Agrárgazdaság

Oroszország hallgatólagos gabonaexport-korlátozása zavart okoz a piacon

Agrofórum Online

A gabonaexport visszaszorítására tett orosz intézkedések zavart keltenek a nemzetközi piacokon, mivel az egyértelmű kormányzati utasítások hiánya kiskapukat és potenciális súrlódásokat eredményeznek a kulcsfontosságú vásárlókkal – közölték a kereskedők.

Oroszország, a világ legnagyobb búzaexportőre, megpróbálta korlátozni a gabonaszállítást a globális piacokra, hogy megakadályozza a belföldi áremelkedést, miközben Vlagyimir Putyin elnök a részben katonai kiadások által táplált infláció leküzdésére törekszik.

A moszkvai kormány nem kommentálta hivatalosan a híreket, miután a hónap elején gabonaexportőrökkel tárgyalt az exportkorlátozásokról.

Az egyetlen nyilatkozat eddig az orosz Gabonaexportőrök és Termelők Szövetségétől, vagyis a Rusgraintől érkezett, amely állításuk szerint az orosz gabona 80%-át exportáló cégeket képviseli.

Kizárják a nemzetközi kereskedőket

A szövetség kijelentette, hogy ezentúl csak az orosz gabonaipari cégek értékesíthetnek közvetlenül szuverén felvásárlóknak. Az új szabályok kizárják a nemzetközi kereskedőket, hacsak nem kötöttek hosszú távú átvételi megállapodást orosz cégekkel.

Az orosz kormány egyik forrása azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy teljes mértékben tisztában van a Rusgrain cselekedeteivel, és a szakszervezet közvetíti a hivatalos üzenetet.

„Olyan egyesületről van szó, amellyel az orosz Földművelésügyi Minisztériumnak megállapodása van. Tájékoztatják a piacot, de nem szabályozzák. Vagyis bizonyos meghozott döntéseket közvetítenek a piaci szereplők felé” – mondta a forrás.

Nem nyilvános a lista

Ez az intézkedés kizárna néhány nagy nemzetközi kereskedőt az orosz búza értékesítéséből, bár nyilvánosan nem ismert, hogy ezt ki nem teheti meg, mivel az átvételi megállapodással rendelkező, jóváhagyott külföldi cégek listáját soha nem hozták nyilvánosságra.

A kormány eddig hivatalosan nem támogatta a szakszervezet bejelentéseit és intézkedéseit, és a mezőgazdasági minisztérium sem reagált azonnal a Reuters kommentárkérésére.

„A piacot megzavarta a sok félhivatalos bejelentés az oroszországi exportkorlátozásokról, anélkül, hogy a hatóságok részletes szabályozást tettek volna közzé” – közölte egy európai kereskedő.

A hírek szerint az orosz gabonaexportőrök olyan magáncégek, amelyek „a jogi követelményeknek és a kialakult üzleti gyakorlatnak megfelelően végzik üzleti tevékenységüket”.

(Kép: Canva)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Rohamosan nő az orosz gabonatermelés

2020. február 17. 09:02

Oroszországban tavaly 121,2 millió tonna gabonát takarítottak be, ami 8 millió tonnával felülmúlta a 2018. évi 113,2 millió tonnát.

A háború ellenére több orosz búzát vásárol Egyiptom

2022. április 23. 11:17

Az importőrök még mindig "próbálnak kitalálni egy biztonságos csatornát" a már leszállított orosz rakományok kifizetésére.

A Cargill és az ADM visszafogja oroszországi tevékenységét

2022. március 17. 08:03

A mezőgazdasági cégek az olajtársaságoknál és a kiskereskedőknél lassabban jelentették be, hogy megnyirbálják az orosz műveleteket.

Az ENSZ azon dolgozik, hogy garanciákat nyújtson Oroszországnak

2023. szeptember 8. 13:10

Az orosz külügyminisztérium szerdán "újabb adag ígéretnek" nevezve utasította el az ENSZ-terveket a fekete-tengeri megállapodás újjáélesztéséről.