Agrárgazdaság

Zuhanni kezdett az élelmiszer-infláció – de miért nem érzékelünk belőle semmit?

Agrofórum Online

A csúcsot jelentő októberi 55 százalék után idén júniusban már „csak” bő 16 százalékkal nőttek az élelmiszerárak Magyarországon az egy évvel korábbihoz képest.

Júniusban az éves összehasonlítású élelmiszer-infláció 16,4 százalékra esett vissza a g7.hu oldal saját – nem hivatalos, szubjektív – mérése alapján. Ez elvileg jó hír, hiszen a tavaly október végén mért csúcs ennél jóval magasabb, 55 százalék volt.

Az oldal 42 termékből állította össze a maga bevásárlókosarát, és míg tavaly júniusban ezért 21 759 forintot kellett fizetni (az Aldi, a Lidl, a Penny és a Tesco átlagában), addig most 25 325 forintot. Még egy hónap alatt is nagy, bő 10 százalékos volt az esés.

A kép csalóka, hiszen ennél nemcsak a magyar emberek szubjektív helyzetértékelése rosszabb, de a KSH legfrissebb adatai is csalódást keltőek. 20,1 százalék volt ugyanis az infláció júniusban, a háztartási energia és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább egy év alatt, a fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal nőttek. Az éves alapon számolt infláció idén januárban 25,7 százalékon tetőzött, ami májusra már 21,5 százalékra csökkent, elsősorban a bázishatás miatt.

A g7.hu elemzésére visszatérve az látszik, hogy az élelmiszerköltségek 2021 vége óta folyamatosan emelkedtek, és csak 2023 februárja óta mérséklődnek, de még így is nagyon messze vannak attól a korábbi korszaktól, amikor minimális volt az árak változása.

Mi állhat az élelmiszerdrágulás lassulásának hátterében? Az említett 42 termékes kosárból csak a fehérrépa, a kávé, a vécépapír, a Coca-Cola, a szénsavas ásványvíz, a sertéskaraj és a narancs került többe, mint egy esztendővel korábban. Csökkenést viszont 20 terméknél regisztráltak, és sok esetben annak mértéke is nagy.

A paradicsom és a paprika nyilvánvalóan azért lett 34-35 százalékkal olcsóbb egyetlen hónap alatt, mert éppen a főszezonjukat éljük. De a nem árstopos tejeknél is 11–15 százalékos csökkenést regisztráltak, ami már nehezebben magyarázható.

Júliustól egyébként elindult a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) online árfigyelő rendszere, amelytől szintén az árak letörését várják. A Pénzcentrum már tesztelte is a rendszert egy 20 tételes vásárlói kosárral, és az a – némileg talán meglepő – eredmény jött ki, hogy jelenleg az Aldi a legolcsóbb áruházlánc, ahol az említett vásárlói kosár végösszege 9501 forint volt, miközben a Tescóban 9900 forintot, az Auchanban 10 093 forintot, a Lidlben 10 103 forintot, a Sparban 10 873 forintot, a Penny-ben pedig 10 956 forintot kellett érte fizetni.

(Fotó: Alexa/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Sorban állás-mentes élelmiszervásárlás évi 98 dollárért

2020. szeptember 2. 16:02

Az előfizetéses program szeptember 15-én indul az Egyesült Államok területén és évi 98 dollárba kerül majd.

Hathavi csúcsra ugrottak a világpiaci élelmiszerárak

2020. szeptember 4. 10:02

Augusztusban különösen a cukor árindexe emelkedett, 6,7 százalékkal 81,1 pontra, elsősorban az EU-ban és a világ második legnagyobb cukorexportáló országában, Thaiföldön uralkodó kedvezőtlen időjárási feltételek miatt.

Hüvelyes zöldségek: szuperfoodnak számítanak, mégis keveset fogyasztunk belőlük

2021. február 11. 06:35

A hüvelyes zöldségek igazi szuperfoodnak számítanak: magas a rosttartalmuk, amely többek között segít a vércukorszint egyenletes szinten tartásában és hozzájárul az egészséges emésztéshez és a normál koleszterinszint fenntartásához is.

Pörög a félkész ételek piaca

2020. április 8. 08:17

A Kraft Heinz megnövelte a félkész ételeket előállító alkalmazottainak számát, miután hatalmasat ugrott a kereslet az otthonukban maradni kényszerülő lakosság részéről.