Agrárgazdaság

Rekordmagas marhahúsárak, tovább szűkülő kínálat az EU-ban

Agrofórum Online

Az Európai Unióban a szarvasmarhatartók helyzete továbbra is nehéz, annak ellenére, hogy a vágómarhák ára magas. Az Agrarheute szakportálon jelent meg ezzel kapcsolatban egy érdekes elemzés, amelynek rövidített kivonatát tesszük közzé.

Rövid távú piaci kilátásaiban az Európai Bizottság 2024-ben és 2025-ben is az uniós marhahústermelés csökkenésével számol, elsősorban a magas költségek, a kéknyelv-betegség gyors terjedése, a marhahús iránti csökkenő kereslet és az Európai Bizottság által előírt új követelmények és szabályozások miatt.

A szűkös kínálat továbbra is felhajtja a szarvasmarhaárakat. A szakértők arra is számítanak, hogy a takarmányárak csökkenése a magas árakkal együtt érezhetően javítani fogja a szarvasmarhatartók árrését. A realizálható árak az előző évi értékek felett vannak, és meghaladták a 2023-as, már amúgy is magas szintet.

Kéknyelv-betegség és egyéb problémák

A kéknyelv-betegség (BTV) gyors terjedése Északnyugat-Európában a közelmúltban jelentős hatással volt a szarvasmarhatartásra. Ezt súlyosbította az epizootiás hemorrhagiás betegség (EHD), különösen Spanyolországban és Franciaországban. Bár a BTV és az EHD általában nem halálos, a tejhozam és a hústermelés csökkenéséhez, termékenységi problémákhoz és megnövekedett elhullási arányhoz vezetnek.

A borjúveszteségek is magasabbak, ami valószínűleg 2025-ben is folytatódik. A betegségek terjedése mellett a 2024 tavaszán és kora nyarán tapasztalt csapadékos időjárás is megterhelte a szarvasmarhatartókat. Sok gazdát arra kényszerített, hogy hosszabb ideig zárt tartásban legyenek a szarvasmarhái, ami negatív hatással volt a helyi takarmánytermelésre Északnyugat-Európában. A bizottság 2024-re a tejelőtehén- és szarvasmarha-állomány legjelentősebb csökkenésére Franciaországban, Németországban, Hollandiában és Belgiumban számít.

Korlátoznak a rossz feltételek és újabb szabályozások

Bár a szarvasmarhaárak 2021 óta nagyon megemelkedtek, és 2024-ben és 2025-ben is magasak maradnak, az elemzők szerint a marhahúságazatban továbbra is fennáll a strukturális veszteségesség. Ennek számos tényező az oka, többek között a magas energiaárak, a magas kamatlábak, a munkaerőhiány és hogy nincs, aki az idősebbektől átvegye a gazdaságokat. Emellett a számos új uniós szabályozás és követelmény jelentős beruházási bizonytalanságot okoz a gazdák számára. További nyomást gyakorolnak az élelmiszer-kiskereskedők is.

Az elvárások miatt az állattenyésztők körében jelentős bizonytalanság uralkodik azzal kapcsolatban, hogy mit is kellene tenniük. Mindezen tényezők miatt az EU szarvasmarha-állománya a magas árak ellenére 2024-ben tovább fog csökkenni. A legjelentősebb csökkenés Franciaországban, Spanyolországban és Írországban várható.

Előny Kelet-Európában

Kelet-Európában azonban más a tendencia, aminek oka az EU közös agrárpolitikája (KAP). A legtöbb nyugati EU-tagállamban a gazdálkodók jövedelme a megművelt hektárszámon alapul. Kelet-Európában ezzel szemben a KAP-támogatás kifejezetten a kisebb szarvasmarhatartóknak jár. Lengyelországban ez a politika jelentősen fellendítette a szarvasmarhatartást.

Egy másik kelet-európai tendencia a tejtermelésről a hústermelésre való átállás. Ennek oka a tejelőszarvasmarha-tartás lényegesen magasabb beruházási és munkaintenzitása. Ezzel párhuzamosan a helyi fajták (tej- és húsmarha) népszerűsége nőtt, ami a regionális piaci viszonyokhoz való jobb alkalmazkodásban és a hosszabb élettartamban mutatkozik meg.

Romániában például 2024-ben és 2025-ben a szarvasmarhák száma is növekedni fog, ami a marhahúsexport jobb értékesítési lehetőségeinek köszönhető. Hasonló tendencia jellemzi a balkáni országokat, így Horvátországot, Bulgáriát és Görögországot is. Összességében ez az ágazat koncentrációjához vezet, a háztáji ágazat zsugorodása és a hatékonyság növekedése mellett.

A szarvasmarhaárak továbbra is nagyon magasak

A csökkenő takarmányárak és a magas vágómarhaárak együttesen arra késztettek sok gazdát, hogy tovább hizlalják állataikat, és magasabb összáron adják el őket. Kivételt képeztek a Magyarországon, Romániában és Bulgáriában tapasztalt alacsonyabb vágósúlyok, ahol az aszályok és hőhullámok miatt takarmányhiány volt tapasztalható.

A megnövekedett marhahústermelést azonban a szarvasmarha-állomány csökkenése kíséri. Abszolút értékben a legjelentősebb csökkenés Franciaországban és Németországban várható. Ez azt eredményezi, hogy 2025-ben még kevesebb vágóállat áll majd rendelkezésre, és az árak magasak, a kínálat szűkös marad.

2024 első felében az EU marhahúsimportja 3,4 százalékkal csökkent, különösen a Brazíliából származó behozatal esett vissza. Az alacsonyabb behozatal elsősorban az uniós marhahúsimportra kivetett vámok következménye, a világpiaci kínálat általános szűkülésével együtt. Az erdőirtásmentes ellátási láncról szóló uniós rendelet (EUDR) tovább korlátozhatja a marhahús harmadik országokból, különösen Brazíliából történő behozatalát.

Ugyanakkor a marhahús iránti kereslet némileg élénkül, különösen azokban az országokban, ahol a turisztikai ágazat erőteljesen fellendült, mint például Spanyolországban, Horvátországban és Görögországban, legalábbis az Európai Bizottság szerint. A csökkenő EU-s hústermelés ellenére a bizottság arra számít, hogy az import gyenge lesz, ezért az árak magasak maradnak. 2025-ben az EU marhahúsexportjának csökkenése is várható a szűkülő kínálat miatt.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Jelentősen esett a spanyol paradicsom ára 2018-ban

2019. március 5. 14:02

Spanyolország elégedett lehet fő európai piacaira irányuló exportjával. A Németországba irányuló szállítmányok értéke 3 százalékkal, a Franciaországba és az Egyesült Királyságba szállított árué pedig 5, illetve 3 százalékkal nőtt.

Ezek az országok a legfontosabb agrárpartnereink

2020. július 30. 13:47

Hazánk mezőgazdasági eredetű termékek exportjából 435,9 milliárd forintnyi árut vittek Németországba. Ez a teljes agárexport 14,9 százaléka.

Szijjártó Péter: ismét szállíthatunk baromfihúst a Fülöp-szigetekre

2020. december 6. 10:37

A Fülöp-szigeteki agrárminisztérium feloldotta a magyar baromfihúsra februárban kivetett behozatali tilalmat, ezzel pedig ismét lehetővé vált a magyar vállalkozások exportja a 105 milliós piacra.

Moldovai áruként érkezhetett az ukrán gabona Romániába

2023. szeptember 20. 13:10

Az Európai Bizottság szeptember 15. után nem hosszabbította meg az Ukrajnából érkező gabonára és olajos magvakra korábban bevezetett korlátozó intézkedéseket. Magyarország saját hatáskörben viszont még szélesebb körű tilalmat vezetett be, Románia pedig érdekes „trükközésre” mutatott rá.