Agrárközélet

Az alattomos orosz támadások már Kanada mezőgazdaságát és élelmiszer-ellátását fenyegetik

Agrofórum Online

Két és fél éve tart szomszédságunkban az orosz-ukrán háború, amely globális gazdasági-társadalmi következményekkel jár. Nemrég például a NATO-tag Kanada hozta nyilvánosságra, hogy ellenséges hackertámadások veszélyeztetik az élelmiszer-ellátását.

Egy háborúban ma már nincsenek határok, különösen úgy, hogy a harcok a kibertérben is folynak. Kanada alighanem túlzottan sebezhetőnek bizonyul ezen a téren, bizonyos orosz csoportok ugyanis zsarolóprogramokkal próbálják bénítani az élelmiszeripari-mezőgazdasági termelést (is).

Egy 160 éve családi tulajdonban lévő, magas szinten automatizált tejtermelő gazdaságban például napi szintű problémákat okoznak a támadások. A hackerek létfontosságú adatokat titkosítanak mindaddig, amíg a károsult nem fizet, ez pedig alaposan megnehezíti a termelést, zavarokat okozva az egész ellátási láncban.

A kanadai Sobeys szupermarketeket már 2022-ben súlyos kibertámadás érte, és annak következtében több mint 30 millió dolláros káruk keletkezett, egyebek mellett azáltal, hogy rájuk romlottak a termékek, illetve blokkolva volt az értékesítés.

Idén eddig az észak-amerikai ország titkosszolgálata 13 ilyen támadást azonosított egyedül az agrárszektorban. A szám ennél alighanem jóval magasabb lehet, sokan ugyanakkor nem jelentik, hanem fizetnek, mint a katonatiszt.

A bizonyítottan az orosz kormány által is támogatott kibertámadások nem tréfák. Szakemberek rámutattak, hogy ha például a kanadai hitelkártyák legalább 15 százaléka érintett lenne egy ilyen dologban, az garantáltan a pénzügyi rendszer összeomlásához vezetne.

A mezőgazdaság is ördögi körben van, hiszen a termelés hatékonyságát a legmodernebb technológiák alkalmazásával lehet növelni, ami viszont megemeli a kibertámadások előfordulásának kockázatát.

A probléma mértéke egyelőre kezelhető, de az is nyilvánvaló, hogy a jövőben mindez nagyobb veszélyt jelent majd az élelmezésbiztonság, az állatjólét és a gazdaságok pénzügyi fenntarthatósága terén.

(Fotó: Pete Linforth/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Alapítványi Bál

2024. december 2. 09:10

Időpont: 2025. január 24. (péntek), 18:00 óra, Helyszín: Hotel Helikon, 8360 Keszthely, Mikus Gyula sétány 5.

A sáskák tehetik tönkre az afrikai Nagy Zöld Fal-projektet?

2024. november 29. 14:10

A biztonsági helyzet is komoly akadályt jelent, mivel több terrorista csoport a projekt által érintett területeken tevékenykedik.

Élelmiszer kontra üzemanyag

2023. július 11. 18:44

A világ népessége – helyenként riasztó ütemben – napról napra növekszik, amely fokozottabb élelmiszer- és energiaigényt von magával. A tendencia olyan kérdéseket vet fel, minthogy mennyi földterület és egyéb erőforrás áll rendelkezésre, hogyan hasznosítsuk azokat, és mik legyenek a prioritások?

Hogyan fejlődik a vertikális gazdálkodási modell?

2023. április 5. 12:18

Mostantól 2050-ig a világnak 10 milliárd embert kell majd táplálnia. Az élelmiszer-ellátás azonban nem növekszik hatékonyan szerte a világon, és ugyanez igaz az elosztásra is.

Növekvő kihívásokkal kell szembenézni – Ma van a növényegészség nemzetközi napja

2023. május 12. 12:41

Az ENSZ május 12-ét a Növényegészség Nemzetközi Napjának választotta.

A pandémia növelte a bizonytalanságot az élelmiszer-ellátásban

2021. augusztus 8. 04:39

Annak ellenére, hogy a 2020-as gazdasági lassulás óta várható a globális fellendülés, az előrejelzések szerint a bevételek a prognózisban szereplő 76 ország többségében a pandémia előtti szint alatt marad.