15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Agrárközélet

Elvékonyodtak a hagyományosan művelt talajok

Syngenta Blog

Egy nemrég publikált nemzetközi tanulmány arra mutatott rá, hogy a hagyományos módon művelt talajok több mint 90 százaléka elvékonyodott, 16 százalékuk élettartama kevesebb, mint egy évszázad.

A Lancaster Egyetem szakértői a kínai Chang’an Egyetem és a belga KU Leuven kutatóival együttműködve hat földrész 38 országának 255 helyszínén gyűjtöttek talajeróziós adatokat.  Ezeket aztán arra használták, hogy kiszámítsák, mennyi időbe telik a talaj felső 30 centiméteres rétegének erodálódása az egyes helyeken, és mennyi lesz a talaj élettartama.

A talaj felső rétege tápanyagokban és szerves anyagokban gazdag, ezért fontos a növények többségének termesztése szempontjából. A talajerózió komoly veszélyt jelent a globális fenntarthatóságra nézve: veszélyezteti az élelmezésbiztonságot, növeli az elsivatagosodást és csökkenti a biológiai sokféleséget.

A tanulmány elemezte a hagyományos módon művelt, valamint a talajmegőrzési technikákkal kezelt talajokat, hogy kiderítse, a földhasználat és a kezelési gyakorlat megváltoztatása miként hat a talaj élettartamára.

A kutatók értékelése szerint a hagyományos módon művelt talajok több mint 90 százaléka elvékonyodott, 16 százalékuk élettartama kevesebb, mint egy évszázad. Ezek a gyorsan elvékonyodó talajok a világ minden táján megtalálhatóak, beleértve Ausztráliát, Kínát, az Egyesült Királyságot és az Egyesült Államokat is.

„Talajaink kritikus fontosságúak, sok szempontból támaszkodunk rájuk, nem utolsósorban nélkülözhetetlenek az élelmiszerek termesztéséhez”, mondta dr. Dan Evans, a Lancaster Egyetem kutatója.  „Vizsgálatunk jól mutatja, hogy a talajerózió kritikus veszélyt jelent a talaj globális fenntarthatóságára nézve, és sürgős intézkedésekre van szükségünk a talaj további gyors elvesztésének és az alapvető ökoszisztéma romlásának megakadályozására.”

A talaj élettartamának meghosszabbításának egyik legjobb módja a termőföld erdővé történő átalakítása. Ez viszont a gazdálkodási terület csökkenését jelenti. Ugyanakkor a gazdálkodás folytatását lehetővé tevő más megközelítések is megfelelőek lehetnek. Ilyen például a takarónövények vetése, vagy a talaj forgatási módozatának megváltoztatása.

John Quinton, a Lancaster Egyetem professzora és a tanulmány társszerzője elmondta: “Van egy megőrzési eszközkészletünk, amely lelassíthatja az eróziót és akár vissza is fordíthatja azt. Viszont komoly intézkedésekre van szükség ezen, hogy megvédjük és növeljük a talaj erőforrásait a jövő generációi számára. “

Forrás: Lancaster University

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

NORAC keretmagasság-szabályozás - Ultraszónikus talajművelés

2019. január 23. 12:18

A Topcon által gyártott NORAC keretmagasság-szabályozás egy automatikus mélységbeállítási rendszer, amely minden típusú, hidraulikus mélységszabályozóval rendelkező kultivátor számára alkalmas. A berendezés a talajfelületet ultrahangos érzékelőkkel „leolvassa”, és menetközben automatikusan beállítja a gépet a kívánt munkamélységre.

Minimalizáljuk a termőtalaj vízveszteségét – használjunk Mulcsmestert!

2020. június 25. 12:03

Ahogy mindnyájan tapasztaljuk, évről évre szélsőségesebb időjárással kell megbirkóznunk, s ez különösen nagy kihívások elé állítja a gazdálkodókat. Egyre inkább elsődlegessé válik a talaj vízveszteségének minimalizálása, s az értékes tápanyagok hatékonyabb megtartása, s erre kiváló munkaeszköz a mulcskultivátor.

Magyarország talajtípusai V.: láptalajok

2022. február 3. 04:36

Az állandó vízhatás következményeként a növényzet - elsősorban a vízi növényzet, így a nád, a sás, a káka, tőzegmoha „elhalása” után a szerves maradványok a víz alatt vagy vízzel telítve, tehát levegőtlen viszonyok között bomlanak el. A humifikáció ilyen esetekben tőzegesedéssel társul.

Aratás utáni talajművelés fontossága: tarlóhántás

2022. július 19. 05:36

A tarlóhántást az aratás után a lehető leggyorsabban el kell végezni. Ott, ahol altalajlazítást terveznek, legkézenfekvőbb a szalmát szétteríteni.