Agrárgazdaság

Tovább „garázdálkodnának” az uniós piacon az ukrán gazdák

Agrofórum Online

Az ukrán agrárszakszervezetek arra kérték a kormányt, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy élelmiszertermékeik szabadon hozzáférjenek az európai piachoz – közölte az UCAB.

Az Európai Bizottság nemrég közölte, hogy további egy évvel 2025 júniusáig meghosszabbítja az ukrán exportra kivetett importvámok felfüggesztését, amelyet eredetileg a gazdaság támogatására vezettek be a két évvel ezelőtti orosz invázió után.

Korlátozási tervek

Ugyanakkor olyan intézkedéseket is javasolt, amelyek korlátozzák az Ukrajnából származó mezőgazdasági behozatalt, és nagyobb rugalmasságot biztosítanak a jelenleg nem hasznosított, ugarterületre vonatkozó szabályok tekintetében, ezzel próbálva elfojtani a dühös gazdák tiltakozását Franciaországban és más EU-tagországokban.

Devizabevételek

„Ezek a preferenciák különösen fontosak voltak Ukrajna mezőgazdasági szektora számára. Lehetővé tették az ukrán exportőröknek a termelés és a munkahelyek fenntartását, valamint a deviza bevételek biztosítását 2022-2023-ban” – közölte az UCAB üzleti szövetsége a Facebookon.

Az UCAB szerint 2023-ban az élelmiszertermékek exportja 21,9 milliárd dollár volt Ukrajnából. Ugyanakkor az EU részesedése az összes Ukrajnából származó mezőgazdasági termékből 2023-ban elérte az 56,6 százalékot, azaz 12,4 milliárd dollárt.

Nekik létfontosságú

Az UCAB szerint az EU piacához való legnyitottabb hozzáférés fenntartásának kérdése létfontosságú lesz az ország kereskedelmi mérlege a következő években és Ukrajna mezőgazdasági szektorának fennmaradása.

„A mezőgazdasági közösség felszólítja a hatóságokat, hogy segítsék elő az ukrán mezőgazdasági termékek kedvezményes uniós piacra jutásának folytatását, és alakítsanak ki közvetlen párbeszédet az európai partnerekkel” – szögezték le.

Olcsó ukrán gabona

Az EU 2022 júniusában felfüggesztette az importvámokat, a kvótákat és a kereskedelmi védelmi intézkedéseket, de az olcsó ukrán gabonaexport azóta tiltakozást váltott ki a kormányok, a mezőgazdasági termelők és a kamionosok részéről a szomszédos országokban, például Lengyelországban és Magyarországon.

Átirányított rakományok

Ukrajna a mezőgazdasági termékek globális előállítója és exportőre, és hagyományosan tengeri útvonalakat használt az észak-afrikai, közel-keleti és ázsiai országok élelmiszer-ellátására. 

Miután azonban az orosz invázió blokkolta az ország fő fekete-tengeri kikötőit, Ukrajna kénytelen volt átirányítani rakományait a szárazföldi határokon, miközben egyes áruk a szomszédos piacokon jelentek meg és lenyomták a helyi az árak.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Rekordmagas marhahúsárak, tovább szűkülő kínálat az EU-ban

2024. november 14. 16:10

Az EU marhahús-előállítása és az állomány 2024-ben és 2025-ben tovább csökken. Az árak ugyan magasak – más a probléma.

Közel a mezőgépipar kilábalása? Szépen menetel a Case, Steyr és New Holland márkák tulajdonosa

2024. november 11. 14:40

A Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV árfolyama 10,1 százalékkal ment feljebb.

Ukrán ,,egyenleg" az őszről

2023. január 3. 10:42

Szeptember vége, és az egyrészről Ukrajna, Törökország valamint ENSZ, másrészről Oroszország, Törökország és az ENSZ közötti úgynevezett ,,gabonamegállapodás” kezdete között több mint két hónap telt el.

Négymillió csirke pusztult el víz és táplálék nélkül egy ukrán farmon

2022. április 19. 08:04

A háború előtt Ukrajna volt a világ hetedik legnagyobb csirketojás-exportőre, 2020-ban 107 000 tonnát szállítottak külföldre.

Gabonaszállító teherhajót ért találat Ukrajna partjainál

2022. február 27. 10:03

A Namura Queen teherhajót pénteken egy rakéta találta el Ukrajna partjainál a Fekete-tengeren, ami tüzet okozott a fedélzetén.

Tizenhat éves mélypontra süllyedt a globális búzakínálat

2023. május 21. 05:37

Továbbra is nagy a bizonytalanság a globális búzatermelés és -kereskedelem körül, különösen a Fekete-tengeren, mivel a 2023-2024-es gabonatermés sorsa még korántsem rendeződött.