Az ukrán gabonatermés 37%-kal 34 millió tonnára csökkenhet 2023-ban a kisebb vetésterület és az alacsonyabb termés miatt - közölte az ukrán nemzeti agrártudományi akadémia.
A tudósok azt is közölték, hogy az olajos magvak termőterülete 13%-os növekedést mutathat Ukrajnában, az olajos magvak betakarítása így szerintük elérheti a 19,3 millió tonnát. A jelentés szerint az előzetes becslések alapján az egy éve Oroszország által megszállt Ukrajnában a 2021-es szinthez képest 45%-os vetésterület-csökkenéssel kell számolni.
A terméscsökkenés okai között szerepel az összes vetésterület csökkenése, a termésszerkezet változása és a termésátlag csökkenése.
Ennek eredményeként az előre jelzett bruttó gabonatermés 2023-ban 34 millió tonnát tehet ki, ami 37%-kal kevesebb, mint 2022-ben, és 60%-kal kevesebb, mint 2021-ben”
– közölték a tudósok.
Az akadémia szerint az idei búzatermés 15-18 millió tonna lehet. A kijevi kormány nem adta ki a 2023-as gabonatermés előrejelzését, Tarasz Viszockij mezőgazdasági miniszter első helyettese pedig a múlt héten azt mondta a Reutersnek, hogy a búzatermelés idén elérheti a 16-18 millió tonnát. Ukrajnában 20,2 millió tonna búzát takarítottak be 2022-ben. A tavalyi éves gabonatermés körülbelül 54 millió tonnára esett vissza a 2021-es rekord 86 millióról.
Közeleg a határidő
Oroszország közölte, hogy az ukrajnai fekete-tengeri kikötőkből a gabona biztonságos exportját biztosító mérföldkőnek számító megállapodást csak „félig hajtják végre”, ami kétségeket ébreszt afelől, hogy lehetővé teszi-e a megállapodás esedékes meghosszabbítását, amely március 18-án jár le.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által tavaly júliusban közvetített Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés célja a globális élelmiszerválság megelőzése volt azáltal, hogy lehetővé tette az orosz invázió által blokkolt ukrán gabona biztonságos exportálását három ukrán kikötőből.
Még mindig sok a kérdés a végső változattal kapcsolatban, az a kérdés, hogy hová kerül a gabona nagy része”
– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Oroszország korábban is nehezményezte, hogy a megállapodás keretében exportált ukrán gabona gazdag országokba kerül.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy a megállapodás „két része” – az ukrán gabona biztonságos exportjának biztosítása és az orosz export előtt álló akadályok felszámolása „elválaszthatatlanul összefügg”.
Az első rész megvalósítása folyamatban van, és minden ezzel kapcsolatos kötelezettségünknek eleget teszünk török kollégáinkkal együtt. Ám a második rész egyáltalán nem valósul meg”
– mondta Lavrov.
Az ENSZ vezető kereskedelmi tisztviselője, Rebeca Grynspan Genfben tárgyal majd a megállapodásról magas rangú orosz tisztviselőkkel.