Agrárközélet

Gazdálkodás Natura 2000 gyepterületeken

Agrofórum Online

„Hazánk természetvédelmi szempontból legértékesebb területei a gyepes területek. A hazai mezőgazdasági területek csupán 15%-a, mintegy 800 ezer hektár gyepterület. Az elmúlt évszázadok gyepfeltörései és beépítései ellenére fennmaradt gyepek rendkívül változatos, természetvédelmi, gazdasági szempontból fontos élőhelyek. A hazai gyepek 60%-a Natura 2000 hálózatba tartozik, nem véletlenül, hiszen a tradicionális gazdasági hasznosításuk kedvezett a Kárpát-medence természetes és jellegzetes élővilágának. A gyepterületek fennmaradása a területhasználat különféle módjainak együttes cselekvését igényli.” (tuzok.hu)

A gyepgazdálkodás hiánya, a nem megfelelő gyepgazdálkodás egyaránt veszélyeztetik a gyepek értékes élővilágát. Több, az elmúlt években publikált tanulmány is leírja (Európa-szerte) a mezőgazdasághoz kötődő repülő rovarok eltűnését; ebből következve a vidéki területek madárvilága átlagosan egyharmadával csökkent az elmúlt 15 évben. A gyepek élővilágához, sokszínűségéhez nem tett hozzá a SAPS sem, mivel ebben a gazdálkodók a megművelt terület kiterjedése alapján kapnak támogatást. Ha csak magyar viszonylatban vizsgáljuk ezt, visszagondolhatunk, hogy a 2004-es EU-s csatlakozásunk utáni pár évben mennyi mezsgye, árokpart került elszántásra, parlagokat vontak művelésbe. A hatékonyság mellett azonban egyre fontosabb a természet- és környezetvédelmi szempontok figyelembevétele is. Ez volt a kiindulási alapja az Európai szintű Natura 2000 hálózat létrehozásának.

A NATURA 2000 hálózat:

A Natura 2000 hálózat egy összefüggő rendszer, amely az uniós tagországok védett és legveszélyeztetettebb természeti területeit foglalja magában. A hálózat igen nagy területet lefed: Európa szárazföldi területeinek 18, míg tengeri területeinek 6%-át. Fontos azonban, hogy ezek nem rezervátum mintájára működnek, azaz nem cél a teljes emberi tevékenység kizárása, sőt: itt épp az a cél, hogy természetkímélő, ám gazdasági szempontból is életképes területhasználat valósuljon meg. Ennek a megvalósulását az Unió és a tagállamok ösztönzőkkel, támogatásokkal segítik. A hálózat jogi alapját az EU Madárvédelmi és Élőhelyvédelmi Irányelvei fektetik le, melyekre alapozva hozták létre a nemzeti szintű jogszabályokat.

Magyarország területének összesen 21,4%-a tartozik a Natura 2000 hálózatba (Forrás: Természetközeli gazdálkodási gyakorlatok útmutatója- Gazdálkodás Natura 2000 gyepterületen c. kiadvány)

A Natura 2000 gyepterületek:

A Natura 2000 szabályozások közül a gyepterületekre vonatkozóan a 269/2007. (X. 18.) (a NATURA 2000 gyepterületek fenntartásának földhasználati szabályairól) Kormányrendeletnek van kiemelt szerepe. Ez a jogszabály írja elő, hogyan kell gazdálkodni ezeken a gyepterületeken. Az itt gazdálkodók pedig kompenzációs kifizetésben részesülnek, azonban fontos tudni, hogy akik nem veszik igénybe ezt a kompenzációt, azoknak is kötelező betartani a Natura 2000 gyepterületek használatára vonatkozó szabályokat.

A földhasználat általános szabályai a Natura 2000 gyepeken:

  • A gyepterületeket legeltetéssel vagy kaszálással kell hasznosítani. (Szárzúzással a kaszálást kiváltani tilos!)
  • A gazdálkodási tevékenység során a gyepfelszín maradandó károsítása tilos! (Ide tartozik a fogasolás és a túllegeltetés tiltása)
  • Vadgazdálkodási létesítmények, berendezések kialakításához a vadászati hatóság engedélye szükséges.
  • A területen lévő nád irtásához hatósági engedély szükséges.
  • Az inváziós növényfajok irtása kötelező, elsősorban mechanikai módszerekkel vagy speciális növényvédő szer kijuttatással. (Ezen kívül tilos növényvédő szert kijuttatni ezeken a gyepterületeken!)
  • A belvíz elvezetése és a gyep öntözése tilos.

A legeltetés szabályai Natura 2000 gyepterületeken:

  • Ezeken a gyepeken csak szarvasmarha, juh, kecske, szamár, ló és bivaly legeltethető.
  • A terület túllegeltetése tilos!
  • Műtrágya, trágya kiszórása (a legelő állatok elhullajtott ürülékén kívül) tilos!
  • Natura 2000 területeken a téli időszakban (ebben a rendeletben: október 31. – és április 23. között) a legeltetés a természetvédelmi hatóság engedélyéhez kötött.

Fotó: mme.hu

A kaszáláshoz kapcsolódó előírások:

  • A terület legalább 5, legfeljebb 10%-át, kaszálásonként változó helyen kaszálatlanul kell hagyni (minimum 6 méteres sávokban).
  • A kaszálás helyes technikája: belülről kifelé haladva (nem beszorítva a menekülő állatokat).
  • Vadriasztó lánc használata kötelező!
  • Napnyugtától napkeltéig a gépi munkavégzés tilos!
  • A kaszálás tervezett időpontját a munka megkezdése előtt legalább 5 nappal írásban be kell jelenteni az illetékes nemzeti park igazgatóságához.
  • A gyepterületen a szálastakarmány tárolása a kaszálást követő 30 napon túl tilos!

(Forrás: A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület „Természetközeli gazdálkodási gyakorlatok útmutatója” című kiadványa)

Kiemelt kép forrása: mme.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Alapítványi Bál

2024. december 2. 09:10

Időpont: 2025. január 24. (péntek), 18:00 óra, Helyszín: Hotel Helikon, 8360 Keszthely, Mikus Gyula sétány 5.

A sáskák tehetik tönkre az afrikai Nagy Zöld Fal-projektet?

2024. november 29. 14:10

A biztonsági helyzet is komoly akadályt jelent, mivel több terrorista csoport a projekt által érintett területeken tevékenykedik.

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 4. rész: A vadon élő állatok és növények védelme

2020. január 16. 04:36

A vadon élő állatok és növények védelmét előíró követelmények közvetve a természetes élőhelyek védelmét is szolgálják.

Elindul a Natura 2000 gyepekhez kapcsolódó támogatás kifizetése

2023. március 28. 09:02

A hónap végéig mintegy 12,5 milliárd forint értékű forrást kapnak a gazdálkodók a Natura 2000 gyepekhez kapcsolódó támogatás révén.

Gazdainfó: hajrában a webGN beadás! - Még mindig érkeznek kérdések

2020. január 28. 15:33

Január 31-e a webGN beadás utolsó napja, a határidő jogvesztő hatályú, így sokan kapkodnak, nehogy támogatás megvonás legyen a vége. Az utolsó héten még mindig sok kérdést kapok ezzel kapcsolatban, így írtam egy last minute webGN GYÍK-ot, íme:

Ökológiai folyosók, nagyragadozók a Kárpátok régiójában

2019. november 8. 04:36

A ConnectGREEN projekt a Kárpátok régiójára fókuszál, amely Európa egyik legnagyobb nagyragadozó állományának ad otthont. A projekt célja feltérképezni a potenciális ökológiai folyosókat a magterületek között és három célterületen helyreállítani a kapcsolatokat.