Úgy tűnik, az orosz gazdálkodók változtatnak azon szokásukon, hogy visszatartják a felesleges gabonát a kedvezőbb időkre az alacsony világpiaci árak közepette, mivel a magas kamatlábak vonzóvá teszik a készpénzhez jutást és a belföldi bankokban történő pénzelhelyezést – mondták el elemzők.
Az orosz jegybank a múlt hónapban 21%-ra emelte irányadó kamatát, ami az elmúlt több mint 20 év legmagasabb szintje. Moszkva küzd az infláció ellen a túlfűtött gazdaságban. Sok bank kínál rövid lejáratú betéteket akár 25%-os kamattal.
Bankolnak
„Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát” – mondta Dmitrij Rylko, az IKAR mezőgazdasági tanácsadó cég vezetője.
„Itt senki nem tart vissza semmit, éppen ellenkezőleg. Idén semmi kedvünk ragaszkodni a terméshez, ezért volt akkora exportunk” – tette hozzá.
Vámkockázat
Elemzők szerint az elmúlt hetekben a búza-exportvám további meredek emelkedése szintén felülírta a készletek visszatartásának előnyeit.
Míg a világ számos régiójában a gazdálkodók nem szívesen adnak el gabonát a jelenlegi áron, addig az orosz eladások rekordütemben haladnak, a belföldi készletek csökkennek, a cégek pedig állami aukciókon vesznek részt, hogy több gabonát küldjenek exportra.
38,7 millió tonna
A Sovecon tanácsadó cég szerint a jelenlegi orosz búzakészletek 14%-kal, 38,7 millió tonnára csökkentek október 1-jén a tavalyi évhez képest.
„A búzatartalékok meredeken csökkentek az előző negyedévhez képest az alacsony orosz búzatermelés és az aktív export miatt” – közölte a tanácsadó cég.
2,1 százalékos növekedés
A Reuters szállítmányozási adatai szerint Oroszország tengeri gabonaexportja éves összevetésben 11%-kal, 6,3 millió tonnára nőtt októberben, és idén eddig 2,1%-kal több, mint 2023 azonos időszakában.
Elemzők becslése szerint Oroszország a jelenlegi szezonban már leszállította a potenciális gabonaexport mintegy 45%-át, ami hivatalosan 55-57 millió tonnára becsülhető.
Idei termés
A moszkvai Földművelésügyi Minisztérium az idei gabonatermést 130 millió tonnára prognosztizálja, a hónapok óta tartó rossz időjárást követően. Ez a szám 12%-os csökkenést jelent a 2023-as 148 millió tonnához képest, és 18%-os csökkenést a 2022-es rekord 158 millió tonnához képest.
Tavaszi fagyok
Az év elején, amikor a kora tavaszi fagyok, majd az aszály súlyos veszteségeket okozott az orosz termésben, egyes gazdálkodók fontolgatták az eladások visszatartását, amíg a világpiaci árak nem emelkednek.
„A mezőgazdaságban időszakonként előfordulnak rossz betakarítási évek, ezért ahhoz, hogy átvészeljük ezeket, áremelkedésre van szükség. Most még kivárunk” – mondta augusztusban egy krasznodari vidéki gazda.
(Kép: Pixabay)