Agrárgazdaság

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

Agrofórum Online

Úgy tűnik, az orosz gazdálkodók változtatnak azon szokásukon, hogy visszatartják a felesleges gabonát a kedvezőbb időkre az alacsony világpiaci árak közepette, mivel a magas kamatlábak vonzóvá teszik a készpénzhez jutást és a belföldi bankokban történő pénzelhelyezést – mondták el elemzők.

Az orosz jegybank a múlt hónapban 21%-ra emelte irányadó kamatát, ami az elmúlt több mint 20 év legmagasabb szintje. Moszkva küzd az infláció ellen a túlfűtött gazdaságban. Sok bank kínál rövid lejáratú betéteket akár 25%-os kamattal.

Bankolnak

„Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát” – mondta Dmitrij Rylko, az IKAR mezőgazdasági tanácsadó cég vezetője.

„Itt senki nem tart vissza semmit, éppen ellenkezőleg. Idén semmi kedvünk ragaszkodni a terméshez, ezért volt akkora exportunk” – tette hozzá.

Vámkockázat

Elemzők szerint az elmúlt hetekben a búza-exportvám további meredek emelkedése szintén felülírta a készletek visszatartásának előnyeit.

Míg a világ számos régiójában a gazdálkodók nem szívesen adnak el gabonát a jelenlegi áron, addig az orosz eladások rekordütemben haladnak, a belföldi készletek csökkennek, a cégek pedig állami aukciókon vesznek részt, hogy több gabonát küldjenek exportra.

38,7 millió tonna

A Sovecon tanácsadó cég szerint a jelenlegi orosz búzakészletek 14%-kal, 38,7 millió tonnára csökkentek október 1-jén a tavalyi évhez képest.

„A búzatartalékok meredeken csökkentek az előző negyedévhez képest az alacsony orosz búzatermelés és az aktív export miatt” – közölte a tanácsadó cég.

2,1 százalékos növekedés

A Reuters szállítmányozási adatai szerint Oroszország tengeri gabonaexportja éves összevetésben 11%-kal, 6,3 millió tonnára nőtt októberben, és idén eddig 2,1%-kal több, mint 2023 azonos időszakában.

Elemzők becslése szerint Oroszország a jelenlegi szezonban már leszállította a potenciális gabonaexport mintegy 45%-át, ami hivatalosan 55-57 millió tonnára becsülhető.

Idei termés

A moszkvai Földművelésügyi Minisztérium az idei gabonatermést 130 millió tonnára prognosztizálja, a hónapok óta tartó rossz időjárást követően. Ez a szám 12%-os csökkenést jelent a 2023-as 148 millió tonnához képest, és 18%-os csökkenést a 2022-es rekord 158 millió tonnához képest.

Tavaszi fagyok

Az év elején, amikor a kora tavaszi fagyok, majd az aszály súlyos veszteségeket okozott az orosz termésben, egyes gazdálkodók fontolgatták az eladások visszatartását, amíg a világpiaci árak nem emelkednek.

„A mezőgazdaságban időszakonként előfordulnak rossz betakarítási évek, ezért ahhoz, hogy átvészeljük ezeket, áremelkedésre van szükség. Most még kivárunk” – mondta augusztusban egy krasznodari vidéki gazda.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Novemberben kilőtt a Deere & Company árfolyama

2024. december 6. 15:40

A három legjobban teljesítő papír közé került 10,1 százalékos drágulással a Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV.

Az ukránok szerint tőlük lopott búzát adott Moszkva Szíriának

2022. június 4. 10:37

Oroszország a becslések szerint 100 000 tonna búzát küldött szövetségesének, Szíriának, amióta megszállta Ukrajnát.

Robot segítségével ellenőrzik a növénybetegségeket

2021. február 6. 10:39

Az új robot fejlesztésének legfőbb célja a növénybetegségek ellenőrzésének optimalizálása, amely 10-30 százalékkal növelheti a termést.

Gépinfo Videó

Terménypiac: kiszámíthatatlan és rettenetes

2022. február 28. 09:25

Február utolsó hete a világ politikai helyzetét alapjaiban megváltoztatta. A tőzsdei jegyzések ritkán látható mértékben ugrottak meg, majd estek vissza.

Műtrágyahiánytól tartanak Ukrajnában

2023. február 16. 08:02

A legtöbb ukrán műtrágyagyárat leállították a konfliktus miatt, a két fennmaradó üzemben a termelés 1,1 millió tonnára esett vissza 2022-ben a 2021-es 5,2 millió tonnáról.