Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Ukrán élelmiszerimport: Párizs és Varsó behúzná a féket

Ukrán élelmiszerimport: Párizs és Varsó behúzná a féket

Agrofórum Online

Franciaország és Lengyelország az Ukrajnából származó élelmiszerek behozatalának szigorúbb visszaszorítását szorgalmazta, hogy megakadályozzák az EU mezőgazdasági piacainak destabilizációját és lecsillapítsák a dühös gazdálkodókat.

Az EU-tagok azon vitáznak, miként biztosítsák az ukrán termékek további egy évre szóló vámmentes bejutását az uniós piacokra, miközben megnyugtatják azokat a gazdákat, akik hónapok óta tiltakoznak az EU környezetvédelmi szabályai és az olcsó import ellen.

Destabilizált piac

Marc Fesneau francia mezőgazdasági miniszter az EU-tagállamokkal folytatott brüsszeli találkozója előtt újságíróknak azt mondta, hogy a destabilizált piacok alááshatják Kijev lakosságának támogatottságát, ami sem az EU-nak, sem az ukránoknak nem lenne érdeke.

Lengyel kollégája, Czeslaw Siekierski szerint az Ukrajnával szomszédos országok gazdái túl magas árat fizetnek Ukrajna vámmentességéért.

A közelben gazdálkodók mintegy 250 traktorral akadályozták a forgalmat az EU-negyedben, például a Brüsszelbe vezető főúton és az Európai Parlament előtti téren. Sokan cukorrépát, földhalmokat és fa raklapokat halmoztak fel egy rendőrbarikád mellett.

Az EU azonnali vámok helyett vészféket ajánl

Az Európai Bizottság az ukrán mezőgazdasági termékekre kivetett vámok további egy évre, 2025 júniusáig történő felfüggesztését javasolta, a baromfira, a tojásra és a cukorra vonatkozó új „vészfék” bevezetésével. Ez vámokat jelent, ha a behozatal meghaladja a 2022-es és 2023-as átlagos szintet.

Azóta felkerült a listára a zab, a kukorica, a dara és a méz. Marc Fesneau francia mezőgazdasági miniszter és Nagy István magyar agrárminiszter azt mondta, hogy a búzát is fel kell tenni rá.

Franciaország és Lengyelország eközben azt szorgalmazza, hogy a küszöb a 2021–2023-as átlag legyen. Ebbe beletartozna az orosz invázió előtti év is, amikor az EU-ba irányuló ukrán exportot vámokkal és kvótákkal korlátozták.

Várják a megoldást

Kijevben azt állítják, hogy a gabonaexportjuk nagy része most a hagyományos fekete-tengeri útvonalon halad, nem pedig Kelet-Európába. A globális búzaárak alacsonyak, de a legnagyobb exportőr Oroszország bőséges kínálata miatt csökkentek – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

David Clarinval, a hat hónapos soros EU-elnökséget betöltő Belgium mezőgazdasági minisztere azt mondta, hogy a következő napokban megoldásra számít, de nem részletezte, hogy ez mit jelent.

Ukrán rakétatámadás ért orosz hadihajót

Közben ukrán rakétatámadás érte az orosz haditengerészet felderítő hajóját és egy nagyméretű hadihajót, amelyet Moszkva a Krím félsziget 2014-es annektálása során Kijevtől foglalt le – közölte az ukrán haditengerészet.

Az orosz fekete-tengeri flotta, amelyet Moszkva a háború előtt a Földközi-tengerre és a Közel-Keletre irányított, számos csapást szenvedett el, mivel Ukrajna hadihajókat, sőt még egy tengeralattjárót is támadott haditengerészeti drónokkal és rakétákkal.

Kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szinte kirabolják a termelőket és fogyasztókat a belga burgonyapiacon

2024. július 11. 10:10

Egy friss Greenpeace-felmérés szerint a belga burgonyapiac 90 százalékát 7 nagyobb társaság tartja ellenőrzés alatt.

Inkább eladják a befektetők az agrárcégek papírjait

2024. július 8. 11:40

A június eladói fölényt mutatott a 25 vizsgált, agráriumhoz kötődő cég tőzsdei árfolyammozgása alapján.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Az EU búzaexportja 6 százalékkal növekedett

2023. január 18. 07:36

Az EU-adatok bontása azt mutatta, hogy ebben a szezonban Franciaország maradt a legnagyobb EU búza-exportőr 7,50 millió tonnával.

Negyedével csökkent az ukrán gabonaexport

2021. május 7. 05:47

Az ukrán gabonaexport eddig 24 százalékkal, csaknem 39 millió tonnára esett vissza a 2020 júliusától 2021. júniusáig tartó gazdálkodási szezonban.

Márciusban rekordot dönthet az orosz gabonaexport

2024. március 27. 12:10

Az orosz búza exportára zsinórban második hete emelkedett, amit a világpiacok okozhattak, és az elemzők szerint a gabona kivitele rekordot dönthet márciusban.

28 millió tonna felett az ukrán gabonaexport

2021. december 14. 07:04

Ukrajna eddig 28,3 millió tonna gabonát exportált a 2021/22-es július-júniusi gazdálkodási szezonban.