Agrárgazdaság

Ukrajna gabonatermése 34 millió tonnára csökkenhet

Agrofórum Online

Az ukrán gabonatermés 37%-kal 34 millió tonnára csökkenhet 2023-ban a kisebb vetésterület és az alacsonyabb termés miatt - közölte az ukrán nemzeti agrártudományi akadémia.

A tudósok azt is közölték, hogy az olajos magvak termőterülete 13%-os növekedést mutathat Ukrajnában, az olajos magvak betakarítása így szerintük elérheti a 19,3 millió tonnát. A jelentés szerint az előzetes becslések alapján az egy éve Oroszország által megszállt Ukrajnában a 2021-es szinthez képest 45%-os vetésterület-csökkenéssel kell számolni.

A terméscsökkenés okai között szerepel az összes vetésterület csökkenése, a termésszerkezet változása és a termésátlag csökkenése.

Ennek eredményeként az előre jelzett bruttó gabonatermés 2023-ban 34 millió tonnát tehet ki, ami 37%-kal kevesebb, mint 2022-ben, és 60%-kal kevesebb, mint 2021-ben”

– közölték a tudósok.

Az akadémia szerint az idei búzatermés 15-18 millió tonna lehet. A kijevi kormány nem adta ki a 2023-as gabonatermés előrejelzését, Tarasz Viszockij mezőgazdasági miniszter első helyettese pedig a múlt héten azt mondta a Reutersnek, hogy a búzatermelés idén elérheti a 16-18 millió tonnát. Ukrajnában 20,2 millió tonna búzát takarítottak be 2022-ben. A tavalyi éves gabonatermés körülbelül 54 millió tonnára esett vissza a 2021-es rekord 86 millióról.

Közeleg a határidő

Oroszország közölte, hogy az ukrajnai fekete-tengeri kikötőkből a gabona biztonságos exportját biztosító mérföldkőnek számító megállapodást csak „félig hajtják végre”, ami kétségeket ébreszt afelől, hogy lehetővé teszi-e a megállapodás esedékes meghosszabbítását, amely március 18-án jár le.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által tavaly júliusban közvetített Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés célja a globális élelmiszerválság megelőzése volt azáltal, hogy lehetővé tette az orosz invázió által blokkolt ukrán gabona biztonságos exportálását három ukrán kikötőből.

Még mindig sok a kérdés a végső változattal kapcsolatban, az a kérdés, hogy hová kerül a gabona nagy része”

– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Oroszország korábban is nehezményezte, hogy a megállapodás keretében exportált ukrán gabona gazdag országokba kerül.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy a megállapodás „két része” – az ukrán gabona biztonságos exportjának biztosítása és az orosz export előtt álló akadályok felszámolása „elválaszthatatlanul összefügg”.

Az első rész megvalósítása folyamatban van, és minden ezzel kapcsolatos kötelezettségünknek eleget teszünk török kollégáinkkal együtt. Ám a második rész egyáltalán nem valósul meg”

– mondta Lavrov.

Az ENSZ vezető kereskedelmi tisztviselője, Rebeca Grynspan Genfben tárgyal majd a megállapodásról magas rangú orosz tisztviselőkkel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Rekordmagas marhahúsárak, tovább szűkülő kínálat az EU-ban

2024. november 14. 16:10

Az EU marhahús-előállítása és az állomány 2024-ben és 2025-ben tovább csökken. Az árak ugyan magasak – más a probléma.

Közel a mezőgépipar kilábalása? Szépen menetel a Case, Steyr és New Holland márkák tulajdonosa

2024. november 11. 14:40

A Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV árfolyama 10,1 százalékkal ment feljebb.

Oroszország rekordméretű búzaexportra számít a háború fojtogató szorításában is

2023. augusztus 28. 13:10

A gabona terén is bősz háború zajlik Oroszország és Ukrajna között. Az előbbi tavaly után ismét rekordközeli termést vár búzából, míg utóbbinak néhány kelet-európai állam behozatali tilalmával is meg kell küzdenie.

Ukrajna és az ENSZ a gabonaszállítási egyezség hosszabbítását kéri

2023. március 9. 10:17

Az ENSZ szerint Ukrajna eddig több mint 23 millió tonna, főként kukoricát és búzát exportált a megállapodás keretében.

Orosz állami támogatással az üvegházakért

2021. augusztus 10. 15:15

Az orosz területek távolkeleti régióinak (kihegyezve a Távol-keleti szövetségi körzetre - 6 953 000 km2) vásárlói kosarába bizony nagy mennyiségű külföldről importált friss gyümölcs és zöldség kerül. Az elmúlt öt évben ezekre a területekre importált friss zöldségek arányában is egyértelmű növekedés tapasztalható.

Sikeresek a hazai agrárcégek az orosz piacon

2019. április 24. 10:16

Nemrég orosz sajtóhírek szerint felmerült az orosz embargó esetleges szigorításának lehetősége is, ami igen érzékenyen érintené Magyarország és az uniós országok eddig még nem korlátozott tenyésztési célú szarvasmarha kivitelét is.