Agrárközélet

Miért tüntetnek a gazdák egész Európában?

Agrofórum Online

Lezárt autópályák, traktoroszlopok és dühös gazdák: egyre több országban fejezik ki jelenleg hangosan a gazdák csalódottságukat.

Romániától Litvániáig, Németországtól Franciaországig blokádok és tiltakozások vannak. Franciaországban a 101 megye közül körülbelül 85-ben tartottak tiltakozást.

A gazdák tiltakozása nagy feltűnést keltett Németországban, és a gazdák Európa más részein is tüntetnek. „Minden európai gazdálkodónak már régóta elege van” – mondja Alessandra Kirsch, az Agriculture Stratégies agytröszt tanulmány vezetője. A mezőgazdasági árak eddig meglehetősen jók voltak, így a gazdák továbbra is bizakodóak. De az év eleje nehéz volt, és az árak estek. 

Küzdelem a párizsi és brüsszeli szabályozás ellen

Franciaországban hónapok óta érződik a gazdák elégedetlensége. Zavarják őket a csökkenő bevételek, a brüsszeli környezetvédelmi előírások és általában a túl sok követelmény. Nemrég pedig a mezőgazdasági gázolaj is drágult Franciaországban. A gazdák már napok óta blokkolják az autópályákat, és gumiabroncsokat és hulladékot raknak le a hatóságok épületei előtt.

Sürgős segélyt követelnek a szakszervezetek a legrosszabbul teljesítő ágazatoknak – különösen a biogazdálkodóknak és a szőlőtermesztőknek –, valamint kompenzációt a magasabb gázolajárak miatt. A jobboldali szélsőségesek megpróbálják kihasználni a tiltakozásokat, és úgy tüntetik fel magukat, mint akik megértik a gazdákat.

Csalódottság a keleti gabonaimport miatt

Lengyelországban a gazdák hónapok óta tiltakoznak. A tiltakozás elsősorban az Ukrajnából származó gabona és egyéb mezőgazdasági termékek vámmentes importja ellen irányul. A tiltakozást a Konfederacja jobboldali nemzeti párt támogatja, amely az ukránellenes propagandára támaszkodik.

Litvániában ezen a héten több ezer gazdálkodó tüntetett a balti uniós ország kormányának megszorító tervei és agrárpolitikája ellen. Elégedetlenek a védett területekre vonatkozó szabályozással, jövedelmi helyzetükkel és a tej árakkal, és követelik az orosz gabona Litvánián keresztüli tranzitjának leállítását. Németországhoz hasonlóan őket is aggasztja az üzemanyag ára.

Harag a mezőgazdasági gázolaj miatt

Németországban tiltakozások törtek ki a mezőgazdasági gázolaj, az agrárdízel támogatásának tervezett megszüntetése miatt. A terveket mostanra enyhítették. A 2024-es költségvetés megtakarítása érdekében a több mint 70 éve fennálló mezőgazdasági gázolaj-támogatás megszűnik – az eredeti tervek szerint egyszerre akarták, most fokozatosan, három év alatt történhet mindez.

A berlini kormány teljesen elvetette a mezőgazdasági járművek gépjárműadó-mentességének tervezett törlését. Az ágazati szövetségek a többletterhek teljes elvonását követelik.

Matthias Quent magdeburgi szélsőségkutató szerint nacionalista, jobboldali szélsőségesek próbálták politikailag kihasználni a mozgalmat Németországban. 

A német tiltakozás mint példakép?

Romániában gazdálkodók és szállító cégek traktorokkal zárják el napok óta az utakat, többek között a magyarországi, szerbiai és ukrajnai határátkelőhelyeken is. Példaként szolgálhattak a németországi tüntetések. A tiltakozások már jelentősen alábbhagytak, mert a kormány ígéretet tett az egyik fő követelés teljesítésére – a gépjármű-biztosítási költségek csökkentésére. Ráadásul a szélsőséges jobboldali politikusok próbálkozása a tiltakozások kihasználásával.

Általános elégedetlenségért

Hollandiában a gazdálkodók tiltakozása már régebben volt, de óriási hatással járt. 2021-ben és 2022-ben gazdálkodók ezrei tiltakoztak országszerte a környezetvédelmi előírások ellen, amelyek a becslések szerint a gazdaságok több mint 30 százalékának bezárásához vezetnek.

A gazdálkodók tiltakozása a polgárok általános elégedetlenségének kiváltója is lett. Új jobboldali populista párt alakult, a Farmer Polgári Mozgalom BBB. A gazdák elégedetlenségét pedig más radikális jobboldali pártok is igyekeztek saját céljaikra felhasználni.

A 2023 tavaszi regionális választásokon a jobboldali BBB azonnal a legerősebb erővé vált minden régióban. A BBB a legutóbbi, 2023. októberi parlamenti választáson is győzelmet aratott, és most akár a kormányba is bekerülhet, a jobboldali populista Geert Wilders iszlámellenes pártjával és két másik jobboldali párttal együtt.

Az EU agrárpolitikájának kritikája

Szakértők elsősorban a közös uniós agrárpolitikát bírálják. Az EU évente több tízmilliárd támogatást fizet a gazdáknak. A pénz nagy részét elsősorban terület alapján osztják ki, de vannak például környezetvédelmi követelményekhez kötött kifizetések is. A költségvetés nem elég magas, és az odaítélés sem igazodik a mai igényekhez – számolt be a német proplanta agrároldal.

François Purseigle agrárszociológus, a Toulouse Agricultural University INP-ENSAT munkatársa szerint: „Ezek az európai mozgalmak egy dolgot mutatnak meg: milyen nehéz az EU agrárpolitikája és a mezőgazdasági modellek, illetve vállalati projektek széles skálájának támogatása.”

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül – Ha messzire akarsz érni, keress társakat

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Bizakodóak a nagy európai uniós búzatermelő országok

2019. június 10. 10:39

A négy legnagyobb európai uniós búzatermelő bizakodó jelentéseket adott azt követően, hogy a tavaly nyári és az idei kora tavaszi aszály után megjött az eső – tudósított a Reuters.

A Rajna vízszintje emelkedik, de az északi szakaszon így is túl alacsony

2023. július 31. 05:40

A Rajna még mindig túl sekély a normál hajózáshoz Köln és Duisburg környékén. Egyes hajók, típustól függően, az északi régiókban csak félig megrakodtan tudnak közlekedni.

Nemsokára visszafelé pöröghetnek a villanyórák Németországban

2023. július 7. 15:10

A tavaly Európára köszöntő energiakrízis hatására sok magyar háztartás is elkezdett azon gondolkodni, hogyan tudná számottevően csökkenteni a fűtés- és áramszámláját. Megoldást jelenthetnének az erkélyekre szerelhető napelemek, ám ezek egyelőre nem engedélyezettek Magyarországon.

Négy gyárat is bezárt a német cukoripari nagyvállalat

2021. június 18. 06:14

Európa legnagyobb cukoripari csoportja az elmúlt pénzügyi évet 121 millió euró működési veszteséggel zárta, az előző évi 236 millió eurós hiány után.