Agrárgazdaság

Veszélyben a francia és a spanyol búza a kánikula miatt

Agrofórum Online

A kivételesen korai hőhullám Franciaországban és Spanyolországban tovább nehezítheti a búzatermést a száraz tavaszt követően, bár a hőmérséklet és a záporok miatt várható enyhülés a régióban ebben a hónapban megakadályozhatja a nagy termésveszteséget – mondták el elemzők és termelők.

A hozamok bármilyen csorbulása aggodalomra adhat okot azon a piacon, amely ellensúlyozni kívánja az ukrán ellátás háborús zavarait. A legtöbb elemző arra számított, hogy az Európai Unióban idén csökken a búzatermelés a 2021-es rekordtermés után Romániában és Bulgáriában, valamint a száraz tavaszt követően számos országban, beleértve a legnagyobb termelő Franciaországot is. Csütörtökön a hőmérséklet Franciaországban egyes helyeken 40 Celsius-fok volt, megközelítve a Spanyolországban az elmúlt héten tapasztalt szintet. „Ez extra kockázatot jelent, tekintettel arra, hogy száraz tavaszból jövünk” – mondta Aurelien Blary, a Strategie Grains terméselemzője. „A hozampotenciál további csökkenésére számítunk.”

Elemzők Franciaország búza-termését a durum nélkül 33-34 millió tonnára prognosztizálják a tavalyi 35,5 millió tonnához képest, mivel kisebb a vetésterület és vegyes a terméspotenciál. A kánikula jelenti a legnagyobb veszélyt Közép-Franciaországban. Ez súlyosbíthatja a terméshozam-ingadozásokat, miután a június eleji záporok segítettek néhány növénynek, de néhány kiszáradt zónát elkerültek.

„A helyzet rendkívül változatos. A közelmúlt viharaiban az egyik falu túl sok csapadékot kapott, a másik pedig egyáltalán nem” – mondta Francois Jacques, az AGPB francia búzatermelők csoportjának főtitkár-helyettese.

A forróság ronthatja a búzatermelés idei mennyiségét Spanyolországban és Olaszországban is.

Romániában Adrian Chesnoiu mezőgazdasági miniszter a héten azt mondta a Reutersnek, hogy a kedvezőtlen időjárás és a magasabb termelési költségek a tavalyi, 11,3 millió tonnás szint alá szorítják a termést. De azt hangsúlyozta, hogy az országnak bőven lesz exportálható mennyisége.

Bulgáriában, amely Romániához hasonlóan a Fekete-tengeren keresztül exportál, a tavalyi 7,1 millió tonnához képest visszaesést vártak, de a közelmúlt esőinek meg kell akadályoznia a visszaesést. „Jó termésre számítunk, de meg kell jegyezni, hogy tavaly rekordmagas termést értünk el” – mondta Kostadin Kostadinov, a Bulgária Gabonatermelők Országos Szövetségének elnöke.

A száraz tavasz Németországban és Lengyelországban is korlátozhatja a terméspotenciált – mondta Blary a Strategie Grains elemzője, hozzátéve, hogy Nyugat-Németország kevésbé volt érintett, míg a júniusi esőzések Lengyelországban javították a feltételeket. Északabbra a szárazság kevésbé volt megfigyelhető.

Nagy-Britanniában a Mezőgazdasági és Kertészeti Fejlesztési Tanács (AHDB) a múlt héten 14,95 millió tonnás termést prognosztizált, szemben a 2021-es 13,99 millióval, ami hároméves csúcsot jelent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Az erős rubel miatt maradtak stabilak az orosz exportárak

2021. június 9. 05:33

A fekete-tengeri kikötőkből származó 12,5 százalékos fehérjetartalmú új termésű orosz búza és a július végi utánpótlás ára a múlt hét végén tonnánként 256 dollár volt.

A búza tovább drágult a fekete-tengeri feszültségek miatt

2024. március 26. 16:10

Amerikában vegyes összkép, míg Európában inkább eladói fölény bontakozott ki a terménypiacokon a hétfői kereskedési napon.

A búza, a kukorica és a szójabab is olcsóbb lett

2020. december 5. 06:03

Európában a tegnapihoz hasonlóan alakult az összkép, alapvetően a vevők domináltak, hiszen a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza is olcsóbb lett. Párizsban továbbra is a repce jelentett kivételt a maga drágulásával.

Kevesebb kukoricát takaríthatnak be az előrejelzés szerint

2023. január 14. 08:36

Amerikában áremelkedést, Európában pedig mínuszokat hozott a hét utolsó kereskedési napja a terménypiacokon.