Agrárközélet

Brazília felfüggeszti a kukoricára és a szójára kivetett vámot

Agrofórum Online

A Mercosur kereskedelmi blokkon, azaz a Dél-amerikai Közös Piacon kívüli országokból Brazíliába érkező kukorica- és szója-szállítmányokra a jövő év elejéig felfüggesztik a vám megfizetésének kötelezettségét.

Az országban az inflációt felpörgető élelmiszerárak csökkentése érdekében hozták meg ezt a döntést – közölte a gazdasági minisztérium szombaton. A vámok ideiglenes felfüggesztéséről a gazdasági minisztérium egyik testületének ülésén született döntés, amint arról a Thomson Reuters hírügynökség beszámolt.

A szója-liszt és a szójaolaj-behozatal szintén mentesül a teljes szójabab-importtal együtt 2021. január 15-ig a vámok alól. Ezzel szemben a kukoricaimportban 2021. március 31-ig szüneteltetik a tarifák fizetését – áll a minisztérium közleményében. „Mindkét intézkedés célja az élelmiszerek magas árának megfékezése” – közölte a minisztérium.

Mindkét gabona rekordmagas ára jelentősen befolyásolta az élelmiszerárakat, amelyek erőteljesen növelik az infláció mértékét és szűkítik a koronavírus-járvány által már sújtott brazil állampolgárok jövedelmének vásárló-erejét. Az augusztusi infláció az elmúlt hónapban négy éves viszonylatban a legmagasabb volt, ezt a növekvő üzemanyag- és élelmiszerköltségek okozták.

A szójabab és a kukorica magas ára csökkenti a baromfi- és sertéshús-ágazat árrését is, mindkét szegmensben a takarmányozás ezekre a gabonákra támaszkodik. Ezért is kérte több piaci szereplő a múlt hónapban a kormánytól az import felszabadítását. A brazil kormányzati lépéseknek hosszabb távon az agrártermékek tőzsdei árára is lehet hatása.

A Mercosuron kívüli kukorica- és szójabehozatali vám eddig 8 százalék, a szójaliszt esetében 6 százalék, a szójaolajé pedig 10 százalék volt. A Mercosur tagja Paraguay, Uruguay, Venezuela és Argentína is.

A brazil gazdasági minisztérium szeptember elején már úgy döntött, hogy az év végéig megszünteti a rizsimport vámjait, a gabona rekord magas ára miatt.

Brazíliában az éves alapú infláció szeptemberben 3,2 százalékot tett ki, de az élelmiszer árának emelkedése 11,8 százalékot tett ki. Utóbbi adat augusztusban 8 százalék, márciusban pedig csupán 4,9 százalék volt a Tradingeconomics adati szerint.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Az orosz bizonytalanság és a kínai kereslet növelte az árakat

2023. március 25. 07:37

Európában mind a négy kiemelt agártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Nem lehet Vita kérdése

2023. május 1. 06:34

A YaraVita lombtrágyák kedvező ár-érték arány mellett biztos hatással járulnak hozzá az eredményes növénytermesztéshez.

Estek az árak, mert szárazabb és melegebb lehet az amerikai időjárás

2023. április 7. 07:38

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa mínuszban, míg a repcéé pluszban zárt. A befektetők az ünnepi hétvége előtt módosítják a pozíciókat.

Kína miatt mérséklődött a szójabab ára

2020. május 20. 05:36

Európában inkább a mínuszok domináltak a következő határidőre, de a hosszabb távú kilátások már biztatóbbak az agrárpiaci termékek területén.