Agrárközélet

Létrejöhet a „gabona OPEC”?

Syngenta blog

Oroszország új módszert keres a gabonakivitel korlátozására az ország exportálható többletének függvényében „bizonyos piaci feltételek mellett” – mondta Dimitrij Patrusev, a mezőgazdasági miniszter a Kommerszant című újságnak.

Amint a Reuters emlékeztetett rá, 2010-ben – a rossz termés után – Oroszország sokkolta a világpiacot a gabona kivitelének teljes tilalmával. Öt évvel később nem hivatalos beavatkozásokkal korlátozta az exportot, ami megnehezítette a kereskedők számára a határidős szerződéseik teljesítését.

Amióta a világ legnagyobb búzaexportőre lett, az ország kevésbé drámai eszközöket használ, mint például a gabonakiviteli adó, amely jelenleg nulla, de a kormány szükség esetén bármikor felemelheti.

A mezőgazdasági minisztérium prioritása a hazai piac igényei és az ország élelmezésbiztonsága – mondta Patrusev a Kommerszantnak. “Nem engedhetjük, hogy a hazai gabonaárak jelentősen csökkenjenek vagy emelkedjenek, vagy hogy a belpiacon kevés legyen az állattenyésztők vagy a malomipar rendelkezésére álló gabona. Mivel piacgazdaságban élünk, bizonyos körülmények között az exportőreink mindent exportálni akarnak, de természetesen ezt nem engedhetjük meg.”

A kidolgozás alatt álló új mechanizmus megalapozná a gabonakivitel korlátozását, de csak akkor aktiválódna, ha erre feltétlenül szükség van – mondta a miniszter, aki támogatja Alekszej Gordejev miniszterelnök-helyettesnek, az oroszországi mezőgazdasági ágazat veteránjának ötletét egy globális gabonaszervezet létrehozására a Kőolaj Exportáló Országok Szervezete (OPEC) mintájára.

A Gordejev által felvetett „gabona OPEC” célja a gabonapiac stabilitásának biztosítása, az árpolitika összehangolása és a világ éhségproblémáinak megoldása lenne. A szervezet tagja lehet többek között Oroszország, az Európai Unió, az Egyesült Államok, Kanada és Argentína.

„Úgy gondolom, hogy a kulcsfontosságú gabonatermelő országoknak tárgyalniuk kell, és nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a gabonafélék piacának stabilitása terén folytatott együttműködésre, az árazási politika kialakítására” – jelentette ki Patrusev. A kérdés „egyértelműen további munkát igényel, például a Nemzetközi Gabonatanács következő ülésén” – tette hozzá.

Oroszország a világ egyik legnagyobb olajtermelője, de nem tagja az OPEC-nek. Tagja azonban a Kereskedelmi Világszervezetnek (WTO).

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Csaknem 60 ezer hektár erdő és ültetvény pusztult el a háborúban Ukrajnában

2023. január 18. 11:42

Az orosz invázió következtében több mint 59 ezer hektár erdőt és egyéb ültetvényt semmisítettek meg rakéták és lövedékek.

Az európai búza elsődleges célországa Marokkó lett

2023. március 26. 10:16

Abban az évben, amelyet a fő gabonaexportőr Ukrajna orosz inváziója jellemez, az EU nagy mennyiségben értékesített a július-júniusi exportkampány elején, mivel az importőrök alternatívákat kerestek a fekete-tengeri gabonára.

Az olcsó orosz napraforgóolaj nyomja le a pálmaolaj piacát

2023. október 23. 07:10

Az Oroszországból és Ukrajnából származó olcsó napraforgóolaj áradata lefelé nyomást gyakorol a pálmaolajárakra, mivel a két vezető termelő kihasználja a valuta leértékelődését, hogy nagyobb részesedést szerezzen az étkezési olajok piacán.

Június 5-ig korlátozza az ukrán importot az EU

2023. május 4. 06:36

Ukrajna mezőgazdasági exportja 31%-kal 5,3 millió tonnára csökkent áprilisban márciushoz képest, ami az elmúlt nyolc hónap legalacsonyabb szintje.