Feldman Zsolt, mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár az Aratási Koordinációs Bizottság mai agrárminisztériumi ülését követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy az őszi árpa aratásával teljes egészében, míg az őszi búza és őszi káposztarepce betakarításának háromnegyedével már végeztek a gazdálkodók – a számok nem festenek túl rózsás képet.
Mint azt tapasztalhatjuk, az aszály óriási károkat okoz: az előző évhez képest jóval kedvezőtlenebb termésmennyiségeket láthatunk.
A megemelkedett inputárak, a klímaváltozás kedvezőtlen hatásai a háborús helyzettel karöltve kihívásokkal teli évet eredményeznek.
Ma Magyarországon 1,6 millió ha-ról takarítanak be különböző növényeket, amelyből őszi búza 932.000, a repce (mint jelentős szántóföldi kultúrák) területe 205.000 ha-t tesz ki.
Aszály
Nem csak hazánkat sújtja a csapadékhiány: Spanyolország, Németország, Franciaország is hasonló helyzettel áll szemben, amely óhatatlanul kiahatással van a betakarítási munkálatokra.
Az itthon eddig bejelentett aszálykárok zöme őszi búzára vonatkozik – kártérítési igényeket első sorban az alföldi megyékből jelentettek be. Az őszi árpa betakarítását követően látszik, hogy 1,4 millió tonnás össztermést hozott az év, 4,5 tonnás átlagos hektáronkénti hozammal. Az ország megosztottságát jelzi, hogy míg Nógrád megyében 2,6 t/ha az őszi árpa átlagos hozama, addig a Nyugat-Dunántúlon 5 t/ha is terem, ami jelzi az ország – terméshozamok tekintetében, a Duna mentén – ketté szakadt jellegét.
A repcetermés 400.000 tonnára tehető, hektáronként 1,9 tonna átlaghozammal. A jelenlegi feltételezések szerint 40-50%-kal alacsonyabb termésünk lesz a betakarítás végére, mint a tavalyi évben, amivel rendkívül gyenge évet zárhatunk.
Az őszi búzánál eddig 3,6 t/ha termésátlagot mértek, amely a betakarítás végére várhatóan 4 t/ha átlag köré rendeződik majd. A még aratásra váró búzatáblák a gazdálkodók elmondása szerint igen heterogének, nehéz felelősségteljes becslést végezni, azonban várhatóan 4 millió t alatti illetve azt megközelítő, gyenge hozamra számíthatunk.
A búza 2,3 t/ha átlagtermést hozott Jász-Nagykun-Szolnok esetében, azonban a Dunántúli megyékben ez akár az 5,5-6 t/ha-t is elérheti!
Mint azt az államtitkár elmondta, a hazai, 2,5 millió tonnányi éves őszibúza-kereslet kielégített.
Idén legfeljebb 1 millió tonnányi exportáru alap képződik, ami feszített terménypiaci helyzetet eredményez. Ezért nagyon fontos, hogy az Agrárminisztérium monitorozza a gabonakivitelt az élelmiszerbiztonság érdekében, kiviteli bejelentési kötelezettségek bevezetésével.
Minden piaci szereplőt a lehető legjózanabb magatartásra szükséges ösztökélni. Az ország ellátásbiztonsága, az élelmiszerbiztonság feltételei adottak.
A kárenyhítési bejelentési időszak november 30.-án zárul le a gazdálkodók számára.
Az, hogy a 12,5 milliárd forintos kárenyhítési alap bővítésére szükség lesz-e, az még kérdéses.
Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke elmondta, hogy idén a májusi csapadék is elmaradt. A 2 t/ha termés tragikusnak tekinthető számos gazdálkodó számára. Az őszi kapásokra még várhatóan komoly, kedvezőtlen hatást fog gyakorolni a továbbra is fennálló aszály.
Az árak viszont magasan állnak
Az elnök kiemelte, hogy ez nem a jelenlegi hazai helyzet, hanem sokkal inkább egy 2-3 éves folyamat eredménye, melynek első lépését a kínai sertéstelepek visszatelepítése jelentette az afrikai sertéspestis járvány lezajlását követően. Ez annyit jelent, hogy 3000 sertéstelep számára vásároltak takarmányt, ami nagymértékű áremelkedést eredményezett. A második ,,felvonást” a pandémia részleges kontroll alá vétele jelentette, utóbbi két lépés összesen mintegy 25-30%-os áremelkedéssel járt. Harmadik lépésben a háború további 60%-os költségnövekedést eredményezett.
Számos termelő veszteséget fog tapasztalni: 2021-22-ben az őszi kalászosok termelési költsége egy hektárra 430-470.000 ft-ot tett ki. A kalkulációk szerint esetenként akár 100-200.000 ft feletti ha-kénti veszteség is előfordulhat.
Ez az év úgy tűnik sokak számára a túlélésről fog szólni.