Benedek Borbála családi gazdálkodó, kertészmérnök mesélt a nők szerepéről és saját vállalkozásukról.
Ugyan elsőre sokan férfias ágazatként tekintenek a mezőgazdaságra, mégis bőven akad benne olyan munkakör, amit a gyengébbik nem is tökéletesen el tud látni. A statisztikák alapján pedig az elmúlt évtizedek során emelkedett az arányuk ezen a területen. A Rádió Orient műsorában Benedek Borbála családi gazdálkodó, kertészmérnök mesélt a nők szerepéről és saját vállalkozásukról.
Már a kezdetektől fogva végeztek a nők is mezőgazdasági munkát. Először a növények gyűjtögetése, majd kezdetleges földművelés volt a jellemző tevékenységük, s ugyan az öröklési jog aztán némileg hátráltatta a gyengébbik nemet, napjainkban elmondható, hogy nő az arányuk az ágazatban – mondta el Benedek Borbála a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének alelnöke a Rádió Orienten. A kertészmérnök végzettségű családi gazdálkodó hozzátette: az esélyegyenlőség jegyében az EU is kiemelten kezeli a nőket, így aki ebbe a szakmába szeretne belevágni, érdemes figyelnie a különböző pályázatokat.
Vendégünk elmondta, hogy a gazdák többnyire „a tettek emberei”, így távol áll tőlük a pályázatok bonyolult világa, azonban a falugazdász hálózat és a pályázatíró cégek is a segítségükre vannak. Benedek Borbála a pályakezdőket mindenképp arra biztatja, hogy éljenek ezen lehetőségekkel, ugyanis a szakmai tudás mellett a tőke a legfontosabb, így aki a „nulláról” kezdi, annak mindenképp jól jöhetnek ezen források.
A szakember arról beszélt: igaz, hogy ma már számos modern eszköz segíti az ember munkáját, a fizikai terhelést azonban nehéz elkerülni a mezőgazdaságban. Vannak tevékenységek, melyek épp ezért inkább férfiakra szabottak, de a nők is meg tudják találni a nekik való szerepeket. A szakember elmondta, hogy növényorvosként gond nélkül el tud látni minden ezzel járó feladatot, de lánytestvérei és unokahúgai is megtalálták helyüket a saját gazdaságban, meglátása szerint pedig az erőforrás-menedzsmentben sikeresebbek is a hölgyek.
A Benedek család vállalkozása 20 éve indult a Mátra lábánál. Almát, szamócát, meggyet, málnát és ribizlit termelnek, a munkában pedig az egész család részt vesz. Nyaranta előfordul, hogy akár napi 60-100 ember is megfordul náluk – nem csak helyiek, hanem a környező megyékből is -, így foglalkoztatni tudnak ebben az időszakban olyanokat is, akik máshol nem találnának munkát. A kertészmérnök elárulta, hogy nem csak a növénytermesztésben, hanem a mezőgazdaság másik fő ágában, az állattenyésztésben is folyamatosan munkát lehet teremteni a vidéken élők számára, összességében azonban azt tapasztalja, hogy leginkább azok ‘kaphatóak’ a vidéki mezőgazdasági munkára, akik saját, már működő családi vállalkozásukba szállnak be vagy viszik tovább azt.
Benedek Borbála – Kép forrás: agrya.hu
‘Gazdaságunkban első sorban alapanyagot termelünk, de feldolgozással is foglalkozunk, főként lekvárt és szörpöt készítünk, amiket aztán télen értékesítünk. Ez utóbbiakra a kereslet is kifejezetten nagy manapság, több budapesti vendéglátóhelyen is jelen vannak termékeink’ – mesélte Benedek Borbála. Hozzátette: ‘Volt egy időszak, amikor 100 százalékos alma- és meggylevet is gyártottunk, melyek kizárólag saját gyümölcsökből, hozzáadott anyagok nélkül készültek, azonban a nagy feldolgozó cégek olyan olcsón vásárolták fel az alapanyagot tőlünk, hogy úgy döntöttünk, ez nem éri meg.’
A gazdálkodó szakember arról is tájékoztatott: termelői piacból már nem csak vidéken, de a fővárosban is sok található. Itt a fogyasztók közvetlen találkozhatnak a termelőkkel, működésük alapelve pedig, hogy jó minőségű árut kínáljanak jó áron.
Vendégünk családjával külföldre is ki-kikacsintgat, de bevallotta, hogy kész termékek terén van még mit tanulniuk, az alapanyagokból pedig romlékonyságuk miatt félkész termékeket is elő kellene állítaniuk a kinti piacokra. Ettől függetlenül úgy látja, hogy a hazai gazdák felkészültsége és színvonala is megfelelő a külföldi viszonylatokhoz képest is.
Benedek Borbála szerint először a nagy élelmiszeripari cégeknek kellene piacot teremteniük akár az EU-n kívül is, és ők tudnák aztán magukkal húzni a mezőgazdaságban tevékenykedő kisebb vállalkozásokat. A külföldi sikerhez azonban elengedhetetlen az adott piac igényeinek ismerete, mely alapján egy pontosan megtervezett folyamatot lehet elindítani – zárta szavait Benedek.
(infogyor.hu, Orient Hírügynökség)