Agrárközélet

Csodaszép a facélia – ha nem tapossák le egy fotóért…

Agrofórum Online

Az elmúlt napokban virágzásnak indult a facélia, más nevén a mézontófű - többek között otthonom, Pilisvörösvár határában is. Pünkösd hétfőre pedig a csodaszép lila virágok mellé a napos, kellemes idő is megérkezett. Sokan ezért útnak indultak, hogy fotókat készítsenek a különleges helyszínen, ám a növényeket többen letaposták, megkárosították – pedig az a helyi gazdálkodók munkájának gyümölcse.

A terület tulajdonosai arra panaszkodtak nekem, hogy a kirándulók, sétálók jelentős része nemcsak a tábla szélén készít fotókat, hanem annak belső részén is. Az elmúlt órákban százak keresték fel a Pilisvörösvár határában liluló területet, ami komoly munkának, jelentős anyagi ráfordításnak és szakértelemnek köszönhetően virít ennyire szépen. Azok, akik besétalnak egy különleges fotó érdekében, és letapossák a kiváló mézelő növényt, ezt mind semmibe veszik, és jelentős kárt okoznak. A betakarításkor ugyanis a kombájn a letaposott növényeket nem tudja felszedni, a károsított részeken a termény – ezesetben a facélia vetőmag, merthogy Pilisvörösvár határában az “készül” – odavész.

Fotó: Gribek Tímea

Vajon a táblán belül fotókat készítők mit szólnának ahhoz, ha kertjükbe másznának be idegenek csak azért, mert van ott néhány szép virág, amiről képet készítenének? Menet közben pedig le is taposnának néhány csodaszép növényt, áttrappolnának a hetek óta gondozott veteményesen, kitaposnák a minden este meglocsolt, drágán megtrágyázott gyepet.

Fotó: Gribek Tímea

A mezőgazdasági táblák magántulajdonnak számítanak, ami persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne elsétálni a közelükbe, fotókat készíteni, megcsodálni a sárgálló repcét, a lilába öltözött facélát vagy a káprázatos napraforgókat. Azokat azonban megkárosítani nemcsak tilos, de nem is illik, hiszen más sokat dolgozott azért, hogy az a növény ilyen szép állapotban legyen. A facéliát permetezni is például csak éjjel szabad, amikor a fotósok alszanak, hiszen a méhek védelmében nappal nem lehet ezt a feladatot elvégezni. A méhek védelme pedig az emberiség érdeke, mindenkié, azoké is, akik kárt okoznak egy-egy fotó érdekében – és talán nem is gondolnak arra, hogy ezt nem szabadna megtenni. A fárasztó éjszakai munka után pedig nem lehet elvárni a gazdálkodóktól, hogy egész nap őrizzék a területet, sokkal könnyebb lenne, ha mindenki tiszteletben tartaná más munkáját és tulajdonát, és kellő távolságból gyönyörködne a magyar agrárium szépségeiben.

Egy jó Insta vagy Facebook fotóért tényleg érdemes végigtaposna más ember kemény szakmai munkáján? Ezen érdemes lenne elgondolkodni!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nemzetstratégiai kérdés a méhészet támogatása

2025. május 21. 11:10

Több tízmilliárd forintnyi támogatás segíti a hazai méhészeket 2027-ig. A cél: a méhtartás fenntartása és a beporzók védelme.

Bánki H. Dezső kapta idén a Vetőmag Szövetség-díjat

2025. május 19. 16:08

A Vetőmag Szövetség-díjat idén Bánki H. Dezső kapta, aki évtizedeken át meghatározó szereplője volt a hazai vetőmagágazatnak.

Jótékonysági futás Szarvason a cukorbeteg gyermekekért

2025. május 18. 13:10

A Corteva futóversennyel támogatta a Diaboló Alapítványt, segítve a cukorbeteg gyermekek sportolását és életminőségének javítását.

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

2025. május 14. 11:10

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ, amely a hazai mezőgazdaság klímaváltozáshoz való alkalmazkodását támogatja.

Mire jó a facélia?

2022. augusztus 3. 05:36

Amellett, hogy lenyűgöző a kék színével, vajon mire is jó a facélia? Mai cikkem erről fog szólni.

Fő a változatosság, fontos a fajgazdagság

2021. március 25. 08:10

Valóban hatékony, és megéri takarónövényeket vetni? Nem szárítják ki tavasszal a talajt, és nem okoznak a kelleténél több növényvédelmi problémát? Milyen közvetlen és közvetett hatásokat fejtenek ki a talajban, és alkalmazásuk miért lehet kedvező a biodiverzitás számára?

Házikert Képgaléria Videó

Talajtakaró növények a mezőgazdaságban

2023. november 1. 06:40

A növényi maradványok talajfelszínen hagyása, az állandó talajtakarás, a talajtakaró növények vetése nemcsak a szervesanyag-utánpótlást biztosítják, hanem segítenek a klímakárok kivédésében is.

Beporzók Napja: mindannyian tehetünk a beporzók védelméért

2020. március 11. 06:43

Ahogyan arra a március 10-i Beporzók Napja is rávilágít, a hosszú távú megoldást a mezőgazdaság fenntarthatóbbá tétele jelenthetné, mely többek között a méhtartás körülményeinek javítása, illetve vadvirágokkal borított szegélyek létesítése révén valósulhat meg.