Ahogy arról már korábban beszámoltunk az ENSZ élelmezésügyi ügynöksége közölte, hogy az élelmiszerek világpiaci ára márciusban csaknem 13%-kal új rekordszintre ugrott, mivel az ukrajnai háború zűrzavart okozott az alapvető gabonafélék és az étkezési olajok piacán. Tekintsük át most részletesen a gabonapiacra gyakorolt hatásokat a FAO adatai alapján.
Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) élelmiszerár-indexe, amely a legtöbbet forgalmazott élelmiszerárut követi nyomon, a múlt hónapban 159,3 pontot ért el, szemben a februári, felfelé módosított 141,4 ponttal. A februári adatot korábban 140,7-re tették, ami akkor rekordnak számított.
Oroszország és Ukrajna a búza, kukorica, árpa és napraforgóolaj fő exportőre a Fekete-tengeren keresztül, Oroszország Ukrajna ellen indított, hat hete tartó inváziója megakasztotta az ukrán exportot és ez jelentkezik az árakban.
A FAO a múlt hónapban azt közölte, hogy az ukrajnai konfliktus következtében az élelmiszer- és takarmányárak akár 20%-kal is emelkedhetnek, ami növeli az alultápláltság fokozott kockázatát számos országban.
A FAO adatai szerint az ügynökség gabonaárindexe 17%-kal emelkedett márciusban rekordszintre, míg a növényi olaj indexe 23%-kal emelkedett, ami szintén az eddigi legmagasabb értéket jelentette.
A fekete-tengeri régióból származó termények ellátásának megszakadása felgyorsította az élelmiszer-alapanyagok árának emelkedését, amelyek már az ukrajnai háború előtt 10 éves csúcson jártak a FAO indexében a globális betakarítási problémák miatt. A cukor és a tejtermékek ára is meredeken emelkedett a múlt hónapban – közölte a FAO.
A FAO külön gabonakínálati és keresleti becslésében 784 millió tonnára csökkentette a világ 2022-es búzatermelésére vonatkozó előrejelzését a múlt havi 790 millióról, mivel figyelembe vette annak lehetőségét, hogy Ukrajna őszi vetésű termőterületének legalább 20%-án akadozhatnak majd a betakarítások. A felülvizsgált globális búzakibocsátási becslés ennek ellenére 1%-kal meghaladta az előző évi szintet.
Az ügynökség csökkentette a globális gabonakereskedelemre vonatkozó előrejelzését a 2021/22-es gazdálkodási évben, mivel az Argentínából, Indiából, az Európai Unióból és az Egyesült Államokból érkező megnövekedett export várhatóan csak részben ellensúlyozza a fekete-tengeri export megszakítását.
A teljes gabonakereskedelem 2021/22-ben a korábbi havi kilátásokhoz képest 14,6 millió tonnával 469 millió tonnára csökkent, ami most 2%-kal marad el a 2020/21-es szinttől.
A 2021/22-es év végére tervezett globális gabonakészlet 15 millió tonnával közel 851 millió tonnára módosult, főként azért, mert az export fennakadása miatt Ukrajnában és Oroszországban nagyobb készleteket fognak felhalmozni – tette hozzá a FAO.
Jó hír a nyugat-európai gabonapiacról
A németországi rajnai hajózási lehetőségek visszatértek a megszokott viszonyok közé, a teherszállító hajók újra teljes terheléssel tudnak közlekedni a folyón, miután az eső megemelte a vízszintet – közölték kereskedők.
A folyó március közepén a száraz időjárás után a normál szint alá süllyedt, és a hajókat csak részben terhelték meg. A dél- és közép-németországi folyók vízgyűjtő területein az elmúlt napokban lehullott eső azonban a normál szintre emelte a vizet, beleértve a Köln környéki utolsó sekélyebb területeket.
A sekély víz azt jelenti, hogy a teherhajók csak részben rakodva közlekedhetnek, a hajóüzemeltetők pedig pótdíjakat vetnek ki a fuvardíjakra, ami növeli a rakománytulajdonosok költségeit az agrártermékek szállításakor is. A Rajna fontos áruszállítási útvonal, beleértve a gabonákat, ásványokat, szenet és olajtermékeket, illetve a fűtőolajat is.
Kiemelt kép: Pexels