Ukrajna 33 millió tonna gabonát exportált, ennek 60 százalékát afrikai és ázsiai országokba szállították.
Légvédelmi megállapodás
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Mark Rutte holland miniszterelnök a fekete-tengeri odesszai kikötőbe látogatva arról egyeztetett, hogy javítja Ukrajna légvédelmét és növeli a gabonaszállítási „humanitárius folyosó” biztonságát.
Zelenszkij elmondta, Kijev azon dolgozik, hogy megerősítse pozícióját a Fekete-tengeren, hogy folytathassa a gabonaexportot, ami létfontosságú a költségvetési bevételek biztosításához, miután az orosz inváziót követően megugrottak a védelmi kiadások.
Az ukrán kormány felvázolta az infrastruktúra elleni orosz támadások részleteit és az Ukrajna által szervezett alternatív „humanitárius” folyosó eredményeit. Az odesszai régiót gyakori orosz rakéta- és dróntámadás érte, Zelenszkij és Rutte pedig meglátogattak egy sérült kikötői létesítményt.
Rutte elmondta, hogy Hollandia több Patriot légvédelmi rakétával segíti Ukrajnát a téli védekezésben. Hollandia abban is segítene Ukrajnának, hogy járőrhajókat szerezzen be a gabonaexport útvonalak biztonságának növeléséhez.
(Kép: Pixabay)