Oroszország egy nappal azután mért csapást Ukrajna kikötőire, hogy kilépett az ENSZ által támogatott fekete-tengeri gabonaexportról szóló megállapodásból. Moszkva és Kijev kedden merőben eltérően számoltak be az északkelet-ukrajnai harcokról.
Oroszország azt közölte, hogy az odesszai teherkikötő üzemanyagtárolóját és az ottani tengeri drónokat gyártó üzemet támadta a megszállt Krím-félsziget felé vezető ukrajnai támadások miatti „tömeges bosszúcsapások” részeként. Nem sokkal azután történt ez, hogy a hidat hétfőn találat érte, Moszkva aznap lépett ki a gabonaegyezményből, ami az ENSZ szerint éhínséget okozhat az egész világon.
Stephane Dujarric ENSZ-szóvivő kedden az Egyesült Nemzetek Szervezetében azt mondta, hogy „számos ötleten dolgoznak” az ukrán és orosz gabona és műtrágya globális piacokra juttatásáról. Moszkva döntése elsősorban Afrikában és Ázsiában keltett aggodalmat az élelmiszerárak emelkedése és az éhezés lehetősége miatt.
A Fekete-tengeri megállapodás az ENSZ és Törökország közvetítésével jött létre tavaly júliusban, hogy leküzdje a globális élelmiszerválságot, amelyet Oroszország 2022 februári, Ukrajna elleni támadása és az ukrán kikötők blokádja súlyosbított. A két ország a világ legnagyobb gabonaexportőrei közé tartozik.
Ukrajna részéről „a globális biztonságért és ukrán gazdákért harcolunk”, és azon dolgozunk, hogy az élelmiszer-ellátási kötelezettségvállalásokat betartsuk – mondta Volodimir Zelenszkij elnök éjszakai videóbeszédében.
Moszkva elutasította az Ukrajnától érkező felhívásokat, hogy engedélyezzék a hajózás újraindítását orosz részvétel nélkül, a Kreml pedig nyíltan kijelentette, hogy a területre garanciák nélkül belépő hajók veszélybe kerülnek.
„Olyan területről beszélünk, amely közel van egy háborús övezethez” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. „Megfelelő biztonsági garanciák nélkül ott bizonyos kockázatok merülnek fel. Tehát ha valamit Oroszország nélkül indítanak, akkor ezeket a kockázatokat figyelembe kell venni.”
Oroszország azt állítja, hogy visszatérhet a gabonaegyezséghez, de csak akkor, ha teljesítik a saját élelmiszer- és műtrágyaexportjára vonatkozó szabályok enyhítésére vonatkozó követeléseit.
Közben több G20-tag elítélte Oroszország azon lépését, hogy felmondta az Ukrajnából származó gabona biztonságos exportját lehetővé tévő megállapodásból.