Agrárközélet
Agrárközélet

Hazánk 2030-ra eleget tesz az uniós légszennyezés-csökkentési követelményeknek

Hazánk 2030-ra eleget tesz az uniós légszennyezés-csökkentési követelményeknek

MTI

Az Országos Levegőterhelés-csökkentési Program intézkedéseivel Magyarország 2030-ra eleget tesz a légköri szennyezőanyagok mérséklését szigorúan megkövetelő uniós irányelvnek - közölte az agrárminiszter Ungár Péter (LMP) országgyűlési képviselő írásbeli választ igénylő kérdésére.

Az Országgyűlés honlapján kedden közzétett tájékoztatás szerint a program kidolgozása már megkezdődött, de kormány eddig is mindent megtett a légszennyezés mérséklése érdekében. Nagy István kiemelte többek között a kisméretű légszennyező részecskék (PM10) visszaszorítását célzó ágazatközi programot. Ennek keretében – tette hozzá – 2011 óta 160 milliárd forint értékű ipari, közlekedési, mezőgazdasági és lakossági intézkedés járult hozzá a levegő minőségének javításához.

A tárcavezető kiemelte az épületek energiahatékonysági korszerűsítését és a fűtési rendszerek cseréjét támogató pályázatokat is. 2010 óta több mint 412 ezer háztartás szennyezőanyag-kibocsátása csökkenhetett a kiírásoknak köszönhetően – közölte.

Magyarország kedvezőtlen adottságaira utalva Nagy István megjegyezte, hogy a szomszédos államokból 30 százalékkal több szennyező kerül a légtérbe, mint amennyi innen távozik, a földrajzi viszonyok miatt ráadásul télen feldúsulnak a levegőben a káros anyagok. A PM10 legnagyobb része azonban – mint fogalmazott – lakossági fűtésből, kerti hulladékok elégetéséből kerül a levegőbe. Ezeket a szabadban és a háztartási tüzelőberendezésekben egyaránt tilos elégetni, a büntetés mellett azonban a miniszter fontosnak nevezte a tájékoztató kampányokat is. A 2014-ben indult „Fűts okosan!” kampány a légszennyezés környezetet és egészséget károsító hatásai mellett kitér az egyéni felelősségvállalás jelentőségére, hiszen ez is sokat javíthat a levegő minőségén – olvasható a tájékoztatásban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Magyarországon fogták be egy sáska legelső példányait

2024. március 23. 10:10

Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Ismerjük meg közelebbről a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatójának segítségével a sisakos sáskát!

Lengyelország vezető kertészeti vállalkozása vár gyakorlatra!

2024. március 7. 16:10

Együttműködési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Primavega lengyel mezőgazdasági vállalat.

5 kategóriában szavazhatunk a természetszeretet és a környezetvédelem élharcosaira

2024. február 22. 11:40

Az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett Erdei Vándortábor Program idén először hirdeti meg a Nagykövet Awardot.

Így áll most a belvízhelyzet Magyarországon

2024. február 21. 16:10

Az országban 2024 elején számottevő, de nem kiemelkedően magas a belvízzel borított mezőgazdasági területek nagysága.

Tüzeljünk helyesen!

2019. október 22. 08:33

Az emberek mintegy 25 százaléka szerint a légszennyezettség a legnagyobb környezetvédelmi probléma.

Savas eső és hatásai a talajra

2022. november 6. 08:37

A savas esők a környezet minden elemét befolyásolják, a felszíni vizeket, a talajvizet, talajt és a növényzetet. Akadályozzák a táplálékláncot és veszélyeztetik a biodiverzitást.

A főbb légszennyező anyagok csökkentik a beporzás hatékonyságát

2022. március 2. 04:36

A Readingi Egyetem kutatói voltak az elsők, akik természetes körülmények közt vizsgálták a főbb légszennyező anyagok hatását a beporzásra.

Porszennyezés okozta növénykárosodás

2016. október 6. 17:54

A porok okozta légszennyezés a növényeket közvetlenül és a talajon keresztül is károsítja.