Agrárközélet

A világ legjobb egyetemei közé került a MATE a THE fenntarthatósági rangsorában

MATE

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a világ száz legjobbja közé került a Times Higher Education Impact Rankings rangsor ENSZ által deklarált éhezés elleni küzdelmet meghatározó Zero Hunger kategóriájában. Ezzel olyan kiemelkedő egyetemekkel került egy kategóriába, mint a 65. helyezett Wageningen Egyetem vagy a 72. helyezett Tokiói Agrártudományi Egyetem, amelyek az agrárszektorban a világ vezető intézményei közé tartoznak.

​​​​​​A június 1-jén közzétett Impact Rankings rangsor legfőbb különlegessége az, hogy a világon egyedülálló módon az ENSZ tizenhét fenntartható fejlődési célja alapján értékeli az egyetemeket. Ily módon az oktatási-kutatási kiválóság mellett rendkívül fontos az is, hogy az intézmény milyen erőfeszítésekkel támogatja a globális kihívások elleni küzdelmet, és miként fordítja innovatív fejlesztési eredményeit a társadalom és a környezet javára. A rangsorra idén 112 ország 1.591 felsőoktatási intézménye került fel, melyek közül a MATE összesítésben a 401-600. helyezést érte el.

Korunk legnagyobb kihívásai sok esetben szorosan kapcsolódnak az agráriumhoz, így rendkívüli fontosságú a klímaváltozás hatásaihoz alkalmazkodó növények nemesítése és termesztése, a tápanyagokban gazdag élelmiszerek termelése, az élelmezésbiztonság, a fenntartható vízgazdálkodás és a biodiverzitás megőrzése is. Egyetemünk világszinten kiemelkedő munkát végez ezeken a területeken, így került a 97. helyre, azaz a világ legjobb 15 százalékába az éhezés elleni küzdelmet reprezentáló Zero Hunger fenntartható fejlődési cél vonatkozásában

– mutatott rá Dr. Gyuricza Csaba rektor.

A magyar egyetemek közül a Debreceni Egyetem a 301-400., a Szegedi Tudományegyetem és az ELTE a 401-600. helyen végzett az összesített rangsorban.

A MATE más rangsorok tekintetében is kiválóan szerepelt az elmúlt időszakban. Többek között újabb 50 helyet javított és ezzel a 151-200. helyet érte el a világ egyik legelismertebb felsőoktatási rangsorán, a QS 2023-as agrártudományi ranglistáján. Ezzel az eredménnyel a valaha volt legjobb pozíciót érte el az egyetem és a világ legjobb 12 százalékába került a számára legfontosabb tudományterületen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan, kit választott új elnöknek a NAK a lemondott Győrffy Balázs helyére

2024. szeptember 13. 13:13

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2024. szeptember 13-án tartotta meg az erről döntő országos küldöttgyűlését.

Ő lehet Győrffy Balázs utóda a NAK élén

2024. augusztus 30. 08:40

Az Agrárminisztérium helyettes államtitkárát, Papp Zsoltot jelölik a NAK élére, a 304 országos küldött szeptember 13-án dönt a javaslatról.

Kátrányka, a kátrányba ragadt sün szerencsés története

2024. augusztus 26. 12:40

Rosszul indult a szerda egy tündéri fiatal sün számára. Szerencsére nem hagyták cserben (azaz kátrányban), így jól végződött az eset.

Azonnali hatállyal távozik Győrffy Balázs, a NAK elnöke

2024. augusztus 23. 12:40

A pápai születésű agrárszakember 2013-tól töltötte be a NAK elnöki tisztét. A tisztségre további két alkalommal, 2017-ben és 2022-ben is újraválasztották.

Lassabb érés - jobb bor

2021. július 5. 07:36

A bogyóérés sebességének minőségre gyakorolt hatásával kapcsolatos kérdések hívták életre azt a kutatást, amely során a szakemberek Cabernet Sauvignon ültetvényekben hajtottak végre az éréslassításra vonatkozó kísérleteket.

Klímaváltozás okozta hatások a növénytermesztésben – megoldási utak

2022. február 3. 09:12

A BIOFIL Klíma talajoltó baktérium készítmény a legújabb innováció a mikrobiológiai talajoltó termékek körében. A terméket speciálisan a klímaváltozás szélsőséges hatásainak a talajban okozott kártételének mérséklésére fejlesztették ki. A termék 2021-ben került piacra, és mind a hazai mind a külföldi piacokon egyedülálló ilyen képességű, elő baktérium sejteket tartalmazó talajoltóanyag. Az első szántóföldi eredmények rendkívül biztatók. Ezért vettük fókusz alá a klímaváltozást szakmai kerekasztal keretében az AGROmashEXPO rendezvényén.

Kiemelten fontos a talaj vízmegtartó képességének növelése

2023. június 25. 13:34

A megvalósításban fokozott szerepe van a gazdák összefogásának helyi szinten, miközben stratégiájuk országosan is hozzájárul a klímaváltozás hatásainak mérsékléséhez.

Csalóka a sok csapadék, 2022-nél is rosszabb év jön hamarosan

2023. augusztus 1. 17:10

Az idei év inkább kivételnek számít a viszonylag sok csapadékkal, ugyanis a magyar gazdáknak is nagyobb kihívást jelentő, szárazabb, sok extrémitást hozó időjárási körülmények közt kell majd termelniük a jövőben.