Agrárközélet

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

Agrofórum Online

Bár Trump beiktatása még várat magára, a következő hivatali idejére vonatkozó, mezőgazdasággal kapcsolatos terveiről már van némi fogalmunk az előző ciklusa és a nyilatkozatai alapján.

Hogy ezek hogyan sülnek el, jól jár-e velük az amerikai agrárium vagy csalódni fog, jelenleg még nehéz megítélni.

Az amerikai gazdák Trumpot támogatták

Trump napirendjének középpontjában a szabályozási intézkedések lebontása és a protekcionista gazdaságpolitika áll. Ez a hozzáállás már előző hivatali idejét is fokozottan jellemezte, különösen az Egyesült Államok vidéki régióiban.

A megkérdezett farmerek 85 százaléka mondta azt 2020-ban, hogy Trumpra szavazna. Úgy gondolták, hogy a vidéken élők érdekeit képviseli, és ambiciózus céljai vannak. Várhatóan folytatni fogja a mezőgazdaság támogatását, különösen pénzügyi ösztönzőkkel, az „Amerika first” politikája részeként, amely az amerikai termékeket részesíti előnyben.

A környezetvédelem nem a kedvenc témája

Trump emellett a környezetvédelemmel kapcsolatos intézkedéseket visszafogná vagy akár meg is szüntetné, ami tartós károkat okozhat a környezetben és hatással lehet a mezőgazdasági termelők versenyképességére. Tervezi továbbá, hogy az előző, Biden vezette kormányzat klímapolitikájából visszavesz, mert szerinte a környezetvédelmi intézkedések csak az energiaköltségeket növelik.

Az illegális bevándorlás kérdése is napirenden van, ami munkaerőhiányhoz vezethet a mezőgazdaságban. Trump tervei különösen a kukoricatermelőknek kedvezhetnek, mivel az E15-ös benzin értékesítésére vonatkozó korlátozások enyhítését tervezi.

Hogy Trump bejelentései végül hogyan fognak megvalósulni, még bizonytalan. Egyes intézkedéseivel a gazdálkodók valószínűleg egyetértenek majd, mások viszont gyengíthetik az amerikai mezőgazdaságot. Különösen kritikus a gazdák nagymértékű függősége a támogatásoktól, amelyek jövedelmük mintegy 40 százalékát teszik ki. Ez a függőség hosszú távon alááshatja a mezőgazdasági ágazat versenyképességét és fenntarthatóságát.

Fennáll a veszélye annak, hogy az amerikai mezőgazdaság elveszíti versenyképességét, ha Trump nem helyez hangsúlyt arra, hogy ne okozzon csalódást a szavazóbázisának.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a terv, az évtized végére megszüntethető az éhezés

2024. december 18. 16:10

Az éhezés elleni harcban világszerte kulcsszerepet kaphat a mesterséges intelligencia.

Uniós vetőmagrendelet: több jogot akarnak a gazdálkodók

2024. december 18. 13:10

Az uniós vetőmagrendelet módosítása miatt 139 szervezet nyílt levélben követel több jogot a gazdáknak a nemesítésben és forgalmazásban.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

A Telihold vonzásában

2018. július 10. 06:15

Ehhez hasonló a címmel írtam egy bevezetőt az augusztusi lapszámunkhoz. Eredetileg valamiféle visszaemlékezés lett volna az elmúlt öt, majdnem hat évtized mezőgazdaságára, de a gondolataim – ki tudja mi okból – személyessé váltak és az emlékek leginkább rólam és nem a mezőgazdaságáról szóltak.

Nagy István: agráriumot segítő intézkedéscsomag jelent meg

2020. április 12. 16:09

Az agráriumban a díszkertészeknél, a bor- és szőlőtermelőknél, a pálinka-előállítóknál, a kisüzemi sörfőzdéknél és a vadgazdálkodási szolgáltatóknál csökkennek a munkáltatói járulékterhek.

Belvíz – áldás vagy átok a mezőgazdaságban?

2020. február 27. 04:37

Igaz, hogy a gyakran hetekig vízborította területek korlátozzák a mezőgazdasági művelést. Azonban, ahogy a nagy szárazságok után igazi kincsként kezeljük az esővizet, a földeken viszonylag rövid ideig álló vízfeleslegre is tekinthetnénk értékként.

A termelői árak a ráfordítási áraknál nagyobb mértékben nőttek

2020. augusztus 8. 06:36

A növényi termékek 4,1%-kal, az állatok és állati termékek 7,7%-kal drágultak 2019-ben az előző évhez képest.