Csaknem 100 gabonával megrakott hajó közeledik Isztambul felé, az ukrajnai exportot felügyelő ENSZ-tisztviselő arra kéri Oroszországot és más feleket, hogy fejezzék be a kimenő hajók "teljes körű" ellenőrzését a lemaradás csökkentése érdekében.
Ukrajna több mint 6,8 millió tonna gabonát és egyéb élelmiszert exportált, ami a raktározott mennyiségének körülbelül egyharmada, mióta júliusban megnyílt egy tengeri folyosó a háború sújtotta országból. Az ENSZ szerint a Moszkva és Kijev által aláírt biztonságos áthaladásról szóló megállapodás enyhítette a globális élelmiszerválságot. De ahogy egyre több szállítmányozó csatlakozott, a rakományt és a török vizeken áthaladó személyzetet ellenőrző maroknyi csapat lemaradt, és sok teherszállító hajó horgonyoz a Márvány-tengeren.
Amir Abdulla, a Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés ENSZ-koordinátora elmondta, hogy az ukrán kikötőkből érkező hajók gyorsabb, célzott ellenőrzését javasolta. A megállapodásban részt vevő négy fél – Oroszország, Ukrajna, valamint Törökország és az Egyesült Nemzetek Szervezete – jelenleg tárgyal a november 19-i határidőn túli esetleges meghosszabbításról és bővítésről.
Mikola Szolszkij ukrán mezőgazdasági miniszter a múlt héten azt mondta a Reutersnek, hogy az isztambuli tisztviselők „nem magyarázták meg megfelelően”, miért „lassultak le” az ellenőrzések az elmúlt két hétben.
Felmerült az orosz gabonaexport-kvóta eltörlése
Oroszország, a világ legnagyobb búzaexportőre, gabonaexport-kvótájának eltörlését fontolgatja, amelyet általában a július-júniusi gazdálkodási szezon második felében szoktak megállapítani – jelentette az Interfax hírügynökség Oroszország miniszterelnök-helyettesére hivatkozva. A búzáját Afrikába és a Közel-Keletre szállító Oroszország általában a február közepétől június végéig tartó időszakra állít fel gabonaexport kvótát, hogy biztosítsa a belföldi szükségletek kielégítését.
„Nagy a betakarítás, így jelenleg nincs szükség mennyiségi korlátozások bevezetésének”
– mondta Viktoria Abramcsenko, a moszkvai kormány mezőgazdasági ágazatért felelős vezetője.
Az orosz Gabonaexportőrök Szervezete a közösségi médiában azt mondta, hogy jobb lenne a kvótarendszert érvényben tartani, de ügyelni kell arra, hogy annak mérete ne legyen korlátozó jellegű. A 25 millió tonnás gabona-kvóta február közepétől június 30-ig „kompromisszumos megoldássá válhat” – közölte a szervezet.