18℃ 9℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Agrárközélet

Hatékonyabban készülhet biogáz a sertéstrágyából

Agrofórum Online

A gazdálkodók több mint 20 éve használnak hígtrágyát és egyéb maradványokat biogázüzemekben energia előállítására. Egy új kutatási projekt célja a hatékonyság növelése és a metánkibocsátás minimalizálása a sertéstrágya tárolása során.

Minél gyorsabban kerül a sertéstrágya a biogázüzembe, annál kevesebb metán távozik a tárolás során, és annál több gáz nyerhető ki belőle. Szakértők szerint érdemes lehet a sertéstrágyát szétválasztani a farmokon. Csak a szilárd anyagokat szállítva a biogáz üzembe energetikai szempontból kedvezőbb a folyamat.

A maradékokat, például a hígtrágyát biogázüzemekben fermentálják, hogy energiát állítsanak elő belőlük. Probléma, hogy a kis- és középvállalatoknál nincs elég szermaradvány a saját üzemek működtetéséhez. Ezért a biomassza nagy része energiaként felhasználatlan marad, és a tárolás során üvegházhatású gázok, például metán szabadul fel, amelyeket egyébként fel lehetne használni.

A Münsteri Alkalmazott Tudományok Egyetem kutatócsoportjában a projekt vezetője, Dr. Elmar Brügging elindított egy kutatási projektet: „MOVE – a sertéstrágya anaerob fermentációjának gazdasági és műszaki optimalizálása” néven.

„Azt vizsgáljuk, hogy a kisebb gazdaságok hogyan alkothatnak klasztereket és üzemeltethetnek közösségi biogázerőműveket hatékonyan. Mindezt a lehető legalacsonyabb logisztikai ráfordítással és szállítási költségekkel, valamint optimalizált műszaki folyamatokkal kell elérni” – magyarázza Brügging. Az ochtrupi ASW Argarservice Wessendorf és az oeldei GEA Westfalia Separator Group GmbH gyakorlati partnerek a projektben.

A tápanyagciklusok fenntartható és logisztikai optimalizálása kiemelten fontos. Ha hígtrágyát tárolnak a gazdaságokban, akkor metán keletkezik. – És minél régebbi a hígtrágya, annál kevesebb gáz vonható ki belőle. Ezért a lehető leggyorsabban be kell helyezni a biogázüzemekbe” – magyarázza Jurek Häner projektmérnök. „A hígtrágya erjesztése után műtrágyaként kiszórható a földekre.” Fenntartható ciklus, de egyben logisztikai erőfeszítést is igényel, amelyet a kutatócsoport optimalizálni szeretne – írta a német agrarheute mezőgazdasági híroldal.

Brügging szerint alkalmazás-orientált kutatást szeretnének végezni. Ennek érdekében az ASW Argarservice Wessendorf GPS-adatokat rögzít a tényleges hígtrágya szállítási útvonalakhoz. „Saját biogáz-üzemeivel és maradékanyag-szállításával a cég a mezőgazdaságból rengeteg tapasztalatot és tudást visz be a projektbe” – tette hozzá.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Sertésben mutatták ki a H5N1 madárinfluenza-vírust

2024. november 3. 14:10

A virológusok már megjósolták, és most megtörtént: az Egyesült Államokban a H5N1 madárinfluenza-vírus első alkalommal fertőzött meg sertéseket.

22,8 milliárd csirkét tartanak a világon

2020. december 28. 05:02

Szarvasmarhából 1,5 milliárdot, csirkéből 22,8 milliárdot tartanak az emberek szerte a világon. Kacsa és juh 1,2-1,2 milliárd, kecske 1 milliárd, sertés pedig 967 millió van a Földön.

Év elejéhez képest nőtt a sertés ára

2018. október 1. 13:18

Az utóbbi időben Románia az ottani, a házisertés-állományban is terjedő afrikai sertéspestis miatt jelentősen növelte élősertés-behozatalát Magyarországról.

Nőtt a sertés-, csökkent a baromfi vágások száma

2018. március 1. 08:03

A tavaly levágott állatok élősúlya összesen 53 400 tonna volt, míg a vágósúly 27 200 tonnát ért el, ami egyaránt háromszázalékos csökkenést jelent.