Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

A vártnál több búzát exportálhat Románia

A vártnál több búzát exportálhat Románia

Agrofórum Online

Románia búzatermése elég nagy ahhoz, hogy fedezze belföldi szükségleteit, és többletet biztosítson az export számára – jelentette ki Petre Daea mezőgazdasági miniszter. A hazánkkal szomszédos országban a termés 96 százalékát már learatták.

A magas hőmérséklet és az elhúzódó aszály országszerte érintette a növényeket, különösen a kukoricát és a napraforgómagot, és az előzetes minisztériumi adatok szerint a mintegy 7 millió gabona- és olajtermő növényből 205 257 hektáron történt kár.

Románia az Európai Unió legnagyobb gabonaértékesítői közé tartozik, és aktív Közel-Kelet exportőre.
Rekord gabonatermést aratott az ország 2021-ben, ebből 11,3 millió tonna búza volt. Gabonatermése általában két-háromszorosa a saját belföldi szükségleteinek.

Fekete-tengeri román kikötők

A romániai konstancai fekete-tengeri kikötőben a dokkoló hajók hónapokig dolgoztak azon, hogy a szokásos rakományaik mellett ukrán gabonát szállítsanak ki Romániából és a tengerparttal nem rendelkező szomszéd országokból. A szállítmányok folyamatosan érkeznek.

Az exportút azon kevesek egyike, amelyek nyitva maradtak Ukrajna számára, amely az Oroszországgal való konfliktus előtt a világ egyik vezető gabonaszállítója volt. Az exportőrök 1,46 millió tonna ukrán gabonát vittek ki Konstancán keresztül, mióta Oroszország februárban megszállta az országot, és a háború leállította a szállítást Ukrajna saját fekete-tengeri kikötőiből.

Hétfőn elindult az első gabonaszállító hajó, amely a háború kezdete óta a biztonságos áthaladásról szóló megállapodás értelmében elhagyta az ukrán odesszai kikötőt. A romániai szolgáltatók arra számítanak, hogy továbbra is szállítanak majd ukrán gabonát, mivel a megállapodás teljes végrehajtása időbe telik.

A gabona közúton, vasúton vagy uszályon érkezik Ukrajna dunai kikötőiből, Reniből és Izmailből.

A román kikötői üzemeltető, a Comvex bejelentette, hogy a héten megtölt két hajót – az egyik 30 500 tonna ukrán és román kukoricát szállít Líbiába, a másik pedig 45 000 tonna ukrán kukoricát Iránba.

„Minden attól függ, hogyan működik az isztambuli megállapodás, és hogy az ukrán kikötők mekkora mennyiséget tudnak kiszállítani” – mondta Viorel Panait, a Comvex menedzsere a Reutersnek. „Teljes szívünkből kívánjuk, hogy helyreállíthassák szállítási folyamaikat. De mi itt vagyunk, készen állunk a segítségre” – tette hozzá.

A Comvex 4 millió eurót fektetett be egy második uszály-kirakodó platformba, amely július végén lépett működésbe, és a teljes feldolgozási kapacitását napi 84 000 tonnára, illetve 70 000 tonnára növelte.
Tavaly a konstancai kikötő rekordmennyiségű, 25,2 millió tonna gabonát szállított Romániából és a tengerparttal nem rendelkező szomszédaiból, Szerbiából, Magyarországról, Moldovából és Ausztriából.

Az Európa kenyérkosárként ismert Ukrajna azt reméli, hogy 20 millió tonna silóban tárolt gabonát és 40 millió tonnát a most zajló betakarításból exportál majd, kezdetben Odesszából, valamint a közeli Pivdennyijből és Csornomorszkból.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így törte meg Ukrajna Putyin fekete-tengeri gabonablokádját

2024. július 26. 15:10

Az ukránok legyőzték a fekete-tengeri orosz flottát, amely blokád alá vette fekete-tengeri kikötőiket, veszélyeztetve a világ gabonaellátását.

Már a hőinfláció is befolyásolja az élelmiszerárakat

2024. július 26. 13:10

A „hőinfláció” (angolul: heatflation) a Világgazdasági Fórum által használt kifejezés, amely az élelmiszerárak szélsőséges hőség miatti emelkedését hivatott jellemezni.

Tíz százalékkal erősödött az élelmiszeripar

2024. július 20. 16:10

Egy kivételével minden élelmiszeripari alágazatban nőtt a kibocsátás. Az ipari termelés volumene viszont visszaesett.

Eladhatják a magyar és lengyel Viterra olajos magvak részlegeit

2024. július 18. 16:10

A Bunge eladná a Viterra lengyel- és magyarországi olajos magvak részlegét, hogy 34 milliárd dolláros cégegyesülést hajthasson végre.

A nagy mínuszok hete az agrártermékek piacán

2020. március 16. 14:38

A piacokat a koronavírussal kapcsolatos múlt heti hírek küldték padlóra.

A globális készletek szűkülése miatt aggódnak a befektetők

2019. október 19. 09:51

A búza ára a déli félteke romló terméskilátásai miatt emelkedett tovább. Argentínában és Ausztráliában a korábban vártnál rosszabb termésre számítanak a szakértők.

Az ukrán szállítások miatt csökken a búza ára

2023. november 1. 10:40

Amerikában vegyes összkép, míg Európában egyértelmű eladói túlsúly rajzolódott ki a keddi terménypiaci kereskedés során. Chicagóban a búza 1,3 százalékkal, a repce pedig 2,1 százalékkal lett olcsóbb, miközben a kukorica 0,2 százalékkal, a szójabab pedig 0,4 százalékkal drágult. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Júliusi csúcsra lökte a búza árát a csökkenő orosz termésbecslés

2024. május 22. 10:10

Európában a malmi búza tovább drágult, ugyanakkor a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa mínuszban zárt.