Agrárközélet

A világ legjobb egyetemei közé került a MATE a THE fenntarthatósági rangsorában

MATE

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a világ száz legjobbja közé került a Times Higher Education Impact Rankings rangsor ENSZ által deklarált éhezés elleni küzdelmet meghatározó Zero Hunger kategóriájában. Ezzel olyan kiemelkedő egyetemekkel került egy kategóriába, mint a 65. helyezett Wageningen Egyetem vagy a 72. helyezett Tokiói Agrártudományi Egyetem, amelyek az agrárszektorban a világ vezető intézményei közé tartoznak.

​​​​​​A június 1-jén közzétett Impact Rankings rangsor legfőbb különlegessége az, hogy a világon egyedülálló módon az ENSZ tizenhét fenntartható fejlődési célja alapján értékeli az egyetemeket. Ily módon az oktatási-kutatási kiválóság mellett rendkívül fontos az is, hogy az intézmény milyen erőfeszítésekkel támogatja a globális kihívások elleni küzdelmet, és miként fordítja innovatív fejlesztési eredményeit a társadalom és a környezet javára. A rangsorra idén 112 ország 1.591 felsőoktatási intézménye került fel, melyek közül a MATE összesítésben a 401-600. helyezést érte el.

Korunk legnagyobb kihívásai sok esetben szorosan kapcsolódnak az agráriumhoz, így rendkívüli fontosságú a klímaváltozás hatásaihoz alkalmazkodó növények nemesítése és termesztése, a tápanyagokban gazdag élelmiszerek termelése, az élelmezésbiztonság, a fenntartható vízgazdálkodás és a biodiverzitás megőrzése is. Egyetemünk világszinten kiemelkedő munkát végez ezeken a területeken, így került a 97. helyre, azaz a világ legjobb 15 százalékába az éhezés elleni küzdelmet reprezentáló Zero Hunger fenntartható fejlődési cél vonatkozásában

– mutatott rá Dr. Gyuricza Csaba rektor.

A magyar egyetemek közül a Debreceni Egyetem a 301-400., a Szegedi Tudományegyetem és az ELTE a 401-600. helyen végzett az összesített rangsorban.

A MATE más rangsorok tekintetében is kiválóan szerepelt az elmúlt időszakban. Többek között újabb 50 helyet javított és ezzel a 151-200. helyet érte el a világ egyik legelismertebb felsőoktatási rangsorán, a QS 2023-as agrártudományi ranglistáján. Ezzel az eredménnyel a valaha volt legjobb pozíciót érte el az egyetem és a világ legjobb 12 százalékába került a számára legfontosabb tudományterületen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Klímaváltozás okozta hatások a növénytermesztésben – megoldási utak

2022. február 3. 09:12

A BIOFIL Klíma talajoltó baktérium készítmény a legújabb innováció a mikrobiológiai talajoltó termékek körében. A terméket speciálisan a klímaváltozás szélsőséges hatásainak a talajban okozott kártételének mérséklésére fejlesztették ki. A termék 2021-ben került piacra, és mind a hazai mind a külföldi piacokon egyedülálló ilyen képességű, elő baktérium sejteket tartalmazó talajoltóanyag. Az első szántóföldi eredmények rendkívül biztatók. Ezért vettük fókusz alá a klímaváltozást szakmai kerekasztal keretében az AGROmashEXPO rendezvényén.

A földimogyoró lehet a jövő növénye

2024. február 28. 08:10

A tudományos világ fáradhatatlanul keresi azokat a növényeket, amelyek a fokozódó éghajlati problémák mellett is megállják a helyüket. Talán elsőre nem is gondolnánk, de bizony, a földimogyoró is e „túlélők” közé tartozik.

A 2022-es év volt a harmadik legmelegebb hazánkban

2023. január 19. 11:41

A 2022-es év volt a harmadik legmelegebb Magyarországon 1901 óta, több hónap is az átlagnál legalább 2 Celsius-fokkal melegebb volt, a nyári középhőmérséklet pedig országosan a legmagasabb volt a 20. század kezdete óta.

Fontos a talaj egészségesen tartása

2019. április 30. 06:47

A termőtalajban háromszor több szén van, mint a légkörben, az erdők kivágása és a helytelen gazdálkodás hatására azonban felszabadul ez a szén is, ami táplálja a klímaváltozást.