Oroszország 0,5 millió tonna gabonát különített el az állami gabonaalapból piaci beavatkozásokra 2024 második felére az árstabilitás fenntartása érdekében és azért, hogy a gazdálkodókat a gabonakészletük eladására ösztönözzék – jelentette be a moszkvai kormány.
„A döntés hozzájárul az orosz belföldi élelmiszerpiac stabilitásának megőrzéséhez” – áll a kormány közleményében.
Júniusi gabonaárcsúcs, drágul a liszt
A belföldi gabonaárak Oroszországban júniusban értek el a csúcsot, és az új termés betakarításának kezdete óta folyamatosan csökkentek. Sok gazdálkodó azonban visszatartja készleteit abban a reményben, hogy később jobb árakat kap értük, ami árbizonytalanságot okoz a feldolgozók és molnárok számára.
Ez a bizonytalanság az Orosz Pékszövetség adatai szerint április óta 20-30 százalékos lisztáremelkedéshez vezetett. Ha ez az emelkedés a kenyér árában is megjelenik, az tovább növeli a már 9 százalékos inflációt.
A cél a stabilizáció
„A gabonaintervenciós alapból való felszabadítás a feldolgozók és molnárok nyersanyagárainak stabilizálását szolgálja. Ez hozzájárul a lisztárak viszonylagos stabilizálásához, sőt, esetleg csökkentéséhez is” – mondta Igor Szviridenko az Orosz Liszt- és Gabonaipari Vállalkozások Szövetségétől.
Visszatartják a készleteket
Az IKAR tanácsadó cég szerint a búzatermelés csökkenő vagy akár negatív jövedelmezősége sok gazdálkodót késztet a készlet visszatartására. Egy piaci forrás azt mondta a brit Reuters hírügynökségnek, hogy a moszkvai kormány döntése egyben arra is kísérlet, hogy jelezzék a gazdálkodóknak, most kezdjék el az értékesítést.
Exportár a mélyponton, lapos a piac
Nemrég arról számoltak be, hogy az orosz búza exportára az elemzők szerint elérte a mélypontot, mivel a gazdálkodók vonakodnak eladni terményeiket a jövedelmezőség meredek csökkenése miatt.
„Úgy gondoljuk, hogy az orosz búza nagy az eséllyel mélypontra került. Néhány hete lapos a piac, a kínálat a jelenlegi szezonban lényegesen alacsonyabb lehet, és hajlamos a mélypontra kerülni június-júliusban” – tette közzé a Sovecon elemzőcég jelentésében.
Fotó: Pixabay