Az ukrán agrárszakszervezetek arra kérték a kormányt, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy élelmiszertermékeik szabadon hozzáférjenek az európai piachoz – közölte az UCAB.
Az Európai Bizottság nemrég közölte, hogy további egy évvel 2025 júniusáig meghosszabbítja az ukrán exportra kivetett importvámok felfüggesztését, amelyet eredetileg a gazdaság támogatására vezettek be a két évvel ezelőtti orosz invázió után.
Korlátozási tervek
Ugyanakkor olyan intézkedéseket is javasolt, amelyek korlátozzák az Ukrajnából származó mezőgazdasági behozatalt, és nagyobb rugalmasságot biztosítanak a jelenleg nem hasznosított, ugarterületre vonatkozó szabályok tekintetében, ezzel próbálva elfojtani a dühös gazdák tiltakozását Franciaországban és más EU-tagországokban.
Devizabevételek
„Ezek a preferenciák különösen fontosak voltak Ukrajna mezőgazdasági szektora számára. Lehetővé tették az ukrán exportőröknek a termelés és a munkahelyek fenntartását, valamint a deviza bevételek biztosítását 2022-2023-ban” – közölte az UCAB üzleti szövetsége a Facebookon.
Az UCAB szerint 2023-ban az élelmiszertermékek exportja 21,9 milliárd dollár volt Ukrajnából. Ugyanakkor az EU részesedése az összes Ukrajnából származó mezőgazdasági termékből 2023-ban elérte az 56,6 százalékot, azaz 12,4 milliárd dollárt.
Nekik létfontosságú
Az UCAB szerint az EU piacához való legnyitottabb hozzáférés fenntartásának kérdése létfontosságú lesz az ország kereskedelmi mérlege a következő években és Ukrajna mezőgazdasági szektorának fennmaradása.
„A mezőgazdasági közösség felszólítja a hatóságokat, hogy segítsék elő az ukrán mezőgazdasági termékek kedvezményes uniós piacra jutásának folytatását, és alakítsanak ki közvetlen párbeszédet az európai partnerekkel” – szögezték le.
Olcsó ukrán gabona
Az EU 2022 júniusában felfüggesztette az importvámokat, a kvótákat és a kereskedelmi védelmi intézkedéseket, de az olcsó ukrán gabonaexport azóta tiltakozást váltott ki a kormányok, a mezőgazdasági termelők és a kamionosok részéről a szomszédos országokban, például Lengyelországban és Magyarországon.
Átirányított rakományok
Ukrajna a mezőgazdasági termékek globális előállítója és exportőre, és hagyományosan tengeri útvonalakat használt az észak-afrikai, közel-keleti és ázsiai országok élelmiszer-ellátására.
Miután azonban az orosz invázió blokkolta az ország fő fekete-tengeri kikötőit, Ukrajna kénytelen volt átirányítani rakományait a szárazföldi határokon, miközben egyes áruk a szomszédos piacokon jelentek meg és lenyomták a helyi az árak.
(Fotó: Pixabay)