A német kormány bármilyen, a növényalapú bioüzemanyag-termelés leállítására irányuló terve súlyosan érintené a gazdákat, és csökkentené a repcetermelést – hívta fel a figyelmet Thomas Mielke, az Oil World hamburgi olajos magvakkal foglalkozó elemzőcég vezérigazgatója.
Az olajos magvak kisebb feldolgozási mennyisége Németországban az állati takarmány belföldi fehérjehiányának növekedéséhez vezet, és a szójabab és a szójadara importjának növekedését hozza magával
– mondta Thomas Mielke.
Steffi Lemke német környezetvédelmi miniszter azt javasolja, hogy 2030-ig szakaszosan fejezzék be a növényi eredetű bioüzemanyagok gyártását.
Az ország üvegházhatású gázok csökkentésére irányuló programja magában foglalja a bioüzemanyagok, köztük a biodízel és a bioetanol fosszilis dízel és benzin bekeverését a közúti járművek kibocsátásának csökkentése érdekében.
Az olajcégek üvegházhatású gázok csökkentésére vonatkozó célt tűztek ki, amelyet részben teljesíthetnek a gyakran repceolajból vagy hulladék növényi olajokból előállított biodízellel és gyakran gabonából előállított bioetanollal.
Németország repcetermésének, amely 2022-ben összesen 3,7 millió tonna volt, mintegy felét biodízel előállítására használják fel. Németországban évente körülbelül 3 millió tonna biodízelt kevernek össze fosszilis dízelolajjal, és az állati takarmányt is repce feldolgozásával állítják elő.
Ez a javaslat változásokat idézhet elő a kereskedelmi forgalomban, mivel több német repceolaj kerül exportra
– mondta Thomas Mielke.
A gazdálkodók repcetermesztését is csökkentenék. Egy ilyen drasztikus politikai változás természetesen az importkeresletet is csökkentené, fokozná a versenyt az exportáló országok termelőivel és csökkentené az árakat
– fűzte hozzá.
Lemke, a német kormánykoalíció zöldpárti tagja elmondta, hogy intenzívebbé akarja tenni a szemétből, hulladékból és használt étolajból előállított bioüzemanyagok használatát.
Nem gondolom, hogy a növényi eredetű bioüzemanyagokat így lehet helyettesíteni, mert nincs elegendő hulladék a szükséges mennyiség előállításához
– mondta Mielke.
A német kormány javaslatokat fontolgat az élelmiszer- vagy takarmánynövényekből előállított bioüzemanyagok használatának 2030-ig történő fokozatos megszüntetésére – közölte a német bioüzemanyag-ipari szövetség (VDB), hozzátéve, hogy az intézkedés növelheti a szén-dioxid-kibocsátást.
Németország teljes, 1,07 millió hektáros őszi káposztarepce-területéből alig több mint 500 000 hektárt használnak fel a legtöbb évben biodízel előállítására. A bioüzemanyag-termelésben használt növények fokozatos megszüntetéséről szóló hírek csökkentették az EU repceárait – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Németország korábban bejelentette, hogy 2023-tól betiltja a pálmaolaj használatát a bioüzemanyag-gyártásban.