Agrárközélet

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

Agrofórum Online

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Március 12-én az EU Tanácsa szavazhat a lengyel elnökség által kidolgozott kompromisszumos javaslatról, amely meghatározhatja a géntechnológia jövőjét az európai mezőgazdaságban.

Lengyelország szerepe kulcsfontosságú

Lengyelország, amely korábban bizonytalan volt az ügyben, most az NZT-t támogató országok közé állt, növelve az esélyét annak, hogy a szabályozás elfogadásra kerüljön. Jelenleg tizenegy másik tagállam, köztük Franciaország, Spanyolország és Hollandia is támogatja a javaslatot.

A minősített többség eléréséhez azonban még egy ország igennel szavazására van szükség, hogy biztosított legyen a legalább 15 tagállam és az EU lakosságának 65%-ának egyetértése. Ha Belgium nem szavaz igennel, akkor a támogatók aránya 64,1%-on maradhat, ami nem elég a minősített többséghez.

Olaszország, Dánia, Litvánia és Svédország is pozitív jeleket adott, így lehetséges, hogy valamelyikük átbillenti az egyensúlyt a javaslat elfogadása felé. Németország várhatóan tartózkodik, ami a belpolitikai átalakulásokkal magyarázható.

Támogatók és ellenzők

Egyes szakmai szervezetek – például az Innovatív Mezőgazdasági Biotechnológiai Egyesület (IMBE) – a precíziós nemesítésben lehetőséget látnak, és támogatnák az ezzel kapcsolatos EU-s deregulációt. Az IMBE szerint a precíziós nemesítési eljárások olyan megoldásokat kínálnak, amelyek segíthetnek a klímaváltozás és a mezőgazdasági kihívások kezelésében.

Mindeközben az ökológiai gazdálkodók és civil szervezetek továbbra is komoly aggályokat fogalmaznak meg. Az IFOAM Organics Europe nyílt levélben követelte a géntechnológiai szabályozás szigorítását.

Főbb követeléseik közé tartozik a szabadalmi védelem biztosítása a gazdák számára, a kötelező címkézés, valamint a génszerkesztett növények teljes tiltása az ökológiai gazdálkodásban.

Emellett két kritikus pontot is hangsúlyoznak: az ellátási lánc teljes nyomonkövethetőségét, illetve azt, hogy az egyes tagállamok önállóan dönthessenek a géntechnológia engedélyezéséről.

(Forrás: Polen ändert Meinung zur Gentechnik – Kommt jetzt die Einigung? | top agrar)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Több ezer állami ösztöndíjas hely vár a MATE-n!

2025. január 22. 15:10

A MATE minden hallgatónak magas szintű tudást biztosít. Az egyik legjobb agráregyetemen ösztöndíjas helyek várják a jelentkezőket.

Növekedett a búza vetésterülete az unió legnagyobb termelőinél

2019. február 3. 04:47

A négy legnagyobb európai uniós búzatermelő országban növelték a búza vetésterületét, részben azért, mert a száraz időjárás megakadályozta a repce vetését.

125,7 millió tonna lehet az uniós búzatermés

2022. július 11. 05:36

A Reuters felmérése szerint az EU várhatóan 125,7 millió tonna közönséges búzát termel majd 2022-ben, ami 3,4%-kal kevesebb a tavalyi termésnél.

Decembertől új növény-egészségügyi szabályozás lép életbe az unióban

2019. április 25. 06:02

2019. december 14-től kell alkalmazni az Európai Unió tagállamaiban a még 2016 októberében elfogadott, új növény-egészségügyi alaprendeletet.

Hat százalékos pluszban az uniós búza-export

2023. február 6. 06:36

Az idei szezon eddigi teljes mennyisége 6 százalékkal nőtt a 2021/22-es év azonos hetében kiszállított 17,10 millió tonnához képest.