Agrárgazdaság

Tudjuk, hogyan alakulhatnak az üzemanyagárak az év végéig

Agrofórum Online

Januártól biztosan 40 forint körüli összeggel nő az üzemanyagok literenkénti ára Magyarországon a jövedéki adó kötelező emelése miatt – de addig vajon mivel kell számolnunk?

Az üzemanyagárak 2023. szeptember 20. körül érték el a közelmúltbeli csúcsukat, akkor a gázolaj literje 686 forintba, a 95-ös benziné 662-be került. Ehhez képest az autósok most kifejezetten örülhetnek, hiszen a dízelesek átlagban kereken 600 forintért tankolhatnak, a benzinesek pedig 580-ért a Holtankoljak.hu oldal adatai alapján.

Vajon meddig tart az „édes élet”? Ezt a kérdést boncolgatta a Pénzcentrum hírportál is, amelynek cikke szerint hiába produkált komoly zuhanást a Brent olaj hordónkénti ára, ez most nem feltétlenül eredményez további áresést a magyar kutakon.

Egyrészt a forint a múlt heti erősödés után ismét gyengülni kezdett, másrészt pedig nem szabad elfelejtenünk, hogy itt lóg még a fejünk fölött a jövedéki adó kötelező megemelése januártól, ami miatt bő 40 forinttal kerül majd többe itthon a benzin és a gázolaj literenkénti ára.

Kedvező fejlemény, hogy a Brent olaj ára akár még tovább is eshet, erről az oldalról tehát nem kell váratlan és kellemetlen fejleménytől tartanunk. Sőt, elemzők szerint az év végéig szinte biztosan nyugalom következik a benzin és a gázolaj árában, bár 2023 utolsó napjaiban – a jövedéki adó említett emelése miatt – talán sorban állások lesznek.

Szakértők úgy kalkulálnak, hogy 2024-ben nem lesz „túl fényes” éve a magyar pénznek, és a forint ismét elérheti a 400 forintos euróárfolyamot (idén viszont aligha fog kitörni a 370–390-es sávból). A jövőre várt gyengülés nyilván majd az üzemanyagok további drágulását hozhatja magával, vagyis 2024-ben is 5-össel vagy 6-ossal kezdődő gázolaj- és benzinárakat láthatunk majd a töltőállomásokon.

(Fotó: Engin Akyurt/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az orosz nyomulással az EU búzaexportja Nyugat-Afrika felé tolódik el

2024. december 3. 16:40

Az Európai Unió búzaexportja egyre inkább Afrika nyugati felére összpontosul, miután Oroszország helyzete erősödik a főbb észak-afrikai és közel-keleti piacokon – közölték kereskedők.

Brutális napraforgómag-vásárlás Oroszországban

2024. december 3. 11:10

Egy piaci forrás szerint a Demetra körülbelül 150–200 ezer tonnát vásárolt októberben, egy másik 200 ezer tonnára becsülte a mennyiséget.

A globális búzatermesztés kilátásai 2025/26-ban

2024. december 1. 10:10

A 2025/26-os gazdasági évben a globális búzatermelés várhatóan enyhén, 0,2%-kal csökken. A vetés utáni körülmények egyelőre nagyrészt biztatók.

Trump óriási vámokat vet ki több országból érkező importra

2024. november 30. 10:10

Mexikó, Kanada és Kína került a megválasztott amerikai elnök célkeresztjébe. 25%-os, Kína esetében pedig további 10%-os vámmal fenyeget.

Microsoft: mesterséges intelligenciával a mezőgazdasági problémák megoldásáért

2018. december 6. 10:18

Az adatkezelésben, gépes infrastruktúrában, algoritmusokban és alkalmazásokban erős MI sokat javíthat az agráriumban végzett munkákon, fontos kockázati tényezők előrejelzésében és mérséklésében segítheti a farmerek tevékenységét.

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 15. 14:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.

Miért jósolnak olyan gyakran esőt a meteorológusok?

2023. november 11. 07:10

Elő-előfordul, hogy felháborodunk, amikor az „időjósok már megint nem találják el”, hogy milyen idő lesz aznap: ragyogó napsütésre készül a gazda a betakarításhoz, és leszakad az ég, vagy épp ellenkezőleg, kiszórja a gyomirtót némi bemosó csapadékra számítva, ám az végül nagy ívben elkerüli a földjét. De mit is jelent az, hogy bizonyos százalék a csapadék valószínűsége?

Klímaváltozás: talán pozitív hatásokkal is számolhatunk

2020. május 16. 10:35

A szakértők álláspontja szerint, a klímaváltozástól nem kell tartani, hiszen a múltban lezajlott jelenségeket vizsgálva több pozitív hozadéka is volt az egyes éghajlati változásoknak.