Agrárgazdaság

Oroszország profitálhat sokat a háborúk destabilizáló hatásából

Agrofórum Online

A világszerte konfliktusokkal terhelt évben a közel-keleti háborús forgatókönyvek széles skáláját veszik figyelembe elemzők a mezőgazdaság és az általános biztonságpolitika kapcsán a Hamász október 7-i Izrael elleni támadását követően.

A Rabobank elemzői szerint egy Izraelen és Gázán túlra nyúló háborúnak valószínűleg sokféle destabilizáló hatása lehet – mind közvetlen, mind közvetett módon – a gazdaságra, a geopolitikára és a piacokra.

Egy Izrael–Hamász háború tragikus lenne, de a globális gazdaságra és piacokra gyakorolt hatása korlátozott – hacsak Izrael nem veszíti el a háborút Gázában, ami hatalmas sokk lenne a kollektív Nyugat számára, Izraelről nem is beszélve. Röviden: háború fenyeget a Közel-Keleten. A mértéke nem ismert, de a háborúk aggasztóan eszkalálódhatnak. Ha a Pax Americana összeomlik, sokan feltehetik a kérdést: merre tovább?

Ez még inkább így van, amikor az olyan kulcsszereplők, mint Oroszország, vitathatatlanul többet profitálnak a dolgok destabilizálásából, mint a „szokásos üzletmenet” fenntartásából.

Az agráriumra globális szinten az energetikai árakra gyakorolt hatás is jelentős. Izrael és a Gázai övezet kicsiny szereplői az energiapiacoknak. Sem Izraelnek, sem a palesztin területeknek nincs olajkitermelése. Izrael a Tamar gázmezőről (2022-ben 28,2 millió köbméter/nap) és a Leviathan gázmezőről (31,2 millió köbméter/nap) szállít Egyiptomba. Ez aztán csővezetékeken vagy LNG-ként a szélesebb mediterrán régió fogyasztásba áramlik.

Október 7-ére válaszul Izrael ideiglenesen bezárta a Tamar mezőt. Ha a konfliktus nem eszkalálódik, akkor az energiapiacok gyorsan alkalmazkodni fognak. A Tamar elvesztése támogatni fogja azonban az európai TTF, PSV és MIB gázárakat, de a hatás mérsékelt lesz.

Az élelmiszer- és mezőgazdasági hatás már jelentősebb lehet az Izrael-Gáza konfliktus kapcsán. Izrael a hamuzsír és a foszfor fontos exportőre: 2022-ben a világ hamuzsírjának 6%-át és a foszfátműtrágyák 8%-át exportálta.

Továbbra is bizonytalan, hogy ezeknek a kereskedelmi volumenek mekkora hatása lesz a következő hónapokban. Izrael a gabona, a hús, a tejtermékek és a növényi olajok kisebb importőre is.

Összességében a gazdálkodók szerte a világon némi negatív hatást érezhetnek a potenciálisan emelkedő energia- és műtrágyaköltségek miatt, valamint a kissé alacsonyabb importkereslet és a gabona és olajos magvak ára miatt.

Libanon nem jelentős exportőr vagy importőr, de a tágabb értelemben vett Közel-Kelet és Észak-Afrika régió jelentős műtrágya-exportőr, gabona- és élőállat-importőr, valamint jelentős tej- és húsimportőr. Ha a konfliktus Egyiptomba is átterjed, az a keresleti aggályok miatt átmenetileg alacsonyabb gabonaárakat eredményezhet.

Ha kereskedelmi akadályok lépnének fel a Szuezi-csatornánál, az valószínűleg kezelhetőnek bizonyulna, ha költségesen is, az élelmiszer- és mezőgazdasági kereskedelem számára. Szuez rendkívül fontos az EU-ból, Ukrajnából és Oroszországból a közel-keleti országokba, valamint Kelet-Afrikába irányuló gabonaimport ellátása szempontjából, de ezek a szállítási útvonalak valószínűleg kezelhetők.

Ugyanez vonatkozik a régióból származó műtrágya-exportra is, amely a Szuezi-csatornán halad át a globális import országaiba. Röviden, azt várják a Rabobank elemzői, hogy az alapvető élelmiszerek kereskedelme meglehetősen gyorsan újraindulhat egy komolyabb konfliktus esetén is. Valószínűleg olyanok lépnének be, mint Oroszország, és más beszállítók helyett folytatnák a szállítást.

(Kép: Google Térkép / Piac Gáza városában)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Ukrajna felállt a padlóról, döbbenetes folyamatok zajlanak a gazdaságban

2024. január 10. 07:10

Sokan egy lyukas garast nem adtak volna azért, hogy az Oroszországgal háborúzó Ukrajna tavaly 5 százalékos GDP-növekedést és 5 százalékos inflációt produkál – de mindez bekövetkezett.

Ukrajnának át kell állnia a belföldi élelmiszerellátásra

2024. november 25. 11:10

Ukrajnának át kell irányítania az állami élelmiszervásárlást az importált termékekről az ukrán termékekre.

Újabb intézkedéseket hoznak az ukrán gabonadömping megfékezése érdekében

2023. április 9. 13:10

Új intézkedéseket vezet be és még szigorúbban ellenőrzi hazánk az Ukrajnából a szolidaritási folyósón érkező ukrán gabonát, hogy az ténylegesen eljuthasson az eredeti célországokba – jelentette be Nagy István agrárminiszter.

Az ukrán betakarítás 46,7 millió tonnánál tart

2023. október 7. 16:10

Ukrajna, a világ legnagyobb gabonatermelője eddig 46,7 millió tonna gabonát és olajos magvakat takarított be a 2023-as évben – közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium.